Anasayfa Kitap Cevapları
17 Ekim 2022, 14:48 - Mehmet Yazdı

6. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Sayfa 12-14-15-16-17 Cevapları MEB Yayınları

Bu da Benim Öyküm Metni Cevapları

1. Tema: Okuma Kültürü 6. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Sayfa 12-13-14-15-16-17 Cevapları MEB Yayınları


6. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Sayfa 12 Cevapları MEB Yayınları

HAZIRLIK ÇALIŞMALARI

Kitap okumayı sever misiniz? Niçin?

Cevap: Kitap okumayı severim çünkü kitaptaki olaylar beni gerçekten o anı yaşıyormuşum gibi hissettirir. Yeni yerleri kitaplardan öğrenirim. Yeni bilgiler edinirim.

Cevap: Kitap okumayı çok severim ve bence herkes çok sevmeli. Kitap okurken her zaman başka bir dünyadaymış gibi hissederim kendimi. Yazarın kendi dünyasına yolculuğa çıkar orada istediğim gibi gezerim. Bunun dışında kitap okumak konuşmamızı akışkan bir hale getirir. Kelime hazinemizi oldukça zengin bir hale getirir. Kitap okumak her zaman çok faydalıdır.

Sonraki Ödev:  Kitap Okumayı Sever Misiniz? Niçin?

Hangi tür kitapları okumayı seviyorsunuz? Nedenleriyle açıklayınız.

Cevap: Örnek : Roman, hikaye, şiir vs.

Cevap:Ben polisiye ve macera kitaplarını okumayı seviyorum.

Sonraki Ödev:  Hangi Tür Kitapları Okumayı Seviyorsunuz? Nedenleriyle Açıklayınız!

6. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Sayfa 14 Cevapları MEB Yayınları

1.ETKİNLİK

A) Metinde geçen anlamını bilmediğiniz kelime ve kelime gruplarını belirleyerek bunların anlamlarını tahmin ediniz.

Denize girmek : Yüzmek amacı ile denize girmek.
Oyun oynamak : Eğlenmek ve vakit geçirmek için oyunlar oynamak.
Yığın: Bir şeyin üst üste birikmesi
İmrenmek: Beğendiği bir şeye sahip olma isteği
Ürkmek: Korkmak
Berrak: Parlak, saf, güzel, açık.


2.ETKİNLİK

B) Tahminlerinizin doğruluğunu TDK (Türk Dil Kurumu) Türkçe Sözlük’ten kontrol ediniz
Cevap: Tahminlerim doğru.

1. Yazar, tanıştığı ilk kitaptan neden “büyülü kitabım” diye söz etmektedir?
Cevap: “Büyülü kitabım” demesinin sebebi kalın olmasına rağmen hemen bitirmiş ve kitaplara karşı olan korkusunu yenmesini sağlamıştır.

Cevap: Yazarın hayatında çok büyük bir etkisi olmuştur. Bu kitaba böyle demesinin asıl sebebi yazarın düşünce tarzında köklü değişikliklere sebep olmasıdır.

2. Yazar, kitaplarda nasıl bir dünya keşfetmiştir? Açıklayınız.
Cevap: Yazar, kitaplarda düşsel bir dünya keşfetmiştir.

Cevap: Yazar kitapta bulunduğumuz dünyadan farklı bir diyar keşfetmiştir. Farklı insanlar, farklı renkler, farklı sesler ve farklı olan, bizim hayal dünyamıza ait olan her şeyi keşfetmiştir.

3. Kitaplar, yazarda hangi duyguları uyandırmıştır?
Cevap: Kitaplar yazarda sıkıldığı zamanlar; oyalıyor, güldürüyor, korkutuyor, şaşırtıyor ve eğlendiriyor.

Cevap: Kitaplar yazarda farklı bir düşünme tarzı ve farklı bir dünya duygusu uyandırmıştır. Böyle farklı şeyleri hissetmek onu çok özel hissettirmişti.

4. Sizin de büyülü bir kitabınız olsaydı neler anlatmasını isterdiniz?
Cevap: Benim böyle bir kitabım olsaydı bende düşünce tarzımı değiştirecek beni çok etkileyecek bir kitap olmasını isterdim.
Cevap: Benimde büyülü olarak seçtiğim bir kitap olsaydı macera kitabı olmasını isterdim. Kitapta denizlerde yapılan yolculukları ve ıssız bir adada yeni bir dünya keşfetmelerini isterdim.

5. Bir insana kitap okuma alışkanlığı kazandırmanın en etkili yolu sizce nedir? Düşüncelerinizi arkadaşlarınızla paylaşınız.
Cevap: Bence kitap alışkanlığı kazanmak istiyorsak ilk olarak sevebileceğimiz türde kitapları seçip okumamız gerektiğini düşünüyorum.

Cevap: Bunun için o insanın nelerden hoşlandığını araştırmamız lazım. Ona ilginç gelecek, dikkatini çekecek ve onu meraklandıracak kitaplar hediye edebiliriz.

6. Bir yazarla tanışma fırsatınız olsaydı kiminle tanışmak ve ona ne sormak isterdiniz? Anlatınız.
Cevap: Ona nasıl böyle sayfalarca yazılar yazdığını ve neyden ilham aldığını sorardım.

Cevap2: Bir yazarla tanışma fırsatım olsaydı Jules Verne ile tanışmak isterdim. “Dünyanın merkezine yolculuk” kitabı benim çok dikkatimi çekti ve hayal gücünü çok beğendim. Bu fikir aklına nereden geldiğini ve gerçekten yaşamak isteyip istemediğini sormak isterdim.


6. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Sayfa 15 Cevapları MEB Yayınları

3.ETKİNLİK

A) Yukarıdaki görseller arasındaki farkları açıklayınız.
Cevap: İki görsel arasında bir çok fark vardır. Bir görselde aile bireyleri kitap okurken diğer görselde bulunan aile ise TV’nin içine hapsolmuş durumdadır.

Cevap2: Kitap okuyan aile ve televizyon izleyen aile. Kitap okuyan aile her zaman ön planda olur. Anne ve babalar çocuklarına kitap okuma alışkanlığı kazandırmaları gerekir.

B) Yukarıdaki görsellerden hangisi sizin günlük yaşamınızı yansıtmaktadır?
Cevap: Ben bazı zamanlar kitap okur bazı zamanlar ise TV izlerim.

Cevap2: İlk görsel yani kitap okuyan aile görseli benim günlük yaşantımı yansıtmaktadır. Her gün akşam belli saatte kitap okuma saati yaparız. Tüm aile eline birer kitap alarak kitap okur.

C) Hangi görseldeki ailenin bir üyesi olmak isterdiniz? Nedenleriyle açıklayınız.
Cevap: Kitap okuyan ailenin bireyi olmak isterim.

Cevap2: ilk görseldeki ailenin üyesi olmak isterdim. Kitap okumak her insanı ileriye götürür. Bunu ailecek yaptığımız zaman daha çok hoşumuza gider ve daha çok kitap okumak isteriz.


4.ETKİNLİK

Seneca (Seneka)’nın “Bir kütüphane bin hapishane kapatır.” sözünden hareketle öğretmeninizin açıklayacağı konuşma kurallarına uygun bir konuşma yapınız.
Cevap: Kitap okumak insanları bilinçlendirir. Ufkunu açar ve doğruları gösterir. Kitap okuyan insanlar da yeni bilgiler edindikçe hayatın güzel yanlarını görmeye başlarlar. Kötülükten uzak durup iyiliğe yönelirler. Bu sözle de bu anlatılmak istenmiştir.

Cevap: Bu sözden bir çok anlam ve ders çıkara biliriz. Yazar bu sözü ile bence suçların ve yapılan yanlışların sadece cahillikten olduğunu anlatmaktadır. Eğer bir kütüphane bir insanı bilgi sahibi yapar ve bilinçlendirir, doğruyu gösterir ise suç işlemez ve Hapishaneye girmeyecektir. Düz mantıkla bu sonuca ulaşa biliriz. Ne olursa olsun cahil kalmamalı, her zaman okumalı, araştırmalı ve doğruyu yapmalıyız.


6. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Sayfa 16 Cevapları MEB Yayınları

6.ETKİNLİK

Aşağıdaki metni okuyunuz. Metinde varlıkları karşılayan kelimeleri belirleyerek
yandaki bölüme örnekteki gibi yazınız.

Cevap: Kitap, kağıt, mürekkep, tutkal, sandık, akıl, kalp, mücevher.


7.ETKİNLİK

Aşağıda bir kütüphanenin okuma salonunda yer alan masalar verilmiştir. Masalardaki oturma düzenini, yönergeler doğrultusunda bulunuz ve soruları cevaplayınız.

6. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Sayfa 16 Cevapları MEB Yayınları

1. Sırt sırta oturan kişileri, size göre soldan sağa doğru sıralayınız.
Cevap: Halil, Mustafa, Emine, Zeynep

2. Hangi kişilerin karşısındaki sandalyeler boştur?
Cevap: Kemal ve Halil’in karşısında ki sandalyeler boştur.

3. A) Hangi masada oturan kişi sayısı daha fazladır?
Cevap: Dikdörtgen masada oturan kişi daha fazladır.

B) Bu masadaki kişilerin adları alfabetik olarak sıralandığında sondan ikinci kişi kim olur?
Cevap: Sondan ikinci kişi Özer olur.


6. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Sayfa 17 Cevapları MEB Yayınları

8.ETKİNLİK

A) Aşağıdaki metni noktalama işaretlerine dikkat ederek okuyunuz.

B) Yukarıdaki metinde hangi varlık konuşturulmuştur?
Cevap: Metinde ev konuşturulmuştur.

C) Okul kütüphanesindeki bir kitabı konuşturarak aşağıya onun duygularını anlatan, hikâye edici bir metin yazınız. Metninizi yazarken yazım ve noktalama kurallarına uymayı unutmayınız. Metninize uygun bir başlık yazınız.
Cevap:

OKUNMAK İSTEYEN KİTAP

Yeni bir gün başladı hala kütüphanedeyim kimse beni okumadı. Bir sayfam bile açılmadı. Oysa ben, beni düzgün ve güzel bir şekilde kullanılmak, yırtılmamak istiyorum.

– Aaa biri bana doğru geliyor. Beni eline aldı ve güzel bir kitaba benziyor dedi. Beni evine götürdü bir kaç sayfa okuyunca ıyy bu ne kadar iğrenç bir kitap dedi, çok üzüldüm çok kırıldım bir sayfamı kopardı canım çok acıdı beni kütüphaneye götürdü görevli yırtık sayfamı yapıştırdı. Mutluydum ama bir daha böyle bir şey olmasını istemiyorum.


GELECEK DERSE HAZIRLIK

Karamanoğlu Mehmet Bey ve onun Türkçeye katkıları ile ilgili araştırma yapınız.

Cevap: Karamanoğlu Mehmet Bey Selçuklu devletinde konuşulan Farsça ve Arapça gibi resmi yazıların Türkçe yapılması ve yazılması için bir çok çalışma yapmıştır. Karamanoğlu Mehmet Bey’in Türk dili tarihinde çok önemli bir yeri vardır.

Sonraki Ödev:  Karamanoğlu Mehmet Bey ve Onun Türkçeye Katkıları İle İlgili Araştırma Yapınız

6. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Sayfa 12-14-15-16-17 Cevapları MEB Yayınları  konumuzda kitap okumanın bireyler için nedenli önemli olduğu, kişisel gelişim ve düşünce gelişimi açısından değerli bir aktivite olduğu bizlere anlatılmaktadır. Kitapların ve okumanın ne kadar değerli bir değer olduğu ile iligli çeşitli sorular ve cevapları bu etkinlikte yer almaktadır. Öğretmenlerimiz tarafından özenle cevaplanan ve hazırlanan bu konumuz okumanın, okuduğunu anlayarak kendi yaşantısına yön veren bireylerin başarıları hakkında bizlere bir çok bilgi vermektedir. Önemini öğrendiğimiz bu önemli konuyu beraber cevaplayalım.

6. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Sayfa 12-14-15-16-17 Cevapları MEB Yayınları çalışma etkinliğinde bulunan fark ettiğiniz yanlış, eksik, görüş ve düşüncelerinizi yorum kısmından bizlere iletiniz.

Sizde Yorum Yazın


Forum Ders Cevapları Copyright © 2019-2022
Gizlilik Politikası İletişim S.S.S/ Sitemap

Forum Ders Cevapları, Ders Kitabı Cevapları Sitemizde Yer Alan Konular İlkokul, ilköğretim, Ortaokul, 2.Sınıf, 3.Sınıf, 4.Sınıf, 5.Sınıf, 6. Sınıf, 7. Sınıf, 8.Sınıf, Din Kültürü, Fen Bilimleri, Hayat Bilgisi, Matematik, Sosyal Bilgiler, Trafik Güvenliği, Türkçe, Ders Kitabı, Sayfa Cevapları, Gibi Konulardan Oluşmaktadır. Yayınlardan Bazıları, Özgün, Aydın, MEB, Koza, GÜN, Sevgi, Semih Ofset, Yayınları, Ekoyay, Tutku, Gizem, Tuna, SDR Dikey, ATA, ADA, Anadol, Adım Adım, E-Kare, Dizin, Anıttepe, Lisans, Yargı, Berkay, Dersdestek, Bir-Yay, Sonuç, FCM, Yayıncılık, Anka Yayınevi.