Anasayfa Kitap Cevapları
2 Mayıs 2023, 0:00 - Zülal Güneş Yazdı

İnfak Kültürünün Toplumumuzdaki Yansımalarına Örnekler Veriniz.

İnfak Kültürünün Toplumdaki Yansıması Nasıldır?

Sonraki Ödev:  Zekât ve Sadaka Arasında Ne Fark Vardır? Açıklayınız.

İnfak Kültürünün Toplumumuzdaki Yansımalarına Örnekler Veriniz.

Sonraki Ödev:  8. Sınıf Din Kültürü Ders Kitabı Sayfa 64-65-66-67. Cevapları MEB Yayınları

Yardımlaşma, dayanışma, kaynaşma ve paylaşma gibi değerleri yansıtır. Bayramlarda, sünnet ve düğün gibi merasimlerinde çocuklara harçlık vermek, Ramazan da iftar düzenleyerek yemek ikram etmek ve arkadaşlarınıza bir şeyler ısmarlamak infak kültürünün topluma yansıması olarak bilinmektedir.

Bu sayede toplumda muhtaç kimse kalmaz. Toplum içerisinde ekonomik denge korunmuş olur. İnfak, kişinin malından ve mülkünden hem fakirler hem de muhtaç kişiler için maddi harcama olarak tanımlanmaktadır. Aynı zamanda infak, toplumda ekonomik düzenin oluşmasını sağlar. Bunun yanı sıra öğrenciler için kitap toplamak, yardımlaşma derneği kurmak, camilerde yardım toplamak, fakirlere Ramazan’da kolisi vermek, Ramazan’da iftar yemeği vermek ve merasimlerde çocuklara harçlık vermek infak’tır. Kısaca infak, zekat vermek, fıtır sadakası, hediye, kurban ve tasadduk olarak karşımıza çıkmaktadır.

Sonraki Ödev:  İslam Dininin Paylaşma ve Yardımlaşmaya Verdiği Önemi Açıklayınız.
Sonraki Ödev:  Hz. Şuayb’ın Medyen Toplumuna Tebliği Hangi Hususları İçermektedir? Açıklayınız.
Sizde Yorum Yazın


Forum Ders Cevapları Copyright © 2019-2023
Gizlilik Politikası İletişim S.S.S/ Sitemap

Forum Ders Cevapları, Ders Kitabı Cevapları Sitemizde Yer Alan Konular İlkokul, ilköğretim, Ortaokul, 2.Sınıf, 3.Sınıf, 4.Sınıf, 5.Sınıf, 6. Sınıf, 7. Sınıf, 8.Sınıf, Din Kültürü, Fen Bilimleri, Hayat Bilgisi, Matematik, Sosyal Bilgiler, Trafik Güvenliği, Türkçe, Ders Kitabı, Sayfa Cevapları, Gibi Konulardan Oluşmaktadır. Yayınlardan Bazıları, Özgün, Aydın, MEB, Koza, GÜN, Sevgi, Semih Ofset, Yayınları, Ekoyay, Tutku, Gizem, Tuna, SDR Dikey, ATA, ADA, Anadol, Adım Adım, E-Kare, Dizin, Anıttepe, Lisans, Yargı, Berkay, Dersdestek, Bir-Yay, Sonuç, FCM, Yayıncılık, Anka Yayınevi.