Anasayfa Kitap Cevapları
15 Mayıs 2024, 19:20 - Zülal Güneş Yazdı

7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 183-184-185-186-187-188. Cevapları MEB Yayınları

Atatürk ve Demokrasi Cevapları

6. ÜNİTE Yaşayan Demokrasi: 7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 183-184-185-186-187-188. Cevapları MEB Yayınları


7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 183 Sayfa Cevapları MEB Yayınları

“Toplumda en yüksek hürriyetin, en yüksek eşitliğin ve adaletin devamlı şekilde sağlanması ve korunması ancak tam anlamıyla millî egemenliğin kurulmasına bağlıdır. Bundan ötürü hürriyetin de eşitliğin de adaletin de dayanak noktası millî egemenliktir.”
Utkan Kocatürk, Atatürk, s. 64

Mustafa Kemal Atatürk yukarıda yer alan sözünde demokrasinin hangi ilkelerinden bahsetmektedir? Açıklayınız.
Cevap: Eşitlik, adalet ve milli egemenlikten bahsetmektedir.


Mustafa Kemal Atatürk’ün cumhuriyet yönetiminden yana olduğunu gizlememesi onun hangi özelliğini göstermektedir? Açıklayınız.

Cevap: Onun adaletli, eşitlikçi ve cesur bir lider olduğunu gösterir.

Sonraki Ödev:  Mustafa Kemal Atatürk’ün Cumhuriyet Yönetiminden Yana Olduğunu Gizlememesi Onun Hangi Özelliğini Göstermektedir?

7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 184 Sayfa Cevapları MEB Yayınları

Mustafa Kemal Atatürk’ün, halk temsilcilerinin ve komutanların Millî Mücadele Dönemi’nde ortak karar almalarının demokratik uygulamalar açısından önemi nedir? Açıklayınız. 
Cevap: Her temsilcinin söz hakkı sahibi olması ve konuşularak ortak karar alması demokrasinin en büyük örneğidir.

Mustafa Kemal Atatürk’ün, Halk Temsilcilerinin ve Komutanların Millî Mücadele Dönemi’nde Ortak Karar Almalarının Demokratik Uygulamalar Açısından Önemi Nedir Açıklayınız.

Cevap2: Mustafa Kemal Atatürk’ün, halk temsilcilerinin ve komutanların Milli Mücadele Dönemi’nde ortak karar almalarının demokratik uygulamalar açısından önemi oldukça fazladır.

Mustafa Kemal Atatürk ile birlikte halk temsilcilerinin ve komutanlarının Milli Mücadele Dönemi’nde ortak karar almaları demokratik devlet anlayışını benimsedikleri anlamına gelmektedir. Ayrıca bu sayede halk, kendilerince tayin edecekleri kişi ile kendi geleceklerini belirlemiş olacaktır.

Mustafa Kemal Atatürk ile birlikte komutanların ve halk temsilcilerinin Milli Mücadele Dönemi’nde ortak karar almalarıyla birlikte herkes kendi görüşünü dile getirebilecek bir hale gelmiş olmaktadır. Yine bu sayede demokratik bir devlet olma yolunda adım atılmış olur. Halkın ise kendi geleceklerinin kendilerince belirlenebileceği bir fırsata erişmesi sağlanmış olur.


Büyük Millet Meclisinin açılması, ülkemizde demokrasinin hangi ilkesinin gerçekleştiğini göstermektedir? Açıklayınız.

Cevap: “Egemenlik, kayıtsız ve şartsız milletindir” ilkesinin gerçekleştiğini göstermektedir.

Sonraki Ödev:  Büyük Millet Meclisinin Açılması, Ülkemizde Demokrasinin Hangi İlkesinin Gerçekleştiğini Göstermektedir? Açıklayınız

BİRLİKTE YAPIYORUZ

Halkın temsilcisi olan ve Millî Mücadele gibi zor bir görevi yürütecek olan meclisin açılış konuşmasını siz yapacak olsaydınız nasıl bir konuşma metni hazırlardınız? Konuşma metnini defterinize yazarak sınıfta okuyunuz.
Cevap:

Kıymetli milletvekilleri, meclis başkanı ve heyet üyeleri. Yıkılan bir devletin küllerinden tekrardan doğmasını sağlamak amacıyla bugün burada toplanmış bulunmaktayız. Bizlerin bu görevi en iyi şekilde yerine getirmemiz gerekir.

Ülkemize karşı yapılan saldırırlar günden güne artmaktadır. Bizler Misak-ı Milli de belirtilen sınırlarımız içerisinde bir tane düşman asker kalmayana kadar savunmamız gerekmektedir. Bizlerin bugün bu savunmayı daha iyi ve daha çabuk bir şekilde yapmamızı sağlamak için iyi bir plan belirleyerek yürürlüğe girdirmemiz gerekmektedir.

