Anasayfa Kitap Cevapları
9 Ekim 2023, 22:18 - Zülal Güneş Yazdı

Milattan Önce Yaşayan İnsanların Hayatlarına Ait Bilgileri, Hiyeroglifleri Çözerek Elde Eden Bilim İnsanları Bunları Nasıl Başarmış Olabilir?

Geçmişe Ait Bilgileri Çıkan Yazılar ile Bilim İnsanları Nasıl Çözmüştür? Açıklayınız

Sonraki Ödev:  Yazının Kolay Yazılabilir Hâle Gelmesi, İnsanların İşlerini Nasıl Kolaylaştırmış Olabilir? Açıklayınız.

Milattan Önce Yaşayan İnsanların Hayatlarına Ait Bilgileri, Hiyeroglifleri Çözerek Elde Eden Bilim İnsanları Bunları Nasıl Başarmış Olabilir Açıklayınız

Sonraki Ödev:  7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 120-121-122-123-124-125-126-127. Cevapları MEB Yayınları

Hiyeroglif kelimesinin tanımı için, antik dönemlerde kullanılan bir yazı sistematiğidir demek mümkündür. En bilinen hiyeroglifler ise Eski Mısır dönemine aittir.

Bilim adamları 1799 senesinde Jean François Champollion yönetiminde yaptıkları kazılarda Mısır’da bir taş ortaya çıkarırlar. Taşta yazılan metinler 3 birbirinden farklı dile aittir. İlki hiyeroglif, ikincisi çözülemeyen bir dil, sonuncusu ise Antik Yunanca’dır. Sonuncu dil keşif öncesinde bilinen ve çözülmüş bir dildi. Bu taştaki metin sayesinde Antik Yunanca ile kıyaslayarak hiyeroglif yazısı çözülmüştür. Hiyeroglifleri okumak çok zor olmasa da yazmak ciddi süre gerektirmektedir. Bu duruma Mısırlılar çözüm olarak kısaltmalar getirmiştir. Ancak bu kez de kısaltmaların okunması zor hale gelmiştir. Sonuç olarak, tekrar tekrar denemelerle mantık yürüterek hiyeroglifleri çözmüşlerdir.

Sonraki Ödev:  Tarih Yazı İle Başlar. Sözü Niçin Söylenmiş Olabilir? Açıklayınız.
Sonraki Ödev:  Hiyeroglif Yazısındaki Hangi Cisimleri ve Hayvanları Tanıyorsunuz?
Sonraki Ödev:  Bilgi Birikerek İlerler. Sözünden Ne Anlıyorsunuz? Açıklayınız.
Sizde Yorum Yazın


Forum Ders Cevapları Copyright © 2019-2023
Gizlilik Politikası İletişim S.S.S/ Sitemap

Forum Ders Cevapları, Ders Kitabı Cevapları Sitemizde Yer Alan Konular İlkokul, ilköğretim, Ortaokul, 2.Sınıf, 3.Sınıf, 4.Sınıf, 5.Sınıf, 6. Sınıf, 7. Sınıf, 8.Sınıf, Din Kültürü, Fen Bilimleri, Hayat Bilgisi, Matematik, Sosyal Bilgiler, Trafik Güvenliği, Türkçe, Ders Kitabı, Sayfa Cevapları, Gibi Konulardan Oluşmaktadır. Yayınlardan Bazıları, Özgün, Aydın, MEB, Koza, GÜN, Sevgi, Semih Ofset, Yayınları, Ekoyay, Tutku, Gizem, Tuna, SDR Dikey, ATA, ADA, Anadol, Adım Adım, E-Kare, Dizin, Anıttepe, Lisans, Yargı, Berkay, Dersdestek, Bir-Yay, Sonuç, FCM, Yayıncılık, Anka Yayınevi.