Anasayfa Kitap Cevapları
10 Ekim 2023, 21:20 - Zülal Güneş Yazdı

Engellilerin Hayatını Kolaylaştırmak İçin Bireylere Düşen Görevler Nelerdir?

Engelli Bireylerin Hayatlarını Nasıl Kolaylaştırırız?

Sonraki Ödev:  Herhangi Bir Bedensel Engeliniz Olduğunu Düşünerek Bir Gününüzü Nasıl Geçirdiğinizi Anlatan Hikaye Edici Bir Metin Yazınız.

Engellilerin Hayatını Kolaylaştırmak İçin Bireylere Düşen Görevler Nelerdir?

Sonraki Ödev:  8. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Sayfa 138-139-140-141-142-143 Cevapları MEB Yayınları

Engellilerin zaten bir engelleri varken, yaşamı onlar için daha çok zor hale getirmememiz gerekiyor. Bu yüzden engellilerin hayatını kolaylaştırabilmek için ilk önce empati yapmamız gerekir.

Yolda yürüyorken sarı şeritli engelli yolunu çokça görürüz. Fakat bazen, bazı insanlar o yollara arabalarını park ederler. Hem kaldırımı işgal etmiş olurlar, hem de engelli vatandaşların gideceği yola koca bir engel bırakmış olurlar. Belki kalabalık şehirlerin olağan hızlı akışına adapte olmak için, aceleyle arabayı o sarı çizgilerin üzerine park etmiş olabilirsiniz ama şunu düşünün, siz engelli olsaydınız ne olurdu? Böyle bir durumla karşılaşmak sizi sinirlendirmez miydi?

Aynı şekilde üst yol ile karşıdan karşıya geçmek için engelliler ve özel durumu olanlar için kullanılan asansörün, yürüyebilen ve tamamen sağlıklı olan, hiçbir engeli bulunmayan insanlar tarafından meşgul edilmesi, o engellileri sinirlendirmiyor mudur? Aynı şekilde metrodaki asansörlerin sağlam bireyler tarafından meşgul edilmesi bu engelli dostlarımız için engeline engel katmaktan başka neye yarar?

Sonraki Ödev:  Her İnsan Bir Engelli Adayıdır. Düşüncesine Katılıyor Musunuz? Açıklayınız.
Sizde Yorum Yazın


Forum Ders Cevapları Copyright © 2019-2023
Gizlilik Politikası İletişim S.S.S/ Sitemap