Anasayfa Kitap Cevapları
10 Ekim 2023, 19:07 - Zülal Güneş Yazdı

Mustafa Kemal Atatürk, Mecliste Birden Fazla Siyasi Parti Olmasını Neden İstemiştir? Açıklayınız.

Atatürk Çok Partili Hayatı Neden İstemiştir?

Sonraki Ödev:  Cumhuriyetin İlanının Halk Egemenliğinin Gerçekleşmesi Açısından Önemi Nedir? Açıklayınız.

Mustafa Kemal Atatürk, Mecliste Birden Fazla Siyasi Parti Olmasını Neden İstemiştir? Açıklayınız.

Sonraki Ödev:  7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 183-184-185-186-187-188. Cevapları MEB Yayınları

Mustafa Kemal Atatürk mecliste birden fazla siyasi parti olmasını neden istemiştir sorusun yanıt olarak Mustafa Kemal ülkenin içinde bulunduğu ekonomik ve sosyal sorunların hükümetin mecliste eleştirisiz ve denetimsiz olmasından kaynaklandığını düşünmekteydi.

Diğer yandan Avrupa tek parti yönetimini demokrasinin ruhuna uygununu bulmamaktaydı. Bu yüzden birden fazla siyasi parti olmasını istemiştir. Aynı zamanda iç sorunlar haline gelen bölünmeleri önlemekte ve halkı daha fazla Cumhuriyet inancına kaptırmak konusunda daha iyi olacağını düşünmekteydi. Eğer bir tanesi siyasi parti olsaydı halk kendi seçimlerini kullanamayacak ve böylelikle de daha fazla sosyal sorunlar ortaya çıkacaktı fakat birden çok parti olduğu zaman daha fazla seçim olunan sağlanacak ve halkın kendi iradesiyle seçimleri olacaktı.

Sonraki Ödev:  Mustafa Kemal Atatürk’ün Cumhuriyet Yönetiminden Yana Olduğunu Gizlememesi Onun Hangi Özelliğini Göstermektedir?
Sonraki Ödev:  Büyük Millet Meclisinin Açılması, Ülkemizde Demokrasinin Hangi İlkesinin Gerçekleştiğini Göstermektedir? Açıklayınız
Sonraki Ödev:  Kadınların Cumhuriyet Dönemi’nde Elde Ettiği Ekonomik, Sosyal ve Siyasal Hakların Demokrasinin Gelişmesine Katkısı Nelerdir?
Sonraki Ödev:  Atatürk Dönemi’nde Çok Partili Siyasi Hayata Geçilememesinin Nedenleri Neler Olabilir? Açıklayınız.
Sizde Yorum Yazın


Forum Ders Cevapları Copyright © 2019-2023
Gizlilik Politikası İletişim S.S.S/ Sitemap