Anasayfa Kitap Cevapları
28 Eylül 2022, 1:53 - Zülal Güneş Yazdı

8. Sınıf İnkılap Tarihi Ders Kitabı Sayfa 104-105-107. Cevapları Dersdestek Yayınları

Lozan Barış Antlaşması (24 Temmuz 1923) Cevapları

3. ÜNİTE: MİLLÎ BİR DESTAN: YA İSTİKLAL YA ÖLÜM! 8. Sınıf İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük Ders Kitabı Cevapları 104-105-106-107. Sayfa Dersdestek Yayıncılık

Lozan Konferansı Binası


8. Sınıf İnkılap Tarihi Ders Kitabı Sayfa 104 Cevapları Dersdestek Yayıncılık

Mustafa Kemal’in “yüzyılların hesabı” sözüyle anlatmak istediği konular neler olabilir?
Cevap: Lozan’da görüşülen konular Osmanlı Devleti ile uzun sürede halledilemeyen sorunları barındırdığı için bu ifadeyi kullanmıştır.

Sonraki Ödev:  8. Sınıf İnkılap Tarihi Ders Kitabı Sayfa 180-181. Cevapları MEB Yayınları

8. Sınıf İnkılap Tarihi Ders Kitabı Sayfa 105 Cevapları Dersdestek Yayıncılık

Yukarıdaki karikatürde Lozan Barış Antlaşması’nı imzalamak üzere elinde kalem tutan İsmet Paşa ile diğer temsilcilerin duruş ve hareketlerini karşılaştırdığınızda verilmek istenen mesaj hakkında neler söyleyebilirsiniz?
Cevap: İsmet Paşa onların üzerinde bir güç olduğunu göstermek ve Türkiye lehine istediğini yaptırabilecek bir güçte olduğunu göstermektedir.


8. Sınıf İnkılap Tarihi Ders Kitabı Sayfa 107 Cevapları Dersdestek Yayıncılık

Atatürk’ün yukarıdaki sözünden hareketle Sevr Antlaşması şartlarını da düşündüğünüzde Lozan Barış Antlaşması’nın milletimiz için önemi konusunda neler söyleyebilirsiniz?
Cevap: Lozan barış anlaşması ile asırlardır yıkılmak istenen Osmanlı develti ve topraklarının ele geçirmeyi hedefleyen devletlerin emelleri yıkıldığı anlatılmak istenmiştir.

Sonraki Ödev:  8. Sınıf İnkılap Tarihi Ders Kitabı Sayfa 159-160-161-162. Cevapları Dersdestek Yayınları

Yukarıdaki metinden hareketle Lozan Barış Antlaşması’nın sağladığı kazanımlar ve bu antlaşmanın tarihimizdeki önemi ile ilgili hangi çıkarımlarda bulunabilirsiniz?
Cevap: Lozan Barış anlaşması ile dış devletlerin himayesi altına girmeden kendi bağımsızlık ve özgürlüğümüzü elimize almış bulunmaktayız. Boğazlarımız güvence altına girmiş, başka devletlere verilen ayrıcalıklardan kurtulup yeni ve güçlü bir ülke doğmuştur.

Sizde Yorum Yazın


Forum Ders Cevapları Copyright © 2019-2023
Gizlilik Politikası İletişim S.S.S/ Sitemap