Anasayfa Kitap Cevapları
2 Mayıs 2023, 1:12 - Mehmet Yazdı

Türkiye Cumhuriyeti Dışında Bugün Bağımsız Olarak Varlığını Sürdüren Başka Hangi Türk Devletlerini Biliyorsunuz?

Türkiye Cumhuriyeti Dışında Bugün Bağımsız Olarak Varlığını Sürdüren Türk Devletleri

Türkiye Cumhuriyeti Dışında Bugün Bağımsız Olarak Varlığını Sürdüren Başka Hangi Türk Devletlerini Biliyorsunuz

Başta Türkiye Cumhuriyeti olmak üzere birden çok sayıda bağımsız olan Türk devleti bulunmaktadır. Bu devletlerin neredeyse hemen hemen hepsi Orta Asya’da varlıklarını sürdürmektedir.

Bu devletler Azerbaycan, Kırgızistan, Kazakistan, kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Türkmenistan, Özbekistan gibi ülkeler bağımsız olarak yaşamaktadır. Buna ek olarak Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti yavru vatan olarak nitelendirilmektedir. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin bağımsızlığını Türkiye dışında hiçbir ülke kabul etmemektedir. Ayrıca Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin de resmi dili Türkçe ve para birimi de Türk Lirasıdır. Diğer ülkeler Sovyetler Birliğinin dağılmasından sonra sırasıyla bağımsızlıklarını ilan etmiş durumdadır.

Sonraki Ödev:  Türkiye’de Öğrenim Gören Türkmenistanlı Öğrencilerin İki Ülke Arasındaki İlişkilere Katkıları Neler Olabilir?
Sizde Yorum Yazın


Forum Ders Cevapları Copyright © 2019-2023
Gizlilik Politikası İletişim S.S.S/ Sitemap

Forum Ders Cevapları, Ders Kitabı Cevapları Sitemizde Yer Alan Konular İlkokul, ilköğretim, Ortaokul, 2.Sınıf, 3.Sınıf, 4.Sınıf, 5.Sınıf, 6. Sınıf, 7. Sınıf, 8.Sınıf, Din Kültürü, Fen Bilimleri, Hayat Bilgisi, Matematik, Sosyal Bilgiler, Trafik Güvenliği, Türkçe, Ders Kitabı, Sayfa Cevapları, Gibi Konulardan Oluşmaktadır. Yayınlardan Bazıları, Özgün, Aydın, MEB, Koza, GÜN, Sevgi, Semih Ofset, Yayınları, Ekoyay, Tutku, Gizem, Tuna, SDR Dikey, ATA, ADA, Anadol, Adım Adım, E-Kare, Dizin, Anıttepe, Lisans, Yargı, Berkay, Dersdestek, Bir-Yay, Sonuç, FCM, Yayıncılık, Anka Yayınevi.