Anasayfa Kitap Cevapları
8 Aralık 2023, 21:25 - Mehmet Yazdı

15 Temmuz ile ilgili kompozisyon örnekleri

15 temmuz ile ilgili kısa ve uzun kompozisyon örnekleri

15 temmuz


15 temmuz ile ilgili kısa kompozisyon örnekleri

Örnek 1

ZAFERİMİZ

Dünyada bir milletin başına gelebilecek en kötü şey darbedir. Darbe bir ülkeyi onlarca yıl geriye götürür. Mevcut yönetime yapılan kalkışma hareketi ülkenin ekonomi ve sosyal hayatını sadece olumsuz etkiler.

Ülkemizde defalarca darbe girişimi gerçekleşti. 15 Temmuz 2016 yılında hepimizin şahit olduğu en alçak girişimi gerçekleştirdiler. Halkımızın direnişi ve dik duruşu ile darbecilere fırsat vermedik. Tüm dünyaya kahramanlık öyküsü olarak anlatılacak bu gecede isimsiz bir çok kahraman vardı.

Böyle hainlere ülkemizi kolayca ele geçiremeyeceklerini, bu bayrak ve vatan uğruna yüz yıllardır can verdiğimizi ve yine vereceğimizi bir kez daha onlara hatırlattık.


Örnek 2

VATAN İÇİN

Yaklaşık 2 sene önce ülkemizde hukuki ve askeri ağırlıklı olarak mevki ve görevlerde bulunan bir grup terör örgütü mensuplarının darbe girişimine şahitlik ettik. Bu hainler ülkemizin ekmeğini yiyerek ülkemiz üzerinde kötü emelleri olan kimselerdi.

O gece geldiğinde hepsi kalpsizce halka ateş emri verdi. Bu vatanın evlatları olmadıklarını o gece bizlere gösterdiler. Halkımız vatan aşkı ve iman dolu göğsü ile bu alçaklara en güzel cevabı verdi. Sakat kalanlar, can verenler ve isimsiz bir çok kahraman sayesinde bu vatanı bölmelerine izin vermedik.

Bu uğurda can veren tüm şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyorum. Bu vatanın bölünmeyeceğini, bu bayrağın inmeyeceğini ve bu milletin boyun eğmeyeceğini bir kez daha gösterdik.


15 temmuz ile ilgili uzun kompozisyon örnekleri

Örnek 1

DİRENİŞ 15 TEMMUZ

Sonraki Ödev:  Sokak hayvanlarına yardım etmek neden önemlidir?

Türk milleti 1071 yılından beri Anadolu’da bir direniş mücadelesi veriyor. Yüz yıllardır devam eden bu savaşta her zaman zaferle ayrıldı. Bu vatanın en büyük sorunu içimizde yetişen hainlerdir. Bunun en güncel örneğini 2 sene önce 15 Temmuz 2016 yılında gördük. Ülkemizin bir çok kurumuna yıllardır örgütlenen ve sinsice büyüyen, hain planlar yapan darbeciler…

O gece darbeci askerler komutanları ile halka uçaklardan, helikopterlerden ve halkın alın teri ile alınan silahlar ile ateş açtılar. Kendi kardeşlerine, annelerine ve babalarına açtılar bu ateşi. Böyle hain bir darbe girişimini en alçak, en kötü insan bile planlanamazdı. Kendi halkına ateş açarak, onlara acımadan kıyarak bu vatana özgürlük getireceklerini sananlara en büyük cevabı yine o bitmeyen gece de halkın ta kendisi verdi. Bu milletin hiç bir güce, hiç bir silaha, hiç bir tehdit’e boyun eğmediğini bir kez daha gördüler. Bu vatanın evlatları aynı dedelerinin göğsünde ki iman gibi, vatan aşkı gibi yanıp tutuşuyorken böyle bir girişimin başarılı olması da akıl işi değildi. Böyle alçak bir girişimde hiç kimse canı gider, bir yerim sakatlanır veya vurulurum diye korkmadı. O gece meydanlarda olan insanlar sadece vatanlarına zeval gelir, bayraklarına zarar gelir diye korktular. Böyle vatan evlatları yüz yıllardır var oldu ve bundan sonra da var olacaklar.

Tarih boyunca sürekli tekerrür eden bu döngü o gece de karşımıza çıktı. Bu bayrağın gölgesinde yaşayan her Türk vatandaşı vatanını ne kadar çok sevdiğini bir kez daha tüm dünyaya gösterdi. Ülkemizde gözü olan, bayrağımızdan rahatsız olan her devlet her kişi bunu o gece çok iyi bir şekilde anladı.

Sonraki Ödev:  Kanın Hareketini Vücudumuzda Fark Edebilir Miyiz

Örnek 2 

15 TEMMUZ GECESİ

Dünya üzerinde kimse yok ki silahsız şekilde mermilerin önüne atlasın, dünya üzerinde kimse yok ki tankların önüne uzanıp geçmelerini engellesin. 15 Temmuz gecesi bu sayılan, imkansız denilen bütün olaylar oldu. Bu toprağın evlatlarının ne kadar cesur olduğunu, vatanını canından çok sevdiğini bir kez daha tüm dünya kendi gözleri ile de görmüş oldu.

Masum askerleri kandırarak, sokaklara indiren hainler, halka ateş emri veren acımasız komutanlar tarihe bir kara leke olarak geçmiştir. Yıllardır halkın emeği ile alınan silahlar ve uçaklar ile tekrar halka ateş açmak alçaklığın en uç zirvesi olmuştur. Şeytanın bile yapmaya çekineceği her şeyi yaparak bu milleti sınadılar. Bu millet yüz yıllardır atalarının yaptığı gibi yine bu vatanı hainlere vermedi. Canlarından geçtiler, sağlıklarından yaşamlarından vazgeçtiler ama vermediler. İnsanlarımızın vatan aşkı ve imanı tarihte olduğu gibi bu günde bu vatanı ayakta tutmayı başardı. Bu milletin evlatlarının arkasında elleri semada duada olan anaları olduğu sürece hiç bir güç bu topraklara el uzatamaz.

Darbeler bu milletin en çok başına gelen felakettir. Tarihte bir çok kez yapılan ve bazılarında başarılı olunan bu darbeler halka ve devlete sadece zarar verir. Ülkemizi ekonomik ve sosyal olarak sadece geriye atar. Ülkemiz böyle bir oyuna gelmedi ve halkın gücü ile bu geceyi bir zafer ile atlattı.

Sizde Yorum Yazın


Forum Ders Cevapları Copyright © 2019-2023
Gizlilik Politikası İletişim S.S.S/ Sitemap