Anasayfa Kitap Cevapları
25 Eylül 2023, 16:21 - Mehmet Yazdı

Zeybek Oyununun Günümüzde de Varlığını Devam Ettirmesi Kültürün Hangi Özelliğini Yansıtır? Açıklayınız.

Zeybek Oyununun Günümüzde de Varlığını Devam Ettirmesi Kültürün Hangi Özelliğini Yansıtır?

Sonraki Ödev:  Sizce Hat Sanatı, Osmanlı Dönemi’ndeki Önemini Günümüzde De Aynı Şekilde Devam Ettirebilmiş Midir? Tartışınız.

Zeybek Oyununun Günümüzde de Varlığını Devam Ettirmesi Kültürün Hangi Özelliğini Yansıtır Açıklayınız.

Sonraki Ödev:  7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 80-81-82-83-84-85. Cevapları MEB Yayınları

Ege yöresine ait olan Zeybek oyunu Aydın, Muğla, Uşak, İzmir ve Manisa’da daha yaygın bir şekilde oynanır. Zeybek oynayan kişiye “Efe” denilir. Efeler, zeybeğin geleneksel kıyafeti olan diz altı şalvar giyerler.

Zeybek bir kişi tarafından oynanabileceği gibi birçok kişinin daire oluşturup oynanmasıyla da olur. Zeybek oynarken türküler söylenir. Zeybek, Ege bölgesinde bayram, düğün veya şenlik gibi özel günlerde oynanmakta olup halk tarafından coşkulu ve hoş görünümlü olduğu için sevilir. Ege halkı yıllardır Zeybek oyununu öğretmeye ve oynamaya devam etmektedir. Ege halkının zeybeğe olan ilgisinin ve sevgisinin bitmemesi ve gelecek kuşaklara da bu kültürel öğeyi öğretmesi kültürün nesilden nesle akan sürekliliğini gösterir.

Sonraki Ödev:  Günümüzde Yapılan Düğünlerle Osmanlı Dönemi’nde Yapılan Düğünleri Karşılaştırınız. Düğünlerin Benzer ve Farklı Yönlerini Açıklayınız.
Sonraki Ödev:  Yabancı Bir Seyyahın Osmanlı Kültürüne Yönelik Anlattığı Bu Olaydan Nasıl Bir Sonuç Çıkardınız? Açıklayınız
Sonraki Ödev:  Günümüzdeki Bayramlarla Osmanlı Dönemi’nde Yaşanan Bayramları Karşılaştırınız. Bayramların Benzer ve Farklı Yönlerini Açıklayınız
Sizde Yorum Yazın


Forum Ders Cevapları Copyright © 2019-2023
Gizlilik Politikası İletişim S.S.S/ Sitemap