Anasayfa Kitap Cevapları
6 Aralık 2023, 19:38 - Mehmet Yazdı

15 Temmuz Demokrasi Zaferi ile ilgili kısa yazı

15 Temmuz Demokrasi Zaferi ile ilgili yazı örneği

15 Temmuz

Sonraki Ödev:  15 Temmuz Gecesi İle İlgili Gazete, Dergi ve İnternet Sitelerinden Araştırma Yapınız.

Tarihler 15 Temmuz 2016 yılını gösteriyordu. Sıradan güneşli bir İstanbul gününde her şey olması gerektiği gibiydi. Saatler ilerledi ve gece yarısına yaklaştı. Askerler komutanlarından gelen emir ile silahlanıp İstanbul sokaklarına indiler.
Zırhlı araçlar, tanklar, Savaş Uçakları ve Helikopterler. Bunun bir darbe girişimi olduğunu bilmeyen yüzlerce asker vardı. Onlar kadar da onlara emir verenler. Askerler Köprü giriş çıkışlarına barikatlar kurmaya başladı. İstanbul halkı ne olduğuna anlam veremiyordu. Haberlerde kesin bir bilgi verilmiyor askerlerde halka hiç bir şey söylemiyordu.

15 Temmuz gecesi ile ilgili gazete, dergi ve internet sitelerinden araştırma yapınız. Araştırma sonuçlarınızı sınıfa getiriniz.

Sonraki Ödev:  5. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Sayfa 59-60-61 Cevapları Anıttepe Yayınları

Saatler ilerledikçe bunun alçak bir darbe girişimi olduğu anlaşıldı. Ülkemizin yöneticileri kanallara bağlanarak halkın bu kalkışmaya karşı koymaları için destek istediler. Halk vatanını ve bayrağını canından çok sevdiği için sokaklara akın akın döküldüler. Tankların önüne yatanlar, Boğaz köprüsünde mermilerin önüne atlayanlar hepsi bayrakları ve demokrasisi içindi. İnsanlara alçakça ateş etme emri veren komutanlar, halka Savaş uçakları ve helikopterlerden ateş yağdıran pilotlar…
Bunların insan olduğuna, asker olduğuna kimse bir tane bile kanıt gösteremezdi. 15 Temmuzda can verenler gazi olanlar canları gider, sakat kalırız diye asla korkmadılar. Korktukları tek şey vatanlarının bayraklarının zarar görmesiydi. Yaşlı,genç, kadın, erkek vatanını seven her Türk insanı sokaklara bayraklar ile çıktı ve askerlere direndi.

Sonraki Ödev:  5. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Sayfa 52-54-55-56-57-58 Cevapları Anıttepe Yayınları

Darbenin başarısız olduğu anlaşılınca darbeci komutanlar teker teker teslim oldu. Halk ele geçirilen her yeri silahsız bir şekilde bileğinin gücü, vatana olan aşkı ve imanı ile geri aldı. Türk Halkı tüm dünyaya bir kahramanlık ve cesaret dersi verdi. Ülkemizde bir karış toprakta bile gözü olan kimselere verilen bu ders ve mesaj çok anlamlıydı.
Türk milletinin vatanı ve bayrağı için canını korkmadan ortaya attıklarına şahit olmuşlardı çünkü. Bir kez daha anlaşıldı ki bu millete kimse diz çöktüremez ve bayrağını indirmeye de kimse cesaret edemez. 15 Temmuz darbe girişimi sırasında canını bu yolda feda eden ve şehit olanlara Allah’tan rahmet diliyorum.

Sizde Yorum Yazın


Forum Ders Cevapları Copyright © 2019-2023
Gizlilik Politikası İletişim S.S.S/ Sitemap