Anasayfa Kitap Cevapları
27 Eylül 2023, 20:33 - Mehmet Yazdı

Tebliğ, Hicret, Muhacir ve Ensar Kavramlarının Anlamlarını Dinî Terimler Sözlüğü

“Tebliğ, hicret, muhacir ve ensar” kavramlarının anlamlarını Dinî Terimler Sözlüğü, Genel Ağ gibi kaynaklardan araştırıp öğreniniz.

Sonraki Ödev:  İlk Müslümanların Kimler Olduğunu Araştırıp Defterinize Yazınız.

Tebliğ, Hicret, Muhacir ve Ensar Kavramlarının Anlamlarını Dinî Terimler Sözlüğü, Genel Ağ Gibi Kaynaklardan Araştırıp Öğreniniz.

Sonraki Ödev:  6. Sınıf Din Kültürü Ders Kitabı Sayfa 73. Cevapları FCM Yayıncılık

Dini terimler sözlüğünce tebliğ kelimesi, ‘’bir şeyi veya bir haberi ulaştırmak’’ anlamına gelmektedir. Özellikle de peygamberler, görevlerini tebliğ ile vahiy yoluyla edindikleri bilgileri ümmetlerine aktarmaktadır.

Dini terimler sözlüğüne göre hicret demek ‘’terketmek, ayrılmak’’ gibi anlama gelmektedir Hicret kelimesinin anlamı ise ‘’kişinin herhangi bir şeyden bedenen, lisanen veya kalben ayrılıp uzaklaşması’’ şeklindedir fakat islamaleminde daha çok ‘’ bir yerin terk edilip başka bir yere göç edilmesi’’ anlamıyla kullanılmıştır.

Dini terimler sözlüğünde muhacir anlamı ise ‘’göç eden, hicret eden’’ demektir. Ayrıca dini terimler sözlüğünde ensar kelimesinin ‘’yardım eden’’ anlamına geldiği de bilinmektedir. İslam dünyasında ensar sözcüğü ilk defa Hz. Peygamber’e yardımlarda bulunan Medineli Müslümanlara hitaben kullanılmıştır.

Sonraki Ödev:  Peygamberimize İlk Vahyin Nerede ve Ne Şekilde Geldiğini Araştırınız.
Sonraki Ödev:  Veda Hutbesinde Dikkatinizi Çeken ve Sizi Etkileyen Hususları Defterinize Not Ediniz.
Sonraki Ödev:  Peygamberimizin Medine’ye Hicretten Sonra Burada Eğitim ve Öğretime Yönelik Yaptığı Çalışmalarla İlgili Bir Araştırma Yapınız
Sizde Yorum Yazın


Forum Ders Cevapları Copyright © 2019-2023
Gizlilik Politikası İletişim S.S.S/ Sitemap