Anasayfa
24 Eylül 2021, 1:10
Mehmet
Yönetici

6. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 217-218-219-220-222 Cevapları MEB Yayınları

6. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Cevapları 217-218-219-220-221-222 Sayfa MEB Yayınları DÜNDEN BUGÜNE TÜRK KADINI

6. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 217 Cevapları MEB Yayınları

1. Ülkemizde toplumsal hayatta başarılarıyla örnek olan başka hangi kadınları biliyorsunuz? Söyleyiniz.

Cevap:

  • Halide Edip ADIVAR (1884-1964)
  • Sabiha Gökçen (1913-2001)
  • Yıldız Moran İlk ‘mektepli’ kadın fotoğrafçı (1932-1995)

2. Televizyon, gazete vb. medya unsurlarında karşılaştığınız olumlu ve olumsuz haberler kadının toplumdaki durumuyla ilgili size ne düşündürüyor? Açıklayınız.

Cevap: Son zamanlarda haberlerde, gazetelerde, sosyal medya gibi alanlarda kadınlara şiddetin ne kadar arttığını görmekteyiz. Bu gibi durumların ne kadar önüne geçilmeye çalışılsa da git gide bu durum artmaktadır. İyi haberler ise gün geçtikçe kadınlar ön plana çıkarak kendi seslerini duyurmayı başarmaktadır.


6. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 218 Cevapları MEB Yayınları

Türk kültüründe kadına verilen önemle ilgili örnekler veriniz.

Cevap: Ailenin temeli kadın olarak geçmektedir. Türkler eski zamandan beri kadına önem vermektedir. Ailede her zaman söz sahibi olmuş ve eşine hep destek olmuştur. Diğer ülkelerde o zaman kadınlar köle olarak satılırken tür kadınları hep özgür bir şekilde yaşamıştır.


6. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 219 Cevapları MEB Yayınları

Türk kadınının siyasi temsilini, topluma katkıları açısından yorumlayınız.

Cevap: Kadınlar kendilerini iyi bir şekilde ifade edebilmek için kadın bir temsilciye ihtiyaçları vardır. Çünkü bu sayede istek ve arzularını daha iyi bir şekilde dile getirebilmektedirler. Kadın bir temsilci olması kadınlarında bir söz hakkı olduğunun görsel bir kanıtı olarak görülmektedir.


6. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 220 Cevapları MEB Yayınları

Millî sporcumuz Nesrin Olgun Arslan, Türk kadınının toplumsal yönden temsiline nasıl bir örnek olmuştur? Düşüncelerinizi paylaşınız.

Cevap: 1979 yılında kuş uçuşu olarak 33 kilometre olan bir denizi 15 saat 47 dakika da geçmiş ve Türk kadınlarının gururu olmuştur. Bence böyle bir başarı sayesinde kadınları kendine güveni artarak en iyi şekilde kendilerini ispatlamaya çalışırlar.

1. Bu haber metninde anlatılanlar Türk kadınının ekonomik temsiline nasıl bir örnek olmuştur? Açıklayınız.

Cevap: Gezi görmeye gittiği bir yerde kadınların ekonomik alanda ön plana çıkması için yani ekonomik özgürlüğünü göstermek için bu davranış çok önemlidir. Bu gibi kadınların sayesinde hem ekonomi gelişip ilerleyecek hemde kadınlar ön planda olup seslerini duyurabileceklerdir.

2. Çevrenizden ekonomik hayata katkıda bulunan kadınlara örnekler veriniz.

Cevap: Kadınlar şimdiki zaman da eğitim hakkını kullanarak belli meslekler edinmiş ve edineceklerdir. Pek çok doktor, avukat, mühendis, kuaför gibi kadınların uğraştığı işler vardır. Mesleklerini en iyi şekilde yapıp bir kez daha kadınların gücünü böylece kanıtlamış ve kanıtlamaya devam edeceklerdir.


6. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 222 Cevapları MEB Yayınları

Toplumda kadın-erkek ayrımının yapılması ne gibi sorunlara yol açar? Tartışınız.

Cevap:Kadın- erkek ayrımı yapıldığı zaman topum da erkekler kadınları hor görüp onları ezmeye çalışacaklardır. Bu ayrım demokratik bir ülkede yaşadığımız için ne kadar kapatılmaya çalışılsa da toplumun zihniyetinden dolayı kadın- erkek ayrımı devam etmektedir.

1. Geçmişten günümüze kadınlarla ilgili verilen bu gelişmelerden yola çıkarak kadına toplumsal hayatta verilen değerle ilgili neler söyleyebilirsiniz?

Cevap: Türk kültüründe kadın el üstünde tutulmuş ve sözü değerli kılınmıştır. Diğer ülkelerde kadınlar köle olarak satılırken bizim atalarımız kadına değer vermiştir. Şimdiki zamanda ise demokratik bir ülkede yaşadığımız için kadınlar ve erkekler eşittir. Toplum zihniyetinden kaynaklı pek çok konuda kadınlar suçlanıp üzerilerine gidilse de hakkımızı koruyacağımız bir hukuk devletinde yaşamaktayız. Hakkımızı aramaktan korkmayıp gerekli yerlere başvurarak her zaman sesimizi duyurmalıyız.

2. Ülkemizde kadınları toplumsal hayatta daha değerli kılmak için neler yapılabilir? Tartışınız.

Cevap: Kadınların sesini duyurmak için haber kanallarında ön plana çıkarmamız gerekir. Gerekli yardım kuruluşları belli programlar düzenleyerek kadınların da eşit olduğu ve herk erkek gibi istediğini yapabildiğini kanıtlamamız gerekir.

Eski Kitap Sayfaları

Sayfa 220 Cevapları

KOMŞULARIMIZ VE KARDEŞLERİMİZ

Atatürk “Barış milletleri refah ve mutluluğa eriştiren en iyi yoldur.” sözü ile ne ifade etmek istemiştir?

Cevap : Farklı kültür, din ve dilden insanların bir arada yaşayabilmesinin en iyi yolu saygı sevgi ve barıştır. Barış olmayan bir toplumda refah ve mutluluk olamaz.

HABER: Soçi’de Üçlü Kritik Zirve Başladı

Yukarıdaki habere göre Türkiye’nin uluslararası alanda barışa katkısı neler olabilir? Tartışınız.

Cevap : Ülkemizin Güneyinde bulunan ve iç savaş yaşayan Suriye devletinin masum ve korumasız halkını korumak ve orada ki barışı tesis etmek için ülkemizin çok önemli bir rolü olduğunu anlamaktayız.


Sayfa 221 Cevapları

1) Mustafa Kemal Atatürk “Onlara sahip çıkmaya hazır olmalıyız.” derken hangi ülkeleri kastetmiştir?

Cevap : Mustafa Kemal Atatürk bu sözünde komşu ülkelerden bahsetmektedir.

2) Metindeki “manevi köprüler “sözü size ne ifade ediyor?

Cevap : Metinde geçen manevi köprüler farklı kültür, din ve milletten insanların bir araya gelerek birer zenginlik oluşturması ve kardeşlik ortamında yaşmasını ifade etmektedir.

Yukarıdaki Abdülhamid Süleyman Çolpan’ın şiirini ve bu şiirin Türkiye Türkçesine çevrilmiş hâlini okuyup inceleyiniz. Benzerliklerini tartışınız.

Cevap : İki şiir arasında anlamsal ve yapısal olarak bir çok benzerlik vardır.


Sayfa 222 Cevapları

Türk Cumhuriyetleriyle ortak dilin kullanılması kültürel ilişkiler açısından nasıl sonuçlar doğurmuştur? Tartışınız.

Cevap : Farklı ülkelerde ki insanların ortak dili kullanması kültürek bir köprünün oluşmasını sağlar ve iki devletin insanlarının bir biri ile kaynaşmasına sebep olur.


Sayfa 226 Cevapları

Sıra Sizde: Tabloları inceleyerek aşağıdaki soruları cevaplayınız.

1) En fazla ve en az ithalat ve ihracatta bulunduğumuz komşu ülkeler hangileridir? Bunların sebepleri neler olabilir? Yazınız.

Cevap : Tabloya göre en fazla ihracatı Irak’a yapmışız. En az İhracatı ise Ermanisten devletine yapmışız. Bunun sebebi Ermenistan devleti ile bizim ülkemiz arasında siyasi sorunların olmasıdır.

2) Komşumuz olan ülkelere hangi ürünleri ihraç etmiş olabiliriz? Yazınız.

Cevap : Ülkemize komşu olan ülkeler tenkoloji bakımından bizlere göre daha geride kalmışlardır. Bizde onlara teknoloji ihraç etmiş olabiliriz.


Sıra Sizde: Türkiye’nin Türk Cumhuriyetleri ile sosyokültürel ve ekonomik ilişkilerinin gelişmiş olmasının sebepleri neler olabilir? Yazınız.

Cevap : Bence bunun sebebi aynı ırktan ve aynı dili konuşmalarıdır. Ülkelerin siyasi ve ticari olarak iyi durumlarda olması da halka yansımıştır.

Suriye konusu uzun vadede bizim ülkemize büyük sorun getirmiştir.Avrupa söylediklerini hiçbir şekilde yapmamıştır ve Türkiye büyük bir sorunla baş başa bırakılmıştır. Şimdiden sorunlar başlamaya başladı bakalım sonu ne olacak

Yorum Yazabilirsiniz.

Lütfen Bu Ödev İle İlgili Bir Bilgi Yazın.


Forum Ders Cevapları Copyright © 2019-2021
Gizlilik Politikası İletişim S.S.S/ Sitemap

Forum Ders Cevapları, Ders Kitabı Cevapları Sitemizde Yer Alan Konular İlkokul, ilköğretim, Ortaokul, 2.Sınıf, 3.Sınıf, 4.Sınıf, 5.Sınıf, 6. Sınıf, 7. Sınıf, 8.Sınıf, Din Kültürü, Fen Bilimleri, Hayat Bilgisi, Matematik, Sosyal Bilgiler, Trafik Güvenliği, Türkçe, Ders Kitabı, Sayfa Cevapları, Gibi Konulardan Oluşmaktadır. Yayınlardan Bazıları, Özgün, Yıldırım, MEB, Koza, GÜN, Sevgi, Semih Ofset, Yayınları, Ekoyay, Pasifik, Tutku, Gizem, Tuna, SDR Dikey, ATA, ADA, Anadol, Bir-Yay, Adım Adım, FCM, Yayıncılık, Anka Yayınevi.