Anasayfa Kitap Cevapları
24 Nisan 2024, 14:04 - Zülal Güneş Yazdı

4. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 183-185-186-187-188-189 Cevapları Ferman Yayıncılık

Komşularımız Cevapları

5. Ünite Ekonomik Faaliyetler: 4. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 183-184-185-186-187-188-189.  Sayfa Cevapları Ferman Yayınları


4. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 183 Cevapları Ferman Yayıncılık

Hazırlanalım

Türkiye dışında Türklerin yaşadığı farklı ülkeler hangileridir? Vatandaşlarımız bu ülkelere hangi amaçlarla gitmiş olabilir? Fikirlerinizi söyleyiniz.
Cevap: Türkiye dışında Türklerin yaşadığı ülkeler Almanya, Fransa, Hollanda, Avustralya gibi birçok ülkede Türkler yaşamaktadır. Buraya gitmelerinin nedeni ilk olarak iş imkanları daha sonra eğitim, yaşam şartları olarak sıralanmaktadır.


Aşağıdaki Türkiye siyasi haritası (Harita 7.2) üzerinde Türkiye’nin sınır komşularını gösteriniz. Türkiye’nin sınır komşularının Türkiye’ye göre hangi yönlerde olduğunu söyleyiniz
Cevap:

Doğuda olan komşuları → Gürcistan, Ermenistan, İran, Nahçıvan (Azerbaycan)
Güney’de olan komşuları → Suriye, Irak
Batı’da olan komşuları → Bulgaristan, Yunanistan


Söyleyelim

Ülkemizin komşu ülkelerle iyi ilişkiler kurması neden önemlidir? Açıklayınız
Cevap: Hem ticari açıdan hem de sınırların güvenli altında olmasından dolayı komşu ülkeler ile araların iyi tutulması gerekir.

Sonraki Ödev:  4. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 42-43-44-45-46-47. Cevapları Ferman Yayıncılık

4. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 185 Cevapları Ferman Yayıncılık

3. Etkinlik

Aşağıda verilen tabloyu ülkemize komşu ülkelerden birini seçerek ve onunla ilgili araştırma yaparak doldurunuz.
Cevap:

4. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 185 Cevapları Ferman Yayıncılık


4. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 186 Cevapları Ferman Yayıncılık

Söyleyelim

Türkiye’ye komşu ülkelerdeki insanların günlük yaşamı hakkında oluşturduğunuz raporu okuyunuz. Komşu ülkelerdeki insanlarla bizim yaşamımız arasında ne gibi benzerlikler ve farklılıklar vardır? Söyleyiniz.
Cevap: Komşu ülkelerimizde günlük yaşam ile bizim günlük yaşamımız hakkında benzerlik ve farklılıklar bulunmaktadır. Her toplumu n kendi kültürü ve değerleri olduğu için yaşam tarzları farklılık gösterse de komşu olduğumuz için benzer noktalarımız da bulunmaktadır. Yemek kültürü konusunda yakınlık olduğu gibi müzik kültürümüzde de benzerlikler görülmektedir.


Öneri

Komşularımızla olan ticari ilişkilerimizle ilgili bilgi almak için “https://ders. eba.gov.tr” genel ağ adresindeki videoyu izleyebilirsiniz.
Cevap:  Türkiye komşu ülkeler içerisinde ekonomik açıdan bir dünya devleti olmak hedefinde olduğu için siyasi ve ekonomik açıdan bölgesini güçlendirme durumundadır. Hem ihracat hem de ithalat bakımından komşu ülkeler ile ticaret yapılmaktadır.


4. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 187 Cevapları Ferman Yayıncılık

Türkiye tıpkı komşu ülkelerle arasındaki ilişkilerde olduğu gibi kardeş ülke olarak tabir ettiği altı bağımsız Türk Devleti ile de çok yakın ilişki içerisindedir. Aşağıdaki haritayı ve verilen bilgileri inceleyiniz. Ülkelerin yerlerini harita üzerinde bularak gösteriniz.
Cevap:

4. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 187 Cevapları Ferman Yayıncılık


4. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 188 Cevapları Ferman Yayıncılık

Söyleyelim

Kardeş ülkelerimiz olan Türk Cumhuriyetleriyle ilişkilerimizin daha iyi gelişebilmesi için neler yapılması gerekir? Düşüncelerinizi söyleyiniz.
Cevap: Kardeş ülkelerimiz olan Türk Cumhuriyetleri ile iletişimimizi daha iyi hale getirmek için onlarla daha sık bir araya gelmeliyiz. Ülkeler arası geziler düzenlemeli ve kültürel etkileşim sağlamalıyız.

Sonraki Ödev:  İnsanların Acil Servis Numarasını Gereksiz Arayıp Meşgul Etmemeleri İçin Neler Yapılabilir?

Sonraki Konuya Hazırlık

Dünya kültür haritası neden oluşturulmuş olabilir? Bu haritayı genel ağdan araştırarak inceleyiniz. Harita üzerinde farklı kültür bölgelerine ilişkin bulduğunuz bilgileri not ediniz. Dünya kültür haritası ile ilgili bulduğunuz bu bilgileri sınıf panosuna asınız.
Cevap:  Farklı bölgelere ait kültürel özellikleri bizlerin öğrenmesi ve kültürel etkileşimin olması amacı ile Dünya Kültür  Haritası oluşturulmuş olabilir. Bu harita sayesinde farklı toplumların kültürlerini öğrenmekte ve bu kültürleri tanıyarak kendimize eklemeye fayda sağlayabiliriz. Bu sayede kültürel etkileşimi meydana getirmiş oluruz.


4. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 189 Cevapları Ferman Yayıncılık

4. Etkinlik

Aşağıda verilen tabloyu Türki Cumhuriyetlerden birini seçerek ve onunla ilgili araştırma yaparak doldurunuz.
Cevap:

4. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 189 Cevapları Ferman Yayıncılık

Sizde Yorum Yazın


Forum Ders Cevapları Copyright © 2019-2023
Gizlilik Politikası İletişim S.S.S/ Sitemap