Anasayfa Kitap Cevapları
2 Mayıs 2023, 0:01 - Zülal Güneş Yazdı

İslam Dininin Paylaşma ve Yardımlaşmaya Verdiği Önemi Açıklayınız.

Dinimizde Yardımlaşma ve Paylaşma Neden Önemlidir?

Sonraki Ödev:  Hz. Şuayb’ın Medyen Toplumuna Tebliği Hangi Hususları İçermektedir? Açıklayınız.

İslam Dininin Paylaşma ve Yardımlaşmaya Verdiği Önemi Açıklayınız.

Sonraki Ödev:  8. Sınıf Din Kültürü Ders Kitabı Sayfa 64-65-66-67. Cevapları MEB Yayınları

Her kim bir Müslüman’ın sıkıntısını giderirse Allah da onun sıkıntılarını giderir. Her kim birinin ayıbını örterse Allah da kıyamet günü onun ayıbını örter. İslam dininde paylaşmak ve yardımlaşmak oldukça önemlidir.

Bakara 272. ayet de ‘’Verdiğiniz her hayır (sadaka) kendiniz içindir. Allah rızasını umarak yaptığınız her hayrın karşılığı size eksiksiz olarak verilir.’’ İslam, herkese paylaşmayı ve yardımlaşmayı emretmiştir. İslamiyet’te başkalarına el açmak veya muhtaç olmak uygun bir davranış olarak görülmez. Fakat zorunlu sebeplerden dolayı her toplumda yardıma ihtiyacı olan kişiler bulunmaktadır. Zekat, fitre, sadaka, kurban vb. ibadetler Kuran-ı Kerim’de ve Peygamber Efendimiz’in hadislerinde pek çok güzel müjde ile yardımlaşma ve paylaşma tavsiye edilmiştir.

Sonraki Ödev:  Zekât ve Sadaka Arasında Ne Fark Vardır? Açıklayınız.
Sonraki Ödev:  İnfak Kültürünün Toplumumuzdaki Yansımalarına Örnekler Veriniz.
Sizde Yorum Yazın


Forum Ders Cevapları Copyright © 2019-2023
Gizlilik Politikası İletişim S.S.S/ Sitemap

Forum Ders Cevapları, Ders Kitabı Cevapları Sitemizde Yer Alan Konular İlkokul, ilköğretim, Ortaokul, 2.Sınıf, 3.Sınıf, 4.Sınıf, 5.Sınıf, 6. Sınıf, 7. Sınıf, 8.Sınıf, Din Kültürü, Fen Bilimleri, Hayat Bilgisi, Matematik, Sosyal Bilgiler, Trafik Güvenliği, Türkçe, Ders Kitabı, Sayfa Cevapları, Gibi Konulardan Oluşmaktadır. Yayınlardan Bazıları, Özgün, Aydın, MEB, Koza, GÜN, Sevgi, Semih Ofset, Yayınları, Ekoyay, Tutku, Gizem, Tuna, SDR Dikey, ATA, ADA, Anadol, Adım Adım, E-Kare, Dizin, Anıttepe, Lisans, Yargı, Berkay, Dersdestek, Bir-Yay, Sonuç, FCM, Yayıncılık, Anka Yayınevi.