Anasayfa Kitap Cevapları
9 Mart 2024, 13:38 - Mehmet Yazdı

Peygamber efendimizin annesi ve babası ne zaman vefat etmiştir?

Peygamber efendimizin annesi ve babası ne zaman vefat etmiştir?

Peygamber efendimizin annesi ve babası ne zaman vefat etmiştir

Peygamber efendimiz s.a.v daha dünyaya gelmeden dünya imtihanına başlamış ve peygamber olma yolunda geçirmesi gereken zorlukları daha doğmadan geçirmeye başlamıştır.

Peygamber efendimiz s.a.v’in babası daha anne karnındayken henüz 6 aylıkken vefat etmiştir. Peygamber efendimiz daha dünyaya gelmeden öksüz olmuştur. Bu sıkıntılar içinde çok zor bir hayat geçiren peygamber efendimiz s.a.v dünyaya geldikten sonra amcaları ve dedesi tarafından babalık yapılmıştır.

Peygamber efendimiz daha babasının acısını küçük yaşta atlatamamışken 6 yaşında Medine’deki akrabalarını ziyaret dönüşünde Mekke yolunda Ebva köyünde ağır bir şekilde rahatsızlanmıştır ve peygamberimiz 6 yaşındayken annesini o köyde kaybetmiştir.

Peygamber efendimiz daha reşit olmadan hem annesini hem babasını kaybetmiş ve sahipsiz kalmıştır. Bu durumda peygamberimizin dedesi Abdulmuttalip ona sahip çıkarak onunla ilgilenmiştir. Ancak dedesinin çok yaşlı olmasından dolayı dedesi ona ancak 8 yaşına kadar bakabilmiştir. Dedesi vefat etmeden önce peygamberimizi, Ebu Talip’e emanet etmiştir.

Sonraki Ödev:  6. Sınıf Din Kültürü Ders Kitabı Sayfa 29-30-31. Cevapları MEB Yayınları

Peygamberimiz dedesinin vefatından sonra Ebu Talip’in evinde yaşamaya başlamıştır. Ebu Talip’in evinde çobanlığı ve ticareti öğrenmiştir. Aradan zaman geçtikten sonra ticaret hayatında onu tanıyan Hz. Hatice kendisine evlenme teklifi etmiş ve Ebu Talip bu nikahın şahitlerinden birisi olmuştur.

Sizde Yorum Yazın


Forum Ders Cevapları Copyright © 2019-2023
Gizlilik Politikası İletişim S.S.S/ Sitemap