Anasayfa Kitap Cevapları
2 Mayıs 2023, 0:15 - Zülal Güneş Yazdı

Kur’an-ı Kerim’de Yer Alan Hükümlerin Anlaşılmasında Sünnetin Rolü Nedir? Açıklayınız.

Sünnetin Kur’an-ı Kerim’i Anlatmadaki Rolü Nedir?

Sonraki Ödev:  Kur’an-ı Kerim’in Temel Özellikleri Nelerdir? Sıralayınız.

Kur’an-ı Kerim’de Yer Alan Hükümlerin Anlaşılmasında Sünnetin Rolü Nedir Açıklayınız.

Sonraki Ödev:  8. Sınıf Din Kültürü Ders Kitabı Sayfa 132-133-134. Cevapları MEB Yayınları

Lugatımızda izlenen yol, örnek davranışlar, yöntemler, örf ve adet manalarına gelen sünnet, farklı olan ilimleri, Resul-i Ekrem’in yolunu izleyerek bu yolda birleştirmektedir. Kur’an- Kerim’de yer alan hükümlerin anlaşılmasında sünnetin rolü; Rabbimizin Kur’an’daki mesajlarına tercüman olmasıyla, İslam dininin ne demek olduğunu anlatmasıyla açılmış o hidayet yolunu sünnet  olarak  belirtmiştir.

Kur’an-ı Kerim’i anlamak ve yaşamımıza dahil etmek sünneti anlamaktan geçmektedir. Kur’an ve sünneti birbirinden ayrı tutmak ve birbirinden bağımsız bir şekilde ele almış olmak, gerçek ile hayatı yada ruh ve bedeni ayrı tutmak gibi olacaktır. Sünnetin ilahi mesajının anlamı yaşam alanına bağlayan bir damar gibidir. Sünnetten ayrılmak demek, herkesin kendi kafasına göre ilahi mesajlar vermesi yeni dinler ortaya çıkarması durumlarına sebep olabilir. Sünnetin önemi Kur’an-ı Kerim’de de açıklanmıştır.

Sonraki Ödev:  İslam Dininin Temel Kaynakları Nelerdir? Yazınız.
Sonraki Ödev:  Kur’an’da Kıssaların Anlatılma Sebebi Nedir? Açıklayınız.
Sizde Yorum Yazın


Forum Ders Cevapları Copyright © 2019-2023
Gizlilik Politikası İletişim S.S.S/ Sitemap

Forum Ders Cevapları, Ders Kitabı Cevapları Sitemizde Yer Alan Konular İlkokul, ilköğretim, Ortaokul, 2.Sınıf, 3.Sınıf, 4.Sınıf, 5.Sınıf, 6. Sınıf, 7. Sınıf, 8.Sınıf, Din Kültürü, Fen Bilimleri, Hayat Bilgisi, Matematik, Sosyal Bilgiler, Trafik Güvenliği, Türkçe, Ders Kitabı, Sayfa Cevapları, Gibi Konulardan Oluşmaktadır. Yayınlardan Bazıları, Özgün, Aydın, MEB, Koza, GÜN, Sevgi, Semih Ofset, Yayınları, Ekoyay, Tutku, Gizem, Tuna, SDR Dikey, ATA, ADA, Anadol, Adım Adım, E-Kare, Dizin, Anıttepe, Lisans, Yargı, Berkay, Dersdestek, Bir-Yay, Sonuç, FCM, Yayıncılık, Anka Yayınevi.