Anasayfa Kitap Cevapları
4 Mart 2024, 9:37 - Zülal Güneş Yazdı

6. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 162-163-172. Cevapları Anadol Yayıncılık

Kaynakların Ülke Ekonomisindeki Yeri Cevapları

5. Ünite Üretiyorum, Tüketiyorum, Bilinçliyim: 6. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Cevapları 162-163-164-165-166-167-168-169-170-171-172. Sayfa Anadol Yayıncılık


6. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 162 Sayfa Cevapları Anadol Yayınları

Hazırlık Çalışması

Sınıfınızda bulunan eşyaları inceleyiniz. Bunların nelerden yapılmış olabileceğini tahmin etmeye çalışınız. Düşüncelerinizi arkadaşlarınızla paylaşınız.
Cevap: Sınıfımızda tahta, masa, sıra, defter, kitap gibi eşyalar ağaçtan yapılmışlardır.


6. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 163 Sayfa Cevapları Anadol Yayınları

Gökçe ve annesi, ev ihtiyaçları için alışverişe çıkarak aşağıdaki görsellerde verilen ürünleri satın almışlardır. Görselleri inceleyerek bu ürünlerin hangi ekonomik faaliyetler sonucunda üretilmiş olabileceğini tahmin etmeye çalışınız. Düşüncelerinizi arkadaşlarınızla paylaşınız
Cevap:

6. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 163 Sayfa Cevapları Anadol Yayınları


6. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 172 Sayfa Cevapları Anadol Yayınları

Düşünelim Tartışalım

Kaynakların ülkemiz ekonomisindeki yeri ve önemi nedir? Düşüncelerinizi arkadaşlarınızla tartışınız.
Cevap: Kaynaklar ülkeler için çok önemlidir. Doğal ve beşeri kaynaklar ülke hizmeti için kullanılması ülkeyi kalkındırır. Kaynaklar için dışarı bağımlı olmak ülkeyi geriletir. Bundan dolayı kendi kaynaklarımız her zaman önemlidir.

Sonraki Ödev:  Türklerin Müslüman Olmadan Önceki İnançları Hakkında Neler Biliyorsunuz? Söyleyiniz.

Sıra Sizde

Ülkemizdeki ekonomik faaliyetlere aşağıda örnekler verilmiştir. Örnekleri inceleyerek bu ekonomik faaliyetlerin hangi kaynak ya da kaynaklar kullanılarak yapıldığını noktalı yerlere yazınız.
Cevap:

1. Çiftçi Ahmet Amca, 10 dönümlük tarlasına şeker pancarı eker. Ürünlerini barajda biriken su ile sulayarak büyütür. Hasat zamanı geldiğinde köyden 5 kişiyi ücretini ödeyerek çalıştırır ve ürünlerini onlara toplatır. Ürünleri, şeker pancarı toplama alanına traktörle götürerek teslim eder.
→  Ahmet amca tarlasına ekim yaparak kaynak olarak toprağı kullanmıştır. Daha sonra hasat yaparak ve satarak iş gücü kullanmış olmuştur.

2. Gamze Hanım, kâğıt fabrikası sahibidir. Fabrikasında 50 kişi çalışmaktadır. Ürettiği kâğıdı müşterilerine satarak para kazanmaktadır. Geri dönüşümün ülke ekonomisine faydasını bilen ve bilinçli bir vatandaş olan Gamze Hanım, aynı zamanda fabrikanın yanında kurduğu tesis ile atık kâğıtların geri dönüşümünü de sağlamaktadır.
→ Gamze Hanım ağaçların fazla kesilmesini önleyerek hem kağıt üretimini sağlayıp hem de geri dönüşümü destekleyip katkıda bulunmuştur.

Sonraki Ödev:  6. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 249-250-251-252 Cevapları MEB Yayınları

3. Yaşadığı köyde büyükbaş hayvancılıkla uğraşan İsmail Bey, bir besi çiftliği kurmuştur. Çiftliğinde 70 tane büyükbaş hayvan bulunmaktadır. Hayvanların yiyecek ihtiyacını tarlasına ektiği mısırı, silaj hâline getirerek karşılamaktadır. Hayvanların sütünü hızlı bir şekilde sağmak için süt sağma makineleri kullanmaktadır. Hayvanlardan elde ettiği sütü, anlaştığı süt firmasına satarak geçimini sağlamaktadır.
→ İsmail Bey bir çiftlik kurmuş ve topraktan yararlanmıştır. Hayvanları besleyerek hayvansal ürünler üretmiş ve insan kaynağını da kullanmış olmuştur.

4. Işıl Hanım, inşaat mühendisidir. Konut inşa ederek ülke ekonomisine katkıda bulunmaktadır. Bina yapmak için çimento, kum, kapı, parke, elektrik kabloları, demir gibi ürünleri fabrikalardan satın almaktadır.
→ Işıl Hanım madenlerden aldığı ürünler kullanarak binaları yapmakta, insan ve emek gücü kaynağından da faydalanmıştır.

Sizde Yorum Yazın


Forum Ders Cevapları Copyright © 2019-2023
Gizlilik Politikası İletişim S.S.S/ Sitemap