Anasayfa
Ara Bul
22 Ekim 2021, 17:29
Mehmet
Yönetici

6. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 48-49 Cevapları MEB Yayınları

6. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Cevapları 48-49 Sayfa MEB Yayınları Türklerin Anayurdu Orta Asya

Hazırlanalım

6. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 48 Cevapları MEB Yayınları

1. Orta Asya’yı çevreleyen yeryüzü şekillerini haritadan yararlanarak söyleyiniz.
Cevap: Orta Asya’yı çevreleyenler dağlar, denizler ve göllerdir.
Cevap: Orta Asya’yı çevreleyen yeryüzü şekilleri dağlar, denizler ve göllerden oluşmaktadır.

Soru: 2. Yaşadığınız yeri düşünerek, coğrafi özelliklerin insanların yaşayış tarzı ve ekonomik faaliyetleri üzerindeki etkisini tartışınız.
Cevap: Benim yaşadığım yer deniz şehridir. Konum olarak hem turist alır hem de limandan dolayı dış ticaret yaparız. Bizim olduğumuz bölgede havalar çok aşırı soğuk olmadığı için rahat bir yaşamımız vardır.

Cevaplayalım

Soru: Orta Asya’da yapılan arkeolojik kazılarda savaş aletleri, çanak çömlekler, kilimler, süs eşyaları vb. bulunmuş olması Türklerin hangi ekonomik faaliyetlerle uğraştıklarını göstermektedir? Söyleyiniz.
Cevap: Türklerin göçebe bir hayat yaşadıkları ve dokuma işi, el işçiliği ile uğraştıkları görülmektedir.
Cevap: Türklerin büyük ve küçük baş hayvancılık, toprak pişirme işleri, incik boncuk türden hediyelik üretimi, el işçiliği, halı dokumacılık ve demircilik gibi ