Anasayfa Kitap Cevapları
29 Eylül 2023, 22:18 - Mehmet Yazdı

İslam, Kelime-i Tevhid, Kelime-i Şehadet, İman, İbadet Anlamları

İslam, Kelime-i Tevhid, Kelime-i Şehadet, İman, İbadet Kavramlarının Anlamları

Sonraki Ödev:  Amentü Duası Hakkında Neler Biliyorsunuz? Sorusunu Çevrenizden Beş Kişiye Sorup Aldığınız Cevapları Defterinize Yazınız.

İslam, Kelime-i Tevhid, Kelime-i Şehadet, İman, İbadet Anlamları

Sonraki Ödev:  4. Sınıf Din Kültürü Ders Kitabı Sayfa 31-32-33-34-35-36. Cevapları MEB Yayınları

İslam dinin son Peygamberi olan Hz.Muhammed (sav), Arap olduğu için Allah kendi ve İslam dini hakkındaki bilgileri Arapça olarak kullarına iletmiştir. İslam dini Peygamberinin Arapça konuşmasından dolayı birçok Arapça terime sahiptir. İslam dini hakkındaki Arapça terimlerin çoğu her milletin kendi konuştuğu diline çevrilse de bazı terimler tam manasıyla çevrilmediği için Arapça haliyle kullanılmaya devam etmiştir. Bu terimlerden bazıları şunlardır:

  • İslam: İslam kelime anlamı olarak Teslimiyet, salim bulunmak, boyun eğmek ve selamete kavuşmaktır. İslam’ın kavram olarak anlamı ise son Peygamber Hz. Muhammed’in getirdiği din olarak kullanılmaktadır.
  • Kelime-i tehvid: “La ilahe illellah Muhammedün Resulullah” demek Kelime-i Tehvittir. Kelime-i tevhidin Türkçe meali ise “ Allah’tan başa ilah yoktur. Hz. Muhammed, Allah’ın peygamberidir.” Şeklindedir.
  • Kelime Şehadet: “Eşhedü en la ilahe illallah ve eşhedü enne Muhammeden abdühü ve resuluhü” demek Kelime Şehadettir. Kelime Şehadetin Türkçe meali ise “Ben şehadet ederim ki, Allah’tan başka ilah yoktur. Ve yine şehadet ederim ki, Muhammed aleyhisselam Onun kulu ve resulüdür.” Şeklindedir.
  • İman: Son Peygamber Hz. Muhammed’in getirdiği İslam dinindeki hükümleri koşulsuz şekilde kabul ederek tek doğru olduğuna inanmaya denilmektedir.
  • İbadet: Allah’ın emir ve yasaklarını ona sevgi ve saygı göstermek için yapılan hal ve hareketlerdir.
Sonraki Ödev:  İslam Diniyle İlgili Olduğunu Düşündüğünüz On Kelimeyi Defterinize Yazınız.
Sonraki Ödev:  Kur’an-ı Kerim ile ilgili bildiklerinizi arkadaşlarınızla paylaşınız.
Sonraki Ödev:  Bir Arkadaşınız Size imanın Şartları Nelerdir? Diye Sorsaydı Nasıl Bir Cevap Verirdiniz?
Sizde Yorum Yazın


Forum Ders Cevapları Copyright © 2019-2023
Gizlilik Politikası İletişim S.S.S/ Sitemap