Anasayfa Kitap Cevapları
27 Şubat 2024, 19:33 - Aysel Alpay Yazdı

4. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 104-105-106-108. Cevapları Ferman Yayıncılık

Geçmişte ve Şimdi Cevapları

4. Ünite Zaman İçinde Teknoloji: 4. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 104-105-106-107-108. Sayfa Cevapları Ferman Yayınları


4. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 104 Cevapları Ferman Yayıncılık

Hazırlanalım

Teknolojik ürünler hep aynı amaçlarla mı kullanılır? Teknolojik ürünlerin kullanımları hangi şartlarda değişir? Fikirlerinizi söyleyiniz.
Cevap: Hayır her zaman aynı amaçla kullanılmazlar. Örneğin bilgisayarı kimileri daha doğru ve hızlı bir şekilde bilgiye ulaşmak için kullanırlarken kimileri sadece oyun ve eğlence aracı olarak kullanabilir.


4. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 105 Cevapları Ferman Yayıncılık

2.Etkinlik

Aşağıda geçmişte ve günümüzde kullanılan ulaşım araçlarının görselleri verilmiştir. Görselleri inceleyerek bu araçların zaman içerisinde ne gibi değişikliğe uğradığını ve insanların hayatlarına ne gibi etkileri olduğunu defterinize yazınız.

4. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 105 Cevapları Ferman Yayıncılık
Cevap: Bu ulaşım araçları zamanla gelişmiş ve ilerlemiştir. İnsanların hayatını kolaylaştırmıştır. İnsanlar daha gelişmiş ulaşım araçlarıyla daha güvenli ve hızlı şekilde yolculuklar yapmışlardır.


4. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 106 Cevapları Ferman Yayıncılık

Aşağıdaki çerçevelerin içerisine seçeceğiniz iki teknolojik ürünün geçmişteki ve günümüzdeki görsellerini bulup yapıştırınız. Bu ürünlerin geçmişteki ve günümüzdeki kullanım şekillerini karşılaştırarak aralarındaki farkları kısaca yazınız.
Cevap: Bilgisayar ve telefonun geçmişte ve günümüzdeki halleri görsellerde bulunuyor. Önceden taşınması zor ve büyük olan bilgisayar ve telefon şimdilerde elde taşınabilir ve daha gelişmiş bir şekilde üretiliyor.

Sonraki Ödev:  Anne Babalar Televizyon Kullanımında Çocuklarının Yanlışlarını Düzeltmek İçin Neler Yapmalıdır?

4. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 106 Cevapları Ferman Yayıncılık

 


Söyleyelim

Konuya hazırlık kapsamında en sık kullandığınız teknolojik ürünün gelişim tarihçesini, kullanma alanlarını ve sizin kullanma amacınızı yazdığınız metni okuyunuz. Arkadaşlarınızın hazırladıkları yazıları dinledikten sonra sınıfınızda hakkında en çok yazı hazırlanan teknolojik ürünün hangisi olduğunu belirleyiniz.
Cevap: Ben cep telefonunun tarihçesi hakkında bir yazı hazırlamıştım. Bazı arkadaşlarım televizyon, bilgisayar gibi teknolojik aletleri hazırlarken sınıfın çoğu telefonun tarihçesi hakkında yazılar hazırlamıştı.


Deneyelim

Tüplü bilgisayar monitörleri ve jetonlu sabit telefonların gelişim tarihçesini araştırarak bir rapor oluşturunuz. Raporunuzu sınıfınızda sununuz.
Cevap:

Monitörler doksanlı yıllardan itibaren tüplü olarak bilinen kaba, kalın görünümdeyken yıllar iki binli yılların başını gösterirken yeni yeni LCD ve Plazma ekran monitörler kullanılmaya başlandı. Günümüzde LED ekranlı, yüksek çözünürlüklü monitörler kullanılmakta ve eskisine göre oldukça ince haldeler.

Jetonlu sabit telefonlar sabit telefon hatlarının henüz yaygın olmadığı ellili yıllarda çok popülerken evlere çekilen sabit hatlı telefonlar seksen ve doksanlı yıllarda yaygınlaşmaya başladı. İki binli yılların başında cep telefonları çok sık kullanılırken iki bin onlu yılların başında sabit telefon ve jetonlu sabit telefonlar hiç kullanılmayarak akıllı telefon çağı başladı. Günümüzde herkes taşınabilir cep telefonları kullanmakta.

Sonraki Ödev:  Yönleri bilmenin bizlere sağlayacağı faydalar neler olabilir?

4. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 108 Cevapları Ferman Yayıncılık

4.Etkinlik

Defterinize aşağıdakine benzer bir tablo oluşturunuz. Günlük hayatınızda kullandığınız ürünlerden 3 tanesinin olumlu ve olumsuz etkilerini tabloya yazınız.
Cevap:

4. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 108 Cevapları Ferman Yayıncılık


5.Etkinlik

Eskiden önemli günlerde insanlar birbirlerine mektup yazar ve kartpostal gönderirlerdi. Günümüzde ise genellikle genel ağ üzerinden indirilen hazır yazılar mesaj olarak gönderilmektedir. Sizce hangisi daha sıcak ve samimidir? Hangisine daha çok emek verilmiştir? Bu durum teknolojik gelişmelerin olumsuz etkileri arasında örneklendirilebilir mi? Fikirlerinizi verilen alana kısaca yazınız.
Cevap: Bence yazılan mektuplar, gönderilen kartpostallar daha sıcak ve samimiydi. Bu durum teknolojik gelişmelerin olumsuz etkileri arasında gözlemlenebilir. Çünkü insanların birbirlerine hevesle yazdığı ve birbirinden beklediği mektupların yerini, sosyal medyalardan yazılan kısa ve hevessiz yazılar aldı.


Sonraki Konuya Hazırlık

Farklı araçlar için uzaktan kumanda teknolojisinin mucidi kimdir? Bu icat niçin geliştirilmiş olabilir? Bununla ilgili bir kısa bir özet yazınız.
Cevap: Uzaktan kumanda teknolojisinin mucidi Nikola Tesla’dır. Kısa mesafelerde teknolojik aletleri daha az efor sarf ederek uzaktan yönetebilmek için geliştirilmiş olabilir. Böylece insanlara konfor ve kolaylık sağlanacak.

Sizde Yorum Yazın


Forum Ders Cevapları Copyright © 2019-2023
Gizlilik Politikası İletişim S.S.S/ Sitemap