Anasayfa Kitap Cevapları
9 Nisan 2023, 20:25 - Zülal Güneş Yazdı

7. Sınıf Din Kültürü Ders Kitabı Sayfa 82-84-86-88-89-92-95. Cevapları GÜN Yayınları

Allah’ın Kulu ve Elçisi: Hz. Muhammed Metni Cevapları

4. ÜNİTE ALLAH’IN (C.C.) KULU VE ELÇİSİ: HZ. MUHAMMED (S.A.V.) 7. Sınıf Din Kültürü Ders Kitabı Sayfa 82-84-86-88-89-92-95. Cevapları GÜN Yayınları

Peygamberimizin doğduğu ev


7. Sınıf Din Kültürü Ders Kitabı Sayfa 82 Cevapları GÜN Yayınları

“De ki: Ben de ancak sizin gibi bir insanım. Fakat bana ilahınızın yalnızca bir tek İlah olduğu vahyediliyor. Artık ona yönelin ve ondan bağışlanma dileyin. Allah’a ortak koşanların vay hâline.”
(Fussilet suresi, 6. ayet.)
Yukarıdaki ayetin vermek istediği mesaj nedir?

Cevap: Peygamber efendimizin de bizlerden olduğu ve Allah’ın dinini anlatmak için seçildiği söylenmekte. Aynı zaman da Allah’a inanıp ona ortak koşmamamız gerektiğinden bahsedilmektedir.


Allah’ın Elçisi Hz. Muhammed Metni Cevapları

7. Sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Ders Kitabı Sayfa 84 Cevapları GÜN Yayınları

Yukarıdaki ayetleri Hz. Muhammed’in (s.a.v.) insani yönü açısından yorumlayınız.
Cevap: O zaman da insanlar Hz. Muhammed’in peygamber olmasına inanmayıp kendilerinden ayrılan özellikleri olması gerektiğini öne sürmüşlerdir.


“Andolsun ki Resullullah, sizin için, Allah’a ve ahiret gününe kavuşmayı umanlar ve Allah’ı, çok zikredenler için güzel bir örnektir.”
(Ahzâb suresi, 21. ayet.)
Hz. Muhammed’in (s.a.v.) bizim için örnek olması ne anlama gelmektedir?

Cevap: Hz. Muhammed bizler gibi insandır. Olağanüstü olsaydı ve bu şekilde Allah’a iman etseydi insanlar bizler gibi değil diyerek yine inanmayacaklardı. Bundan dolayı Hz. Muhammed insan olması diğer insanlara da yapması gerekenlerde örnek olmuştur.


7. Sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Ders Kitabı Sayfa 86 Cevapları GÜN Yayınları

ETKİNLİK

Allah / son / evrensel / peygamber / vahiy / örnek

Yukarıdaki kelimeleri de kullanarak kısa bir paragraf yazınız.
Cevap: Allah, İslam dinini en iyi şekilde insanlara anlatmak için kendi içlerinden olan yani insan olan birini seçerek peygamberlik vermiştir. Bu peygamber evrensel ve son peygamber olarak gönderilmiştir. Hz. Muhammed bizlerin içinden olması örnek davranışlar sergilememizi sağlamıştır.

Sonraki Ödev:  Allah, Son, Evrensel, Peygamber, Vahiy, Örnek Yukarıdaki Kelimeleri De Kullanarak Kısa Bir Paragraf Yazınız.

7. Sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Ders Kitabı Sayfa 88 Cevapları GÜN Yayınları

Yukarıdaki şemaya Peygamberimizin (s.a.v.) tüm insanlığa rahmet oluşunu ifade eden örnekler yazınız.
Cevap:

Hz. Muhammed (s.a.v.)
⇒ Şefkatlidir.
⇒ Merhametlidir
⇒ Temiz imanlıdır
⇒ Dürüsttür
⇒ Alçakgönüllüdür


7. Sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Ders Kitabı Sayfa 89 Cevapları GÜN Yayınları

Hz. Muhammed (s.a.v.) namaz, oruç, zekât, hac vb. ibadetlerin nasıl yapılacağını açıklayıp öğretmese Müslümanlar dinî ilkelerin uygulanması konusunda ne gibi güçlüklerle karşılaşırdı? Sınıfınızda arkadaşlarınızla değerlendiriniz.
Cevap: Kur’an-ı Kerimde bizlere ibadetin nasıl yapılacağı açıklanmamıştır. Bizler bu ibadet yapılışını peygamber efendimiz sayesinde görüp uygulamaya başladık. Peygamber efendimiz bizlere bunları öğretmeseydi nasıl ibadet edeceğimizi bilemez ve yanlış davranışlarda bulunabilirdik.

Cevap2:

Hz Muhammed eğer namaz oruç zekat ve hac gibi ibadetlerin nasıl yapılacağını açıklayıp öğretmeseydi Müslümanlar bu konuda oldukça bilgisiz kalacak ve hiçbir şekilde bunları bilmeyecekti.

Herkes yanlış bir şekilde kafasına göre bu ibadetleri gerçekleştirecek ve böylelikle ibadetlerde çokça tartışma yaşanacaktı. Herkesin farkı dini ve farklı mezhebi şeklinde ortaya çıkacaktı. Bu gibi sonuçlar olduğunda ise toplumsal çatışmalar çıkacak Hatta kanlar bile dökülebilecek kıvama gelinecekti. Bu yönüyle Hz Muhammed’e gelip dini ilkelerin bizi anlatması ve bu konuda olan kitabımız Kur’an-ı Kerim sayesinde dini ilkelerin hepsini bize öğreterek bu gibi savaşmaların çıkmasına engel olmuştur. Bu yönüyle de Hz Muhammed oldukça merhametli ve tüm ibadetlerini yerine getiren peygamberler arasındadır.


7. Sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Ders Kitabı Sayfa 92 Cevapları GÜN Yayınları

Konuda verilen bilgilerden hareketle aşağıdaki şemayı tamamlayınız.
Cevap:

7. Sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Sayfa 92 Cevapları GÜN Yayınları


Bir Sure Tanıyorum: Kâfirûn Suresi ve Anlamı Cevapları

7. Sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Ders Kitabı Sayfa 95 Cevapları GÜN Yayınları

Kâfirûn suresinden ne gibi mesaj ve ilkeler çıkarabiliriz? Arkadaşlarınızla değerlendiriniz.
Cevap: Allah’a inanmayan kimseler için gönderilen ayetlerdir. Kimse kimsenin dinine karışmaması gerektiği anlatılmıştır.

Sizde Yorum Yazın


Forum Ders Cevapları Copyright © 2019-2023
Gizlilik Politikası İletişim S.S.S/ Sitemap