Anasayfa Kitap Cevapları
29 Nisan 2023, 1:05 - Zülal Güneş Yazdı

Aşıklık Geleneği Nedir? Bildiğiniz Saz Şairleri Kimlerdir?

Aşık Geleneği Hakkında Bilgi Veriniz.

Âşık Geleneği Nedir Bildiğiniz Saz Şairleri Kimlerdir

Sonraki Ödev:  8. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Sayfa 186-187-188-189-190-191 Cevapları MEB Yayınları

Âşık geleneği genel olarak saz şairlerinin geliştirdiği bir gelenektir. Bu gelenekte saz şairlerine âşık denmektedir ve saz şairleri atışmalar yapmaktadır. Galip gelen âşık oldukça hoş karşılanmaktadır.

Herkes tarafından saygı duyulmaktadır. Âşıkların yaptığı atışmalar sonucunda yenen şair geleneği devam ettiren kişi olarak seçilmektedir. Bunlar arasında pek çok saz şairi bulunmaktadır. Bunlardan en önde gelenleri Âşık Veysel, Karacaoğlan, Ercişli Emrah, Erzurumlu Emrah gibi saz şairleridir. Hepsi oldukça fazla atışmalar yapmış şairlerdir. Tarihleri oldukça geniştir. Hemen hemen her yöreden saz şairi çıkmaktadır. Bu saz şairleri Âşık geleneğini yerine getiren şairlerdir. Oldukça değerli ve herkes tarafından bilinen saz şairleridir.

Sonraki Ödev:  Kahvenin Topraktan Fincana Gelene Kadar Geçirdiği Aşamaları Araştırınız.
Sizde Yorum Yazın


Forum Ders Cevapları Copyright © 2019-2023
Gizlilik Politikası İletişim S.S.S/ Sitemap

Forum Ders Cevapları, Ders Kitabı Cevapları Sitemizde Yer Alan Konular İlkokul, ilköğretim, Ortaokul, 2.Sınıf, 3.Sınıf, 4.Sınıf, 5.Sınıf, 6. Sınıf, 7. Sınıf, 8.Sınıf, Din Kültürü, Fen Bilimleri, Hayat Bilgisi, Matematik, Sosyal Bilgiler, Trafik Güvenliği, Türkçe, Ders Kitabı, Sayfa Cevapları, Gibi Konulardan Oluşmaktadır. Yayınlardan Bazıları, Özgün, Aydın, MEB, Koza, GÜN, Sevgi, Semih Ofset, Yayınları, Ekoyay, Tutku, Gizem, Tuna, SDR Dikey, ATA, ADA, Anadol, Adım Adım, E-Kare, Dizin, Anıttepe, Lisans, Yargı, Berkay, Dersdestek, Bir-Yay, Sonuç, FCM, Yayıncılık, Anka Yayınevi.