Anasayfa Kitap Cevapları
2 Mayıs 2023, 0:16 - Zülal Güneş Yazdı

İslam Dininin Temel Kaynakları Nelerdir? Yazınız.

İslam Dinin Dayandığı Temel İlkeler Nelerdir?

Sonraki Ödev:  Kur’an-ı Kerim’de Yer Alan Hükümlerin Anlaşılmasında Sünnetin Rolü Nedir? Açıklayınız.

İslam Dininin Temel Kaynakları Nelerdir Yazınız.

Sonraki Ödev:  8. Sınıf Din Kültürü Ders Kitabı Sayfa 132-133-134. Cevapları MEB Yayınları

İslam dinine ait dört kaynaktan elde edilen, dünya ve ahiret hayatı ile ilgili, bilgi ve hükümlüklüklerin tümü, İslam dinin temel kaynakları olarak bilinmektedir. Bunlar; Kur’an, İcma, Sünnet ve Kıyas’tır. Dört delil anlamında olan bu dört kavrama “asli deliller” adı da verilir.

Kur’an, Hz. Peygamberin sünnetiyle İslam dininin hukuki hükümlerinin asli kaynağını teşkil eder. Sünnet, ilahi ve nebevi talimat olduğu gibi ayet-i kerimeler ve hadisi şeriflerdeki hükümlerdir. İcma, islam hukukuna göre herhangi bir dönemde yaşamış islam bilgini kitap, Sünnet ve bazı mezheplere göre kıyasın delillerine dayanarak hüküm vermeleri ve benzer hükümler arasında birleşmeleridir. Her müctehidin ferdi görüşü ise, Kıyas adını almaktadır.   Bunların dışında Maslahat, örf ve adet, istihsan, şeriatler, sahabe ve istishab da “fer’i delil” olarak adlandırılmaktadır.

Sonraki Ödev:  Kur’an-ı Kerim’in Temel Özellikleri Nelerdir? Sıralayınız.
Sonraki Ödev:  Kur’an’da Kıssaların Anlatılma Sebebi Nedir? Açıklayınız.
Sizde Yorum Yazın


Forum Ders Cevapları Copyright © 2019-2023
Gizlilik Politikası İletişim S.S.S/ Sitemap

Forum Ders Cevapları, Ders Kitabı Cevapları Sitemizde Yer Alan Konular İlkokul, ilköğretim, Ortaokul, 2.Sınıf, 3.Sınıf, 4.Sınıf, 5.Sınıf, 6. Sınıf, 7. Sınıf, 8.Sınıf, Din Kültürü, Fen Bilimleri, Hayat Bilgisi, Matematik, Sosyal Bilgiler, Trafik Güvenliği, Türkçe, Ders Kitabı, Sayfa Cevapları, Gibi Konulardan Oluşmaktadır. Yayınlardan Bazıları, Özgün, Aydın, MEB, Koza, GÜN, Sevgi, Semih Ofset, Yayınları, Ekoyay, Tutku, Gizem, Tuna, SDR Dikey, ATA, ADA, Anadol, Adım Adım, E-Kare, Dizin, Anıttepe, Lisans, Yargı, Berkay, Dersdestek, Bir-Yay, Sonuç, FCM, Yayıncılık, Anka Yayınevi.