Önceliğimiz olan askerlerimizin ihtiyacı olan maddi ve manevi ihtiyaçlarını bir seferberlik ilan ederek gidermemiz gerekmektedir. Bu konuları iyi ve detaylı bir şekilde  konuşmak ve vatanımızın  son durumu hakkında bilgi vermek için vekillere yerimi bırakıyorum.

Cevap2: Sayın Meclis Üyeleri;

Ülkemiz dört bir yandan saldırıya uğramakta ve işgal edilmektedir. Bizler bu ülkenin evlatları olarak vatanımızı işgalden kurtarmalı ve tamamen bağımsızlığımızı ilan etmeliyiz. Cennet vatanımızın düşmanlar tarafından Cehennem’e çevrilmesine asla izin vermemeliyiz.

Burada bir karar vermek için toplanmış bulunmaktayız. Milli mücadeleyi başlatmamız için siz değerli üyelerin fikirleri ve önerileri değerlendirmeye alınacaktır. Milletimizin kaderini millet tayin etmelidir. Bu alacağımız karar bizim özgürlüğümüzü ve bağımsızlığımızı belirleyecektir. Demokratik bir ülke olmak için ilerleyeceğimiz bu yoldaki en önemli husus Cumhuriyet yönetmine sahip olmaktır.

Siz değerli Meclis üyelerinden bu vatan ve Türk milleti için alacağımız karar vereceğiniz fikir ve önerileriniz sayesinde gelişecektir. Beni dinlediğiniz için teşekkür eder, çalışmalarınızda sizlere başarılar dilerim.


7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 185 Sayfa Cevapları MEB Yayınları

Cumhuriyetin ilanının halk egemenliğinin gerçekleşmesi açısından önemi nedir? Açıklayınız.

Cevap: Cumhuriyet yönetimi halkın eşit olduğu,, adalet ile yönetildiği bir rejimdir. Halkın özgürlüğü için cumhuriyet rejimi bu yüzden önemlidir.

Sonraki Ödev:  Cumhuriyetin İlanının Halk Egemenliğinin Gerçekleşmesi Açısından Önemi Nedir? Açıklayınız.

7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 186 Sayfa Cevapları MEB Yayınları

Mustafa Kemal Atatürk, mecliste birden fazla siyasi parti olmasını neden istemiştir? Açıklayınız.

Cevap: Demokratik bir devlet yapısının oluşması için siyasi parti varlığı gerekmektedir. Bu yüzden istemiştir.

Sonraki Ödev:  Mustafa Kemal Atatürk, Mecliste Birden Fazla Siyasi Parti Olmasını Neden İstemiştir? Açıklayınız.

7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 187 Sayfa Cevapları MEB Yayınları

Atatürk Dönemi’nde çok partili siyasi hayata geçilememesinin nedenleri neler olabilir? Açıklayınız.

Cevap: Çok partili siyasi hayata geçmek için Serbest Cumhuriyet fırkası kurulmuştur. Fakat bu fırka devletin aleyhine işler yapmaya başladığı için kapatılmış ve çok partili siyasi hayata geçilememiştir.

Sonraki Ödev:  Atatürk Dönemi’nde Çok Partili Siyasi Hayata Geçilememesinin Nedenleri Neler Olabilir? Açıklayınız.

Kadınların Cumhuriyet Dönemi’nde elde ettiği ekonomik, sosyal ve siyasal hakların demokrasinin gelişmesine katkısı nelerdir? Tartışınız.

Cevap: Herkes kanun önünde eşit sayılmış ve cinsiyet ayrımı gözetmeksizin herkes eşit bir şekilde yargılanmış ve haklar verilmiştir.

Sonraki Ödev:  Kadınların Cumhuriyet Dönemi’nde Elde Ettiği Ekonomik, Sosyal ve Siyasal Hakların Demokrasinin Gelişmesine Katkısı Nelerdir?

7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 188 Sayfa Cevapları MEB Yayınları

BİRLİKTE YAPIYORUZ

Aşağıda Mustafa Kemal Atatürk’ün değişik yer ve zamanda söylediği sözler yer almaktadır. Bu sözlerin demokrasinin hangi özelliğini anlattığını ilgili alanlara yazınız.
Cevap:

7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 188 Sayfa Cevapları MEB Yayınları

Sizde Yorum Yazın


Forum Ders Cevapları Copyright © 2019-2023
Gizlilik Politikası İletişim S.S.S/ Sitemap