Anasayfa Kitap Cevapları
5 Şubat 2024, 22:29 - Zülal Güneş Yazdı

6. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Cevapları 59-64-67. Sayfa Anadol Yayıncılık

Yeni Yurt Anadolu Cevapları

2. Ünite Tarihe Yolculuk: 6. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Cevapları 59-60-61-62-63-64-65-66-67. Sayfa Anadol Yayıncılık

Anadolu’da Kurulan İlk Türk Beylikleri Haritası


6. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 59 Sayfa Cevapları Anadol Yayınları

Hazırlık Çalışması

Anadolu’nun tarih boyunca uygarlıklar ve devletler tarafından yerleşim yeri olarak tercih edilmesinin sebepleri nelerdir? Düşüncelerinizi arkadaşlarınızla paylaşınız.
Cevap:

  • Asya ve Avrupa’yı birbirine bağlayan bir konumdadır.
  • Anadolu’nun 3 tarafı da denizler ile çevrilidir.
  • Bulunduğu konumdan dolayı 4 mevsim görülür
  • Toprak verimliliği fazladır
  • Doğal kaynak fazladır
  • Ticaret yolarını barındırması

6. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 64 Sayfa Cevapları Anadol Yayınları

Anadolu nasıl Türk yurdu hâline gelmiştir?
Cevap: Türkiye Selçuklu devleti ve Bizans devleti arasında olan Miryokefalon savaşı ile Türkiye Selçuklu devleti galip gelmiş Anadolu kesin olarak Türklere ait olan bir yurt olmuştur.

Sonraki Ödev:  6. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 105-108-110-111. Cevapları Anadol Yayıncılık

Anadolu’nun Türk yurdu hâline gelmesinde Pasinler, Malazgirt ve Miryokefalon
savaşlarının etkileri nelerdir?

Cevap: Pasinler savaşı Bizans ile yapılan ilk savaştır. Bu savaşta Büyük Selçuklu devleti galip gelmiş ve Türkler Anadolu’ya yerleşmeye başlamıştır. Malazgirt Savaşı ile Anadolu2nun kapısı tamamen Türklere açılmıştır. Miryokefalon savaşı ile Türkiye Selçuklu devleti galip gelmiş Anadolu kesin olarak Türklere ait olan bir yurt olmuştur.


Aşağıda Türkiye Selçuklu Devleti Dönemi’nde Anadolu’da inşa edilen mimari eserlerden bazıları verilmiştir. Görselleri ve alt yazılarını inceleyerek bu eserlerin hangi amaçlarla yapıldığını tahmin etmeye çalışınız. Düşüncelerinizi arkadaşlarınızla paylaşınız.
Cevap: Bu resimlerde Büyük Selçuklu Devleti’nin Anadolu’ya yerleşimi ve burada yaptıkları eserleri, İslamiyet’i yayama çabalarını göstermektedir.


6. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 67 Sayfa Cevapları Anadol Yayınları

Türkiye Selçukluları Dönemi’nde yapılan kültürel faaliyetlerin Anadolu’nun Türkleşme sürecine yaptığı katkıları araştırınız. Araştırma sonucunda elde ettiğiniz bilgileri defterinize yazarak sınıfta arkadaşlarınızla paylaşınız.
Cevap: O dönemde yapılan eserler Anadolu’nun Türklere ait olduğunu göstermektedir. Ayrıca nesilden nesile aktarıp kültürü taşımaya çalışmışlardır. Bu eserler hem gelenek ve görenekleri hem de İslamiyet’i anlatmaktadır.

Sonraki Ödev:  6. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 82-91. Cevapları Anadol Yayıncılık

Yukarıda verilen durumların, Türklerin Anadolu’yu yurt edinme sürecine katkıları neler olabilir? Düşüncelerinizi açıklayınız.
Cevap: Yerleşik olarak kalmak ve buranın Türklere ait olduğunu göstermek için yapıtlar yapıp, iş yerleri kurup oranın hakimiyetini kazmamışlardır. Ticaret yollarını alıp ekonomiyi kalkındırarak daha güçlü bir devlet kurmak amaçlanmıştır. Bu dönemde yaşayan Türkler yerleşik hayatta olduğu için el sanatları, ticaret, tarım gibi ekonomik faaliyetler ile uğraşmışlardır.

Sizde Yorum Yazın


Forum Ders Cevapları Copyright © 2019-2023
Gizlilik Politikası İletişim S.S.S/ Sitemap