Anasayfa Kitap Cevapları
11 Ekim 2023, 10:55 - Zülal Güneş Yazdı

Kıssa Nedir? Sorusunu Çevrenizdekilere Sorup Cevapları Not Ediniz.

Kıssa Ne Anlama Gelir?

“kıssa Nedir” Sorusunu Çevrenizdekilere Sorup Cevapları Not Ediniz.

Sonraki Ödev:  8. Sınıf Din Kültürü Ders Kitabı Sayfa 113. Cevapları MEB Yayınları

Kıssa kelimesinin anlamına genel manasıyla baktığımızda; geçmiş bir zamanda olan olayların, gelecek zamanda başka insanlara ders vermek amaçlı olarak belli kısımlarının anlatılması, aktarılmasıdır. Kıssa kelimesi kullanımı itibariyle; anlatma, açıklama, birinin izini takip, bilgi ve haber gibi anlamlarda taşımaktadır.

Dini açıdan bakıldığında ise Kıssa kelimesinin anlamı; Peygamberlerin yaşadıkları olayların kısa anlatımlarıdır. Kur’an-ı Kerim’de birçok kıssa bulunmaktadır. Bu kıssalar hayali değil gerçek yaşanmış hikayelerdir. Amaç, insanların ibret almaları, ders çıkarmalarıdır. Kur’an’da toplamda 25’i Peygamberlere ait, 35 kıssa bulunmaktadır. Kur’an-ı Kerim’de geçen kıssalara örnek olarak şunları vermek mümkündür; hicret, Bedir, Hendek, İsrâ, mi’rac, Ahzâb, Huneyn, Uhud, Hamrâü’l-esed, Tebük savaşları, Bey’atürrıdvân ve Hudeybiye Antlaşmaları.

Sonraki Ödev:  Kur’an-ı Kerim Niçin Gönderilmiştir? Düşüncelerinizi Arkadaşlarınızla Paylaşınız
Sizde Yorum Yazın


Forum Ders Cevapları Copyright © 2019-2023
Gizlilik Politikası İletişim S.S.S/ Sitemap

Forum Ders Cevapları, Ders Kitabı Cevapları Sitemizde Yer Alan Konular İlkokul, ilköğretim, Ortaokul, 2.Sınıf, 3.Sınıf, 4.Sınıf, 5.Sınıf, 6. Sınıf, 7. Sınıf, 8.Sınıf, Din Kültürü, Fen Bilimleri, Hayat Bilgisi, Matematik, Sosyal Bilgiler, Trafik Güvenliği, Türkçe, Ders Kitabı, Sayfa Cevapları, Gibi Konulardan Oluşmaktadır. Yayınlardan Bazıları, Özgün, Aydın, MEB, Koza, GÜN, Sevgi, Semih Ofset, Yayınları, Ekoyay, Tutku, Gizem, Tuna, SDR Dikey, ATA, ADA, Anadol, Adım Adım, E-Kare, Dizin, Anıttepe, Lisans, Yargı, Berkay, Dersdestek, Bir-Yay, Sonuç, FCM, Yayıncılık, Anka Yayınevi.