Anasayfa Kitap Cevapları
1 Mayıs 2023, 20:18 - Zülal Güneş Yazdı

Hacı Bektaş Veli Hakkında Neler Biliyorsunuz?

Hacı Bektaş Veli Kimdir?

Sonraki Ödev:  İnsanlar Arasında Ayrım Yapmanın Zararları Nelerdir? Sınıfınızda Tartışınız.

Hacı Bektaş Veli Hakkında Neler Biliyorsunuz

Sonraki Ödev:  7. Sınıf Din Kültürü Ders Kitabı Sayfa 113-114-115-116-117. Cevapları GÜN Yayınları

Gerçek adı Seyyid Muhammed bin İbrahim Ata olan, Hacı Bektaş-ı Veli, Horasan’ın Nişabür şehrinde 1281 yılında dünya’ya gelmiştir. Büyük bir evliyadır. Aynı zamanda Bektaşiliğin kurucusudur.

Hayatını Allah rızası için tasavvuf ve ilim tahsil ederek geçirmiştir. 1338 yılında da vefat etmiştir. İslam filozofu olarak tanınmaktadır. Alevi-Bektaşilik’in isim ve fikir öncülerindendir. Hacı Bektaş-ı Veli’nin yolundan giden kişilere ‘’Bektaşi’’ adı verilmektedir. Ayrıca Lokman-ı Perende’nin en gözdesidir. Eğitimini tamamladıktan sonra Anadolu’ya gelmiştir. Kısa zaman içinde tanınarak talebeler yetiştirmeye başlamıştır. Osmanlı Devleti Kurtuluş döneminde ise Anadolu’da sosyal yapının gelişinde ciddi katkıları olmuştur. Hacı Bektaş-ı Veli tasavvuf anlayışına göre ’’İlimden gidilmeyen yolun sonu karanlıktır. Bir olalım, iri olalım, diri olalım ve eline, beline, diline sahip ol’’ sözleri ile tanınmıştır.

Sonraki Ödev:  Mevlâna Celaleddin Rumi Hakkında Neler Biliyorsunuz?
Sonraki Ödev:  Alevilik-Bektaşilikte Önem Verilen İlkeler İçerisinde En Çok Dikkatinizi Çekenler Hangileridir? Bunlardan Üç Tanesini Yazınız.
Sizde Yorum Yazın


Forum Ders Cevapları Copyright © 2019-2023
Gizlilik Politikası İletişim S.S.S/ Sitemap