Anasayfa Kitap Cevapları
6 Aralık 2022, 3:00 - Mehmet Yazdı

Nizamülmülk’ün Büyük Selçuklu Devleti’ne Katkıları Nelerdir? Açıklayınız. 

Nizamülmülk’ün Büyük Selçuklu Devleti’ne Katkıları Nelerdir?

Nizamülmülk’ün Büyük Selçuklu Devleti’ne Katkıları Nelerdir Açıklayınız. 

Sonraki Ödev:  6. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 79-80-81-82-83-84 Cevapları MEB Yayınları

Büyük Selçuklu devletinde Nizamülmülk büyük bir vezirdir. Vezir olsa da büyük Selçuklu devleti için birçok yenilik yapmıştır. Devlete yön veren kişi konumundaydı.

Vezir olarak devletin bütün işlerine bakmakta ve sultana raporlar halinde sunmaktaydı. Bunun yanında sultanla beraber devlet meselelerini konuşarak en doğru ve en iyi kararları beraber vermek üzerine sultanın yanında duran has adam konumunda olmaktaydı. Bu açıdan sultandan sonra halk en çok vezirin sözünü dinlerdi. Sürekli olarak sultanın verdiği kararları açıklama hatta gerektiği yerde onun yerine karar verme yetkisine sahipti. Bu açıdan kimse vezire karşı çıkamazdı. Vezirin birçok görevi mevcuttu.

Sonraki Ödev:  Büyük Selçuklu Devleti’nin Batı Yönünde Yaptığı Fetihler Anadolu’nun Türkleşmesini Nasıl Etkilemiş Olabilir? Tartışınız.
Sizde Yorum Yazın


Forum Ders Cevapları Copyright © 2019-2022
Gizlilik Politikası İletişim S.S.S/ Sitemap

Forum Ders Cevapları, Ders Kitabı Cevapları Sitemizde Yer Alan Konular İlkokul, ilköğretim, Ortaokul, 2.Sınıf, 3.Sınıf, 4.Sınıf, 5.Sınıf, 6. Sınıf, 7. Sınıf, 8.Sınıf, Din Kültürü, Fen Bilimleri, Hayat Bilgisi, Matematik, Sosyal Bilgiler, Trafik Güvenliği, Türkçe, Ders Kitabı, Sayfa Cevapları, Gibi Konulardan Oluşmaktadır. Yayınlardan Bazıları, Özgün, Aydın, MEB, Koza, GÜN, Sevgi, Semih Ofset, Yayınları, Ekoyay, Tutku, Gizem, Tuna, SDR Dikey, ATA, ADA, Anadol, Adım Adım, E-Kare, Dizin, Anıttepe, Lisans, Yargı, Berkay, Dersdestek, Bir-Yay, Sonuç, FCM, Yayıncılık, Anka Yayınevi.