Anasayfa Kitap Cevapları
5 Nisan 2024, 23:48 - Zülal Güneş Yazdı

4. Sınıf İnsan Hakları Ders Kitabı Sayfa 66-67. Cevapları Hecce Yayıncılık

Anlaşmazlık ve Uzlaşının Getirdikleri Cevapları

4. Ünite Uzlaşı: 4. Sınıf İnsan Hakları Yurttaşlık ve Demokrasi Ders Kitabı Sayfa 66-67. Cevapları Hecce Yayınları


4. Sınıf İnsan Hakları Ders Kitabı Sayfa 66 Cevapları Hecce Yayıncılık

Hazırlanalım

Bireyler arasındaki anlaşmazlıklar, hep şiddet ve kaba kuvvetle çözülmeye çalışılsaydı nasıl bir toplumda yaşıyor olurduk? Barış ve uzlaşının bu bağlamda bizlere kazandırdıkları nelerdir? Söyleyiniz.
Cevap: Sorunlar şiddet ile çözülseydi toplumda sürekli olarak tartışma meydana gelir. Toplumda huzur ortamı olmaz. Aynı zaman da böyle bir toplum u olan devletin de devamlılığı zor olur. Barış ve uzlaşı toplumda huzur ve güven ortamını sağlar. İnsanlar arası iletişim güçlü olur.


Etkinlik Zaman

4. Sınıf İnsan Hakları Ders Kitabı Sayfa 66 Cevapları Hecce Yayıncılık

Bu etkinlik ile arkadaşlarımızla yaşadığımız sorunları nasıl çözebileceğimizi öğreneceğiz.
Arkadaşınız ile bir gün geçirdiğinizi düşünün. Bu bir gün içerisinde oyun oynamayı, yemek yemeyi ve çizgi film izlemeyi planlayacaksınız. Arkadaşınız ile oynayacağınız oyuna ve yiyeceğiniz yemeğe karar verdiğinizi fakat izleyeceğiniz çizgi film konusunda bir anlaşmazlık yaşadığınızı hayal edin. Bu anlaşmazlığı çözmek için neler yapabileceğinizi defterinize hikâye şeklinde yazınız.
Cevap:

Nisa ve Merve, ikiz kardeş kardeşler, bir akşam, annelerine gidip film gecesi yapmak istediklerini söylediler ve anneleri de onlara izin verdi. Ancak Nisa ve Merve’nin yapacakları film gecesiyle ilgili farklı düşünceleri vardı. Nisa, romantik bir komedi filmi izlemek istiyordu. Neşeli hikayeler onun favorisiydi ama Merve, heyecan dolu bir aksiyon filmi izlemek istiyordu. Adrenalin dolu sahneler Merve’nin ilgisini çekerdi.

Sonraki Ödev:  4. Sınıf İnsan Hakları Ders Kitabı Sayfa 96. Cevapları Hecce Yayıncılık

İkizler, hangi filmi izleyeceklerine bir türlü karar veremediler. Farklı fikirleri nedeniyle anlaşmazlığa düştüler. Nisa ve Merve, bir süre tartıştıktan sonra bir sonuca ulaşılamayacak gibi duruyordu. Sonunda, Nisa ve Merve’nin annesi onlara yardım etmeye karar verdi. Annesine göre, iki farklı filmi birleştirerek herkesin keyif alacağı bir film seçimi yapmak en iyisi olabilirdi. Annelerinin önerisiyle Nisa ve Merve, romantik-komedi ile aksiyonu harmanlayan bir film seçtiler. İki kardeş, bu fikre açık olduklarını ve önemli olanın birlikte vakit geçirmek olduğunu anladılar.

Film gecesi için atıştırmalıklar da düşünülmeliydi. Nisa, tuzlu patlamış mısırı seviyordu. Merve ise tatlı krakerlerin hayranıydı. Annelere göre, her ikisi de lezzetli atıştırmalıklardı, bu yüzden her ikisini de seçmek en iyisi olabilirdi. Film gecesi sonunda Nisa ve Merve, annelerine teşekkür etti. İkizler, birbirlerinin fikirlerini önemsemek, uzlaşmak ve birlikte keyifli vakit geçirmenin ne kadar önemli olduğunu öğrendi.

Sonraki Ödev:  4. Sınıf İnsan Hakları Ders Kitabı Cevapları HECCE Yayıncılık

4. Sınıf İnsan Hakları Ders Kitabı Sayfa 67 Cevapları Hecce Yayıncılık

 Okuma Metni

Aşağıdaki soruların yanıtlarını metinden hareketle defterinize yazınız.

1. Bu ülkede yaşayan insanların özellikleri nelerdir?
Cevap: İletişim kurmayı sevmeyen bir halk, sinirli ve empatiden yoksun insanlardan oluşmaktadır.

2. Halk uzlaşı kavramıyla tanıştıktan sonra nasıl özellikler kazanmıştır?
Cevap: İletişim kurmayı seven, sakin, anlayışlı bir toplum haline gelmiştir.

3. Toplumda uzlaşı kültürünü hâkim kılabilmek için bireysel olarak yapabileceklerimiz nelerdir?
Cevap: Toplumda uzlaşıyı hakim kılabilmek için bizler ilk olarak kendi anlaşmazlıklarımızı da uzlaşı ile çözmemiz gerekir. Daha sonra çevremizdeki insanları bu konuda uyarmamız gerekir.

Sizde Yorum Yazın


Forum Ders Cevapları Copyright © 2019-2023
Gizlilik Politikası İletişim S.S.S/ Sitemap