Anasayfa Kitap Cevapları
14 Temmuz 2023, 0:13 - Mehmet Yazdı

6. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 217-218-219-220-222 Cevapları MEB Yayınları

Dünden Bugüne Türk Kadını Cevapları

6. ÜNİTE: Yönetime Katılıyorum 6. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 217-218-219-220-221-222 Cevapları MEB Yayınları

Dünden Bugüne Türk Kadını Cevapları


6. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 217 Cevapları MEB Yayınları

Ülkemizde toplumsal hayatta başarılarıyla örnek olan başka hangi kadınları biliyorsunuz? Söyleyiniz.

Cevap:

  • Halide Edip ADIVAR (1884-1964)
  • Sabiha Gökçen (1913-2001)
  • Yıldız Moran İlk ‘mektepli’ kadın fotoğrafçı (1932-1995)
Sonraki Ödev:  Ülkemizde Toplumsal Hayatta Başarılarıyla Örnek Olan Başka Hangi Kadınları Biliyorsunuz? Söyleyiniz.

Televizyon, Gazete Vb. Medya Unsurlarında Karşılaştığınız Olumlu Ve Olumsuz Haberler Kadının Toplumdaki Durumuyla İlgili Size Ne Düşündürüyor Açıklayınız.

Televizyon, gazete vb. medya unsurlarında karşılaştığınız olumlu ve olumsuz haberler kadının toplumdaki durumuyla ilgili size ne düşündürüyor? Açıklayınız.

Cevap: Son zamanlarda haberlerde, gazetelerde, sosyal medya gibi alanlarda kadınlara şiddetin ne kadar arttığını görmekteyiz. Bu gibi durumların ne kadar önüne geçilmeye çalışılsa da git gide bu durum artmaktadır. İyi haberler ise gün geçtikçe kadınlar ön plana çıkarak kendi seslerini duyurmayı başarmaktadır.


6. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 218 Cevapları MEB Yayınları

Türk kültüründe kadına verilen önemle ilgili örnekler veriniz.

Cevap: Ailenin temeli kadın olarak geçmektedir. Türkler eski zamandan beri kadına önem vermektedir. Ailede her zaman söz sahibi olmuş ve eşine hep destek olmuştur. Diğer ülkelerde o zaman kadınlar köle olarak satılırken tür kadınları hep özgür bir şekilde yaşamıştır.

Sonraki Ödev:  Türk Kültüründe Kadına Verilen Önemle İlgili Örnekler Veriniz.

6. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 219 Cevapları MEB Yayınları

Türk kadınının siyasi temsilini, topluma katkıları açısından yorumlayınız.

Cevap: Kadınlar kendilerini iyi bir şekilde ifade edebilmek için kadın bir temsilciye ihtiyaçları vardır. Çünkü bu sayede istek ve arzularını daha iyi bir şekilde dile getirebilmektedirler. Kadın bir temsilci olması kadınlarında bir söz hakkı olduğunun görsel bir kanıtı olarak görülmektedir.

Sonraki Ödev:  Türk Kadınının Siyasi Temsilini, Topluma Katkıları Açısından Yorumlayınız.

6. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 220 Cevapları MEB Yayınları

Millî sporcumuz Nesrin Olgun Arslan, Türk kadınının toplumsal yönden temsiline nasıl bir örnek olmuştur? Düşüncelerinizi paylaşınız.

Cevap: 1979 yılında kuş uçuşu olarak 33 kilometre olan bir denizi 15 saat 47 dakika da geçmiş ve Türk kadınlarının gururu olmuştur. Bence böyle bir başarı sayesinde kadınları kendine güveni artarak en iyi şekilde kendilerini ispatlamaya çalışırlar.

Sonraki Ödev:  Millî Sporcumuz Nesrin Olgun Arslan, Türk Kadınının Toplumsal Yönden Temsiline Nasıl Bir Örnek Olmuştur? Düşüncelerinizi Paylaşınız.

Bu haber metninde anlatılanlar Türk kadınının ekonomik temsiline nasıl bir örnek olmuştur? Açıklayınız.

Cevap:  Gezi görmeye gittiği bir yerde kadınların ekonomik alanda ön plana çıkması için yani ekonomik özgürlüğünü göstermek için bu davranış çok önemlidir. Bu gibi kadınların sayesinde hem ekonomi gelişip ilerleyecek hemde kadınlar ön planda olup seslerini duyurabileceklerdir.


Çevrenizden ekonomik hayata katkıda bulunan kadınlara örnekler veriniz.

Cevap: Kadınlar şimdiki zaman da eğitim hakkını kullanarak belli meslekler edinmiş ve edineceklerdir. Pek çok doktor, avukat, mühendis, kuaför gibi kadınların uğraştığı işler vardır. Mesleklerini en iyi şekilde yapıp bir kez daha kadınların gücünü böylece kanıtlamış ve kanıtlamaya devam edeceklerdir.

Sonraki Ödev:  Çevrenizden Ekonomik Hayata Katkıda Bulunan Kadınlara Örnekler Veriniz.

6. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 222 Cevapları MEB Yayınları

Toplumda kadın-erkek ayrımının yapılması ne gibi sorunlara yol açar? Tartışınız.

Cevap: Kadın- erkek ayrımı yapıldığı zaman topum da erkekler kadınları hor görüp onları ezmeye çalışacaklardır. Bu ayrım demokratik bir ülkede yaşadığımız için ne kadar kapatılmaya çalışılsa da toplumun zihniyetinden dolayı kadın- erkek ayrımı devam etmektedir.

Sonraki Ödev:  Toplumda Kadın-Erkek Ayrımının Yapılması Ne Gibi Sorunlara Yol Açar? Tartışınız.

1. Geçmişten günümüze kadınlarla ilgili verilen bu gelişmelerden yola çıkarak kadına toplumsal hayatta verilen değerle ilgili neler söyleyebilirsiniz?
Cevap: Türk kültüründe kadın el üstünde tutulmuş ve sözü değerli kılınmıştır. Diğer ülkelerde kadınlar köle olarak satılırken bizim atalarımız kadına değer vermiştir. Şimdiki zamanda ise demokratik bir ülkede yaşadığımız için kadınlar ve erkekler eşittir. Toplum zihniyetinden kaynaklı pek çok konuda kadınlar suçlanıp üzerilerine gidilse de hakkımızı koruyacağımız bir hukuk devletinde yaşamaktayız. Hakkımızı aramaktan korkmayıp gerekli yerlere başvurarak her zaman sesimizi duyurmalıyız.

2. Ülkemizde kadınları toplumsal hayatta daha değerli kılmak için neler yapılabilir? Tartışınız.
Cevap: Kadınların sesini duyurmak için haber kanallarında ön plana çıkarmamız gerekir. Gerekli yardım kuruluşları belli programlar düzenleyerek kadınların da eşit olduğu ve herk erkek gibi istediğini yapabildiğini kanıtlamamız gerekir.

Sizde Yorum Yazın


Forum Ders Cevapları Copyright © 2019-2023
Gizlilik Politikası İletişim S.S.S/ Sitemap