Anasayfa Kitap Cevapları
8 Ekim 2023, 22:38 - Mehmet Yazdı

Konusu Azim ve Kararlılık Olan Bir Fabl Yazınız.

Konusu Azim ve Kararlılık Olan Bir Fabl Yazınız. Fablınızda Aşağıda Verilen Atasözleri ve Özdeyişlerden Uygun Olanını Kullanınız.

Konusu Azim ve Kararlılık Olan Bir Fabl Yazınız.

Sonraki Ödev:  5. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Sayfa 183-184-185-186 Cevapları Anıttepe Yayınları

Kör Timsah İle Topal Geyik

Afrika topraklarında bir topal geyik yaşarmış. Bu topal geyik çok susadığı için nehire gidip suiçmek istemiş. Topal olduğu için yavaş yürüyormuş, yavaş yürüdüğü için hiç ses çıkarmıyormuş. Fakat bir aslanla karşılaşacağından korktuğu için bacakları zangır zangırtitriyormuş, bu yüzden ayağı taşa takılmış ve ses çıkarmış.

O sırada nehrin içinde gizlenmiş kör timsah bir anda su yüzüne çıkarak kendisini belli etmiş. Topal geyik nehrin içindeki timsahı görünce daha da çok korkacak gibi olmuş ki o esnada timsahın kör olduğunu anlayınca rahatlamış. Topal geyik ‘’nasıl olsa bu timsah kör. Beni fark etmesi mümkün bile değil!’’ demiş, kendi kendisine ve eklemiş ‘’ben bu nehirden bir güzel suyumu içerim ve bu kör timsahın haberi bile olmadan bu nehirin karşı tarafına geçerek oradaki güzel otları yerim’’ diye düşünmüş.

Topal geyik tam da düşündüğü gibi nehire yaklaşıp suyu içmeye başlamış, bir yandan da kör timsaha bakıyormuş. Kör timsah ağzı açık bir şekilde nehirde yüzüyormuş. Topal geyik alaycı bir şekilde gülmüş ve su içtikten sonra nehire girip karşı tarafa doğru yüzmeye başlamış. Çünkü kör timsahın onu fark etmeyeceğinden adım kadar eminmiş.

Topal geyik tam nehrin karşı tarafına geçeceği zaman kendisini bir anda kör timsahın koca ağzının içinde bulmuş ve o sırada kör timsah ‘’açık ağız aç kalmaz’’ demiş ve konuşmasına devam ederek ‘’seni görmediğimi fark ettin. Evet, körüm ama hislerim çok kuvvetlidir. Kör olsam bile yine de dikkatli olman gerekiyordu’’ demiş.

Topal geyik ağlıyorken zamanında annesinin ona söylediği ‘’akan su yosun tutmaz’’ lafını hatırlamış ve daha çok ağlamaya başlamış. Topal geyik o kadar çok ağlamış ki kör timsah artık dayanamamış ve topal geyiği gitmesi için bırakmış. Topal geyik, kör timsaha çok teşekkür etmiş, kör timsah da ona ‘’ düşünürken dikkatli, uygularken kararlı olun (Charles Hale)’’ demiş.

Sonraki Ödev:  Spor Karşılaşmalarında Tuttuğunuz Takımın Yenmesi Veya Yenilmesi Sizde Hangi Duygulara Neden Oluyor?
Sizde Yorum Yazın


Forum Ders Cevapları Copyright © 2019-2023
Gizlilik Politikası İletişim S.S.S/ Sitemap

Forum Ders Cevapları, Ders Kitabı Cevapları Sitemizde Yer Alan Konular İlkokul, ilköğretim, Ortaokul, 2.Sınıf, 3.Sınıf, 4.Sınıf, 5.Sınıf, 6. Sınıf, 7. Sınıf, 8.Sınıf, Din Kültürü, Fen Bilimleri, Hayat Bilgisi, Matematik, Sosyal Bilgiler, Trafik Güvenliği, Türkçe, Ders Kitabı, Sayfa Cevapları, Gibi Konulardan Oluşmaktadır. Yayınlardan Bazıları, Özgün, Aydın, MEB, Koza, GÜN, Sevgi, Semih Ofset, Yayınları, Ekoyay, Tutku, Gizem, Tuna, SDR Dikey, ATA, ADA, Anadol, Adım Adım, E-Kare, Dizin, Anıttepe, Lisans, Yargı, Berkay, Dersdestek, Bir-Yay, Sonuç, FCM, Yayıncılık, Anka Yayınevi.