Anasayfa Kitap Cevapları
10 Ekim 2023, 19:57 - Zülal Güneş Yazdı

Atatürk Dönemi’nde Çok Partili Siyasi Hayata Geçilememesinin Nedenleri Neler Olabilir? Açıklayınız.

Atatürk Varken Çok Partili Hayata Neden Geçilememiştir?

Sonraki Ödev:  Mustafa Kemal Atatürk, Mecliste Birden Fazla Siyasi Parti Olmasını Neden İstemiştir? Açıklayınız.

Atatürk Dönemi’nde Çok Partili Siyasi Hayata Geçilememesinin Nedenleri Neler Olabilir Açıklayınız.

Sonraki Ödev:  7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 183-184-185-186-187-188. Cevapları MEB Yayınları

Atatürk döneminde çok partili siyasi hayata geçilmemesinin nedenleri olarak gösterebileceğimiz birkaç madde vardır. Ülkede iç kırışıklıkların olmasının engellenmesi toplumda halen daha cumhuriyetin tam oturmaması ve bu bilincin tam olarak oluşturulmaması ve içte ve dışta oldukça fazla düşmanların bulunması ve bunlarla mücadele edilmesi Atatürk’ün çok partili siyasi sisteme geçişini yavaşlatan etmenlerdir.

Bu yüzden de Atatürk çok partili siyasi hayata ülkenin Cumhuriyet bilincinin tam olarak oturduğu ve iç dış karışıklıkların bittiği zamana denk getirilmesini istemiştir. Bu yüzden de çok partili siyasi hayata geçilmesinin süresi biraz uzamıştır. Siyasi durumlardan kaynaklanan nedenlerden dolayı pek çok kişi halkı galeyanını getirerek iç karışıklıklara sebebiyet vermekteydi. Bu yüzden de süre biraz uzamıştır.

Sonraki Ödev:  Mustafa Kemal Atatürk’ün Cumhuriyet Yönetiminden Yana Olduğunu Gizlememesi Onun Hangi Özelliğini Göstermektedir?
Sonraki Ödev:  Büyük Millet Meclisinin Açılması, Ülkemizde Demokrasinin Hangi İlkesinin Gerçekleştiğini Göstermektedir? Açıklayınız
Sonraki Ödev:  Cumhuriyetin İlanının Halk Egemenliğinin Gerçekleşmesi Açısından Önemi Nedir? Açıklayınız.
Sonraki Ödev:  Kadınların Cumhuriyet Dönemi’nde Elde Ettiği Ekonomik, Sosyal ve Siyasal Hakların Demokrasinin Gelişmesine Katkısı Nelerdir?
Sizde Yorum Yazın


Forum Ders Cevapları Copyright © 2019-2023
Gizlilik Politikası İletişim S.S.S/ Sitemap