Anasayfa Kitap Cevapları
10 Ekim 2023, 19:06 - Zülal Güneş Yazdı

Cumhuriyetin İlanının Halk Egemenliğinin Gerçekleşmesi Açısından Önemi Nedir? Açıklayınız.

Cumhuriyet Rejiminin Halk Egemenliğine Etkisi Nedir?

Sonraki Ödev:  Büyük Millet Meclisinin Açılması, Ülkemizde Demokrasinin Hangi İlkesinin Gerçekleştiğini Göstermektedir? Açıklayınız

Cumhuriyetin İlanının Halk Egemenliğinin Gerçekleşmesi Açısından Önemi Nedir? Açıklayınız.

Sonraki Ödev:  7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 183-184-185-186-187-188. Cevapları MEB Yayınları

Cumhuriyetin ilanının halk egemenliğinin gerçekleşmesi açısından önemi oldukça fazladır. Öncelikle cumhuriyetin ilanı halkın kendi iradesi ve özgürlüğünü kullanabilme hakkını tanınmıştır.

Özgürlük eşitlik ortamı oluşturur bu ortamdan dolayı da barış, huzur, güven ortamı daha çok ön plana çıkmaya başlar. Din vicdan hoşgörü merhamet adalet duygusu ve düşünceleri yerleşik hale gelir. Böylelikle halkın yönetimde etkin rol oynamasında yararlıdır. Halkın doğrudan seçilmesinde yararlıdır. Temsili ve doğrudan olarak seçimlerde yönetime halka yakınlaştırır. Cumhuriyetin ilanı ile Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir kuralı artık devlet yönetiminde en belirgin şekliyle yer almaya başlamıştır. Demokrasiye giden yol daha aydınlık olarak çizilmeye başlanmış ve bu düşünceyle hareket edilmiştir. Bu açıdan da önemlidir.

Sonraki Ödev:  Mustafa Kemal Atatürk’ün Cumhuriyet Yönetiminden Yana Olduğunu Gizlememesi Onun Hangi Özelliğini Göstermektedir?
Sonraki Ödev:  Mustafa Kemal Atatürk, Mecliste Birden Fazla Siyasi Parti Olmasını Neden İstemiştir? Açıklayınız.
Sonraki Ödev:  Atatürk Dönemi’nde Çok Partili Siyasi Hayata Geçilememesinin Nedenleri Neler Olabilir? Açıklayınız.
Sonraki Ödev:  Kadınların Cumhuriyet Dönemi’nde Elde Ettiği Ekonomik, Sosyal ve Siyasal Hakların Demokrasinin Gelişmesine Katkısı Nelerdir?
Sizde Yorum Yazın


Forum Ders Cevapları Copyright © 2019-2023
Gizlilik Politikası İletişim S.S.S/ Sitemap