Anasayfa Kitap Cevapları
3 Nisan 2024, 18:56 - Zülal Güneş Yazdı

4. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 190-191-192-193-194. Cevapları Ferman Yayıncılık

Farklı Kültürler Cevapları

7. Ünite Dünya Ailesi: 4. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 190-191-192-193-194. Sayfa Cevapları Ferman Yayınları


4. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 190 Cevapları Ferman Yayıncılık

Hazırlanalım

Farklı kültürlerin özel günleri ile bizim kültürümüzdeki özel günler arasındaki benzerlik ve farklılıklar neler olabilir? Fikirlerinizi söyleyiniz.
Cevap: Benzerlikler bu günler ülkelere ait özel günlerdir. Özel günlerde anma törenleri kutlamalar ile benzerlik gösterirler. Farklılıkları ise kutlanan günler ve kutlama şekilleridir.


Aşağıdaki görselleri inceleyiniz. Görsellerdeki kültürel unsurlarla ülkemizin sahip olduğu kültürel unsurları karşılaştırınız. Aradaki benzerlik ve farklılıkları söyleyiniz
4. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 190 Cevapları Ferman Yayıncılık
Cevap
: Onlar ile benzerliğimiz bizlerin de geleneksel kıyafetlerinin, müzik ve danslarımızın olmasıdır. Farklı olduğumuz noktalar ise kültürel sembollerimiz, mimari yapılarımız, renkler ve kıyafetlerdir.


Söyleyelim

Dünya kültür haritasıyla ilgili sınıf panosuna astığınız bilgi kâğıtlarını okuyunuz. Farklı kültürlere ilişkin dikkatinizi çeken unsurlar hakkındaki fikirlerinizi söyleyiniz.
Cevap: Dünya kültür haritası, dünya da olana farklı kültürler hakkında bilgiler içermektedir. Kültür haritasında dikkatimi çeken unsurlar her kültürün kendine ait yemekleri, bayramları, kıyafetleri, sosyal hayatları bulunmaktadır. Bunlara örnek olarak bizim ülkemizde dana etinin yenmesi hoş karşılanmasına rağmen Hindistan’da tanrı olarak gördükleri için hoş karşılanmamaktadır.

Sonraki Ödev:  4. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 88-93. Cevapları Ferman Yayıncılık

4. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 191 Cevapları Ferman Yayıncılık

Aşağıdaki görselleri inceleyiniz. Görsellerdeki kişilerin kıyafetlerini geleneksel Türk kıyafetleriyle karşılaştırınız. Aralarındaki benzerlik ve farklılıkları söyleyiniz.;
4. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 191 Cevapları Ferman Yayıncılık
Cevap
: Ülkelerin kendine ait geleneksel kıyafetleri bulunmaktadır. Görsellerdeki geleneksel kıyafetlerden bizim geleneksel kıyafetlerimize en çok benzeyen Kore kıyafetidir. Uzunluğu, işlemeleri benzemektedir. Arap kıyafetinde ise benzerlik yoktur. Alman geleneksel kıyafeti ise Türk geleneksel kıyafetlerinden tamamen farklıdır.


4. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 192 Cevapları Ferman Yayıncılık

Aşağıdaki görselleri inceleyiniz. Görsellerden ve yukarıdaki bilgilerden yararlanarak bu ülkelerin yemek kültürleri arasındaki benzerlik ve farklılıkları söyleyiniz
4. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 192 Cevapları Ferman Yayıncılık
Cevap
: Yemeklerimizin uyduğu mutfak çoğunlukla Orta Doğu mutfağıdır. Uzak doğu mutfağı ise bizim yemeklerimize çok uzak bir kültürü vardır. İtalyan yemeklerinin bazıları ise benzerlik göstermektedir.


Söyleyelim

Türk mutfağı, dünyanın en zengin mutfaklarından biri olarak değerlendirilmektedir. Bunun kültürel nedenleri hakkındaki fikirlerinizi söyleyiniz
Cevap: Türk mutfağının zengin bir mutfak olmasının nedeni bir devlet altında birçok milletin yaşamasıdır.  Farklı milletlerin yemek kültürü birleşerek Türk mutfağı ortaya çıkmıştır.

Sonraki Ödev:  4. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 24-25-26-27. Cevapları Ferman Yayıncılık

4. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 193 Cevapları Ferman Yayıncılık

Aşağıdaki görselleri inceleyiniz. Görsellerdeki çocukların oynadıkları oyunların adlarını söyleyiniz
4. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 193 Cevapları Ferman Yayıncılık
Cevap
: Görselde verilen oyunlar saklambaç ve körebedir.


4. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 194 Cevapları Ferman Yayıncılık

5. Etkinlik

Türk kültürüyle diğer kültürleri kıyafet, yemek, çocuk oyunları ve aile ilişkileri konularında karşılaştırınız. Ulaştığınız sonuçları maddeler hâlinde aşağıda verilen alana yazınız.
Cevap: Türk kültürü aile ilişkilerine, görgü kurallarına, birlik ve beraberliğe, dini ve milli değerlerine, misafirperverliğe önem veren bir kültürdür.

Alman kültürü, Türkler de ki gibi çok eski zamanlardan beri varolmuştur. Misafirperverlikleri, aile yapıları, eğlence anlayışları ülkemizden daha farklıdır.


Sonraki Konuya Hazırlık

Farklı kültürlere saygıyı temel alan örnek bir “İnsan Hakları Belgesi” oluşturarak sınıfınıza getiriniz.
Cevap:

1:Eşitlik ilkesi
2:Kültürel özgürlük
3: Saygı ve hoşgörü
4: Eğitim ve bilinçlendirme
5: Kültürel mirasın korunması

Sizde Yorum Yazın


Forum Ders Cevapları Copyright © 2019-2023
Gizlilik Politikası İletişim S.S.S/ Sitemap