Anasayfa Kitap Cevapları
10 Ekim 2023, 21:50 - Zülal Güneş Yazdı

Herhangi Bir Bedensel Engeliniz Olduğunu Düşünerek Bir Gününüzü Nasıl Geçirdiğinizi Anlatan Hikaye Edici Bir Metin Yazınız.

Renklere Dokunan Ressam

Sonraki Ödev:  Her İnsan Bir Engelli Adayıdır. Düşüncesine Katılıyor Musunuz? Açıklayınız.

Renklere Dokunan Ressam

Sonraki Ödev:  8. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Sayfa 138-139-140-141-142-143 Cevapları MEB Yayınları

Yine her sabah olduğu gibi çalan alarmın sesine uyandım. Havanın aydınlık olduğunu haber veren kuşların sesi odamı doldurmuştu. ‘’Kuşlar uyandıysa artık uyanma vaktim gelmiştir’’ diye düşünerek doğruldum. Küçüklüğümden beridir hiçbir şeyi görememenin nasıl bir duygu olduğu sorusunu duyup durdum. Bilmiyorum ki? Eğer bir şeyleri görmenin nasıl bir duygu olduğunu bilseydim, görmemenin de nasıl bir duygu olduğunu bilirdim. Ama benim biricik annem sağ olsun, bana büyük bir özenle, görmediğim şeyleri bilincimde canlandırmama yardımcı oldu.

Her sabah herkesin yaptığı gibi ellerimi yüzümü yıkadıktan sonra dişlerimi fırçalayarak güne başlarım. Banyodan çıktığımda beni karşılayan koridordaki askıda asılı önlüğümü alır ve dolabın çekmecesindeki boyalarımı da alarak salonuma ilerlerim. Evimin salonları bir sürü güzel tablolarla doludur. Zaten geçimimi de bu sayede sağlıyorum çünkü kör olduğum için hiçbir yerde iş bulamıyordum. Gerçi kimse ressam olmak istediğime de inanmayıp, umudumu karartıp beni bu işten vaz geçirmek istediler. Annem hariç…

Annem, görmüyor olmamın resim çizmek için engel olmadığını söyler dururdu. ‘’Benim güzel oğlum, tabii ki ressam olabilirsin, çünkü resim çizmek için ellere ihtiyaç vardır, gözlere değil’’ derdi. Dört yaşıma bastığım doğum günümde bana bir resim defteri ve boyalar hediye etmişti. Annem yirmi altı yıl boyunca benim için özenle uğraştı. Benim renklere dokunabilmemi sağlayarak, günümüzün en popüler ressamı hale getirdi.

Annem sayesinde dokunduğum ilk renk ‘mavi’ olmuştu. Mavi rengi nasıl görünür bilmiyorum ama nasıl bir hissiyattır çok iyi biliyorum.

‘’Havasını soluduğun oksijendir mavi,

Yüzünü ıslatan yağmur,

Ördeklerin yüzdüğü göller,

Nehirler ve denizler,

Ruhunu okşayan seslerdir mavi’’

En çok sevdiğim renk ise ‘kırmızı’ rengidir. Kırmızı rengi, annemin yanaklarımı okşadığında avcunun içerisinde hissettiğim şevkatliğin sıcaklığıdır.

‘’Seni yaşatan kalptir kırmızı,

Sevildiğinde yanaklarını kızartan,

Üşüdüğünde içini ısıtan ateş,

Aşkın özüdür aşktır kırmızı’’

Sonraki Ödev:  Engellilerin Hayatını Kolaylaştırmak İçin Bireylere Düşen Görevler Nelerdir?
Sizde Yorum Yazın


Forum Ders Cevapları Copyright © 2019-2023
Gizlilik Politikası İletişim S.S.S/ Sitemap