Anasayfa Kitap Cevapları
3 Ekim 2022, 3:53 - Mehmet Yazdı

Karamanoğlu Mehmet Bey ve Onun Türkçeye Katkıları İle İlgili Araştırma Yapınız

Karamanoğlu Mehmet Bey ve Türkçeye Katkıları İle İlgili Araştırma Yapınız.

Sonraki Ödev:  Kitap Okumayı Sever Misiniz? Niçin?

Karamanoğlu Mehmet Bey ve Onun Türkçeye Katkıları İle İlgili Araştırma Yapınız

Sonraki Ödev:  6. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Sayfa 12-14-15-16-17 Cevapları MEB Yayınları

Karamanoğlu Beyliği günümüz Konya bölgesinde hüküm sürmüş bir Türk devletidir. Bu devletin hem yazışma dili hem de resmi kamu dairelerindeki dil Türkçe idi.

Karamanoğlu Mehmet Bey ülkesinde Türkçeyi resmi dil yaparak ilk kez Türkçeyi resmi dil yapan kişi oldu. Onun zamanında devlet çok büyüdü ve kamu dairelerinde sadece Türkçe konuşuldu. Devletin sınırlarını büyüten Karamanoğlu Mehmet Bey aynı zamanda devletin iç yapısında da birçok restorasyona gitti. Karamanoğlu Mehmet Bey devletteki Arapça- Farsça kökenli kişileri çıkardı, ayrıca sözcükleri de çıkardı. Böylelikle devletin dilini ve devlet dairelerindeki kişilere Türkçe konuşmayı zorunlu kılarak Türkçenin gelişimine katkı sağladı.

Sonraki Ödev:  Hangi Tür Kitapları Okumayı Seviyorsunuz? Nedenleriyle Açıklayınız!
Sizde Yorum Yazın


Forum Ders Cevapları Copyright © 2019-2022
Gizlilik Politikası İletişim S.S.S/ Sitemap

Forum Ders Cevapları, Ders Kitabı Cevapları Sitemizde Yer Alan Konular İlkokul, ilköğretim, Ortaokul, 2.Sınıf, 3.Sınıf, 4.Sınıf, 5.Sınıf, 6. Sınıf, 7. Sınıf, 8.Sınıf, Din Kültürü, Fen Bilimleri, Hayat Bilgisi, Matematik, Sosyal Bilgiler, Trafik Güvenliği, Türkçe, Ders Kitabı, Sayfa Cevapları, Gibi Konulardan Oluşmaktadır. Yayınlardan Bazıları, Özgün, Aydın, MEB, Koza, GÜN, Sevgi, Semih Ofset, Yayınları, Ekoyay, Tutku, Gizem, Tuna, SDR Dikey, ATA, ADA, Anadol, Adım Adım, E-Kare, Dizin, Anıttepe, Lisans, Yargı, Berkay, Dersdestek, Bir-Yay, Sonuç, FCM, Yayıncılık, Anka Yayınevi.