Anasayfa Kitap Cevapları
2 Mayıs 2023, 1:19 - Mehmet Yazdı

Ulusal Egemenlik Sözünden Ne Anlıyorsunuz?

Ulusal Egemenlik Sözünden Ne Anlıyorsunuz? Yazınız.

Sonraki Ödev:  Bağımsız Bir Ülkenin Vatandaşı Olmasaydınız Hangi Özgürlüklerden Yararlanamazdınız?

Ulusal Egemenlik Sözünden Ne Anlıyorsunuz

Sonraki Ödev:  4. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 167-168-169. Sayfa Cevapları TUNA Yayınları

Ulusal egemenlik tam olarak devlete ait olan gücün ulus tarafından sağlanması demektir. Yani güç devlette, gruplarda ya da belli kişilerde değil tamamen halktadır. Halk özgür şekilde istediği ve dilediği gücün kendini yönetmesine karar vermektedir.

Ulusal egemenliğin somut olarak örneği ise seçim yapılabilmesidir. Ulus bu sayede kendi egemenliklerini oluşturabilmektedirler. Devlet üzerinde hakimiyeti olan ve devletle ilgili kararları aldırmakta olan genel gücün halka ait olması demektir. Modern dünya gereğince insan hakları ve eşitlikten kaynaklı olarak pek çok ülkede ulusal egemenlik vücut bulmaktadır. Halkın devlet yönetiminde söz sahibi olması yönetilme ve yöneten kişinin tercih edilmesi noktasında önem arz eder.

Sonraki Ödev:  Mustafa Kemal’in Bağımsızlığa Önem Vermesinin Nedenleri Neler Olabilir?
Sizde Yorum Yazın


Forum Ders Cevapları Copyright © 2019-2022
Gizlilik Politikası İletişim S.S.S/ Sitemap

Forum Ders Cevapları, Ders Kitabı Cevapları Sitemizde Yer Alan Konular İlkokul, ilköğretim, Ortaokul, 2.Sınıf, 3.Sınıf, 4.Sınıf, 5.Sınıf, 6. Sınıf, 7. Sınıf, 8.Sınıf, Din Kültürü, Fen Bilimleri, Hayat Bilgisi, Matematik, Sosyal Bilgiler, Trafik Güvenliği, Türkçe, Ders Kitabı, Sayfa Cevapları, Gibi Konulardan Oluşmaktadır. Yayınlardan Bazıları, Özgün, Aydın, MEB, Koza, GÜN, Sevgi, Semih Ofset, Yayınları, Ekoyay, Tutku, Gizem, Tuna, SDR Dikey, ATA, ADA, Anadol, Adım Adım, E-Kare, Dizin, Anıttepe, Lisans, Yargı, Berkay, Dersdestek, Bir-Yay, Sonuç, FCM, Yayıncılık, Anka Yayınevi.