Anasayfa Kitap Cevapları
1 Mayıs 2023, 16:03 - Zülal Güneş Yazdı

Dünya Hayatı İle Ahiret Arasındaki İlişki Konusunda Ne Gibi İlkeler Çıkarılabilir?

Verilen Ayetlere Göre Dünya Hayatı İle Ahiret Arasında Ne Tür Bir İlişki Bulunmaktadır?

Sonraki Ödev:  Ahirette Buluşmak, Ahirette Kavuşmak, İşimiz Ahirete Kaldı. Gibi Sözler Niçin Söylenir? Bu İfadelerin Anlamı Hakkında Neler Biliyorsunuz?

Yukarıdaki Ayetlerden, Dünya Hayatı İle Ahiret Arasındaki İlişki Konusunda Ne Gibi İlkeler Çıkarılabilir

Sonraki Ödev:  7. Sınıf Din Kültürü Ders Kitabı Sayfa 12-13-14-15-16-17. Cevapları GÜN Yayınları

“Allah’ın sana verdiğinden (onun yolunda harcayarak) ahiret yurdunu iste ama dünyadan da nasibini unutma. Allah sana ihsan ettiği gibi sen de (insanlara) iyilik et.
Yeryüzünde bozgunculuğu arzulama. Şüphesiz ki Allah, bozguncuları sevmez.”
(Kasas suresi, 77. ayet.)
“Kim yalnız dünya hayatını ve onun zinetini isterse biz onlara yaptıklarının karşılığını orada tastamam öderiz. Orada onlar bir eksikliğe uğratılmazlar. İşte onlar, kendileri için ahirette ateşten başka bir şey olmayan kimselerdir. (Dünyada) yaptıkları şeyler, orada boşa gitmiştir. Zaten bütün yapmakta oldukları da boş şeylerdir.”
(Hûd suresi, 15-16. ayetler.)

Yukarıdaki ayetlerde de belirtildiği gibi öncelikle dünya zenginlikleri de değil ahiretteki zenginlikleri önem verilmesi gerekmektedir. Dünyadaki zenginlikleri önem veren kişiler ahirette oldukça fakirleşecektir.

Bu yüzden öncelikle ahiretteki zenginliklere önem verilmeli ve imanlarımız tam olarak yerine getirilmelidir düzenli olarak iyilik yapmamız ve dünyadaki paraya mala mülke değer vermememiz gerekmektedir. Bu açıdan mı sürekli olarak ahiret hayatımız için çalışmalar yapmamız gerekmektedir. Ahiretteki zenginliklerimiz bize dünyada da zenginlik verecektir. Bu yüzden ne kadar iyi kalpli ve ne kadar yardımsever olursak o kadar çok ahirette daha iyi konumlarda olabilmekteyiz. dünya hayatındaki zenginliklere önem veren kişiler ahirette bu konuda eksiklik yaşayacaklardır ve ahiretteki hayatları oldukça zorlu geçecektir.

Sonraki Ödev:  Melekler Hakkında Neler Biliyorsunuz?
Sonraki Ödev:  İçinde Melek Kavramı Geçen Deyim ve Atasözleri Araştırınız.
Sizde Yorum Yazın


Forum Ders Cevapları Copyright © 2019-2023
Gizlilik Politikası İletişim S.S.S/ Sitemap