Anasayfa Kitap Cevapları
12 Mart 2024, 7:44 - Mehmet Yazdı

Hz. Muhammed’in Veda Hutbesi’nde Verdiği Mesajları Cahiliye Dönemi Arap Yarımadası’ndaki Yaşantıyla Karşılaştırarak Söyleyiniz.

Hz. Muhammed’in (s.a.v) Veda Hutbesinde Verdiği Mesajları Cahiliye Dönemi Arap Yarımadası’ndaki Yaşantıyla Karşılaştırarak Söyleyiniz.

Sonraki Ödev:  Hz. Muhammed’in İslamiyet'e İlk Çağrısına Yakın Çevresinden Başlamasının Nedenini Açıklayınız.

Hz. Muhammed’in Veda Hutbesi’nde Verdiği Mesajları Cahiliye Dönemi Arap Yarımadası’ndaki Yaşantıyla Karşılaştırarak Söyleyiniz.

Sonraki Ödev:  6. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 65-66-67-68-69-70-71. Cevapları MEB Yayınları

Cahiliye Dönemi, kötü alışkanlıkların kaldırılarak yasaklandığı bir dönemdi. Cahiliye Döneminde faiz yemek, haksızlıklar, zulüm, kadına değer vermemek, emanete hıyanet ve kan davaları gibi davranışların kötü olduğunu söylemiştir.

Peygamber Efendimiz, Cahiliye Dönemi Veda Hutbesinde Müslümanları pek çok konuda uyarmıştır. Müslümanların kötü alışkanlıklarını bırakması ve iyi bir Müslüman olmalarını amaçlamıştır. Cahiliye Dönemi Arap Yarımadası’nda birbirinden kötü alışkanlıklar bulunuyordu. Ancak Peygamber Efendimiz, Veda Hutbesi ile verdiği mesajlar da Müslümanların kötü huylarını terk etmesi konusunda uyarıda bulunmuştur.

Arap Yarımadası’nda yaşanan hayatta oldukça vahşilik ve canilik hakimdi. Peygamberimiz zamanında ön görerek Müslümanları uyarmıştır ve Veda Hutbesinde birçok mesaj vermiştir. Faize bulaşanlar için “Allaha ve Resulüne savaş açmış gibidir” ve “kadınlarımıza zulmetmeyin. Onların da sizin üzerinizde hakları olduğunu unutmayın” diye buyurmuştur.

Sonraki Ödev:  İslamiyet’in Yayılmasında Hicret'in Ne Gibi Katkıları Olmuştur? Tartışınız.
Sonraki Ödev:  İslamiyet’in Doğuşuyla Birlikte Toplumda Ne Gibi Değişimler Yaşanmıştır? Bildiklerinizi Söyleyiniz.
Sizde Yorum Yazın


Forum Ders Cevapları Copyright © 2019-2023
Gizlilik Politikası İletişim S.S.S/ Sitemap