Anasayfa Kitap Cevapları
2 Mayıs 2023, 0:00 - Zülal Güneş Yazdı

İslam Dininde Aklın Önemiyle İlgili Düşüncelerinizi Arkadaşlarınızla Paylaşınız.

İslam Dininde Aklın Önemi Nedir?

Sonraki Ödev:  Dinin Bireye ve Topluma Katkılarını Tartışınız.

İslam Dininde Aklın Önemiyle İlgili Düşüncelerinizi Arkadaşlarınızla Paylaşınız.

Sonraki Ödev:  8. Sınıf Din Kültürü Ders Kitabı Sayfa 69-70-71-72-73. Cevapları MEB Yayınları

İslam, barış ve huzur dinidir. Akıl, can, mal, nesil vb. değerlerin korunmasına önem vermektedir. İslam dininde akıl her şeyden önde gelmektedir. İslam dininde sorumluluk sahibi olmak ve bunun bilincinde olmak önemlidir. Çünkü İslam dininde akıl olmadan dini yaşamak imkansızdır.

Bu yüzden İslam dini, akıl başta olmak üzere maş, can, barış be huzura değer vermektedir. Bu değerler İslam dininde korunmaktadır. Özellikle akla büyük değer verir. Her vesile ile aklı kullanmaya telkin etmektedir. Allah, yarattığı hiçbir varlığa hudutsuz bir kudret vermemiştir. Özellikle Kuran-ı Kerim’in çoğu yerde “akletmez misiniz?”, ve “düşünmez misiniz” gibi oldukça dikkat çekici ifadeler bulunmaktadır. Aynı zamanda aklı olmayan kişiler mükellef sayılmamıştır. Bu durum İslam dininde aklın önemini ifade etmektedir.

Sonraki Ödev:  Dinin Birey ve Toplum Üzerindeki Etkileri Nelerdir? Düşüncelerinizi Arkadaşlarınızla Paylaşınız.
Sonraki Ödev:  Allah’ın Peygamberler Aracılığıyla Din Göndermesinin Amacı Sizce Nedir?
Sonraki Ödev:  Toplumları Bir Araya Getiren Unsurlar Nelerdir?
Sizde Yorum Yazın


Forum Ders Cevapları Copyright © 2019-2023
Gizlilik Politikası İletişim S.S.S/ Sitemap

Forum Ders Cevapları, Ders Kitabı Cevapları Sitemizde Yer Alan Konular İlkokul, ilköğretim, Ortaokul, 2.Sınıf, 3.Sınıf, 4.Sınıf, 5.Sınıf, 6. Sınıf, 7. Sınıf, 8.Sınıf, Din Kültürü, Fen Bilimleri, Hayat Bilgisi, Matematik, Sosyal Bilgiler, Trafik Güvenliği, Türkçe, Ders Kitabı, Sayfa Cevapları, Gibi Konulardan Oluşmaktadır. Yayınlardan Bazıları, Özgün, Aydın, MEB, Koza, GÜN, Sevgi, Semih Ofset, Yayınları, Ekoyay, Tutku, Gizem, Tuna, SDR Dikey, ATA, ADA, Anadol, Adım Adım, E-Kare, Dizin, Anıttepe, Lisans, Yargı, Berkay, Dersdestek, Bir-Yay, Sonuç, FCM, Yayıncılık, Anka Yayınevi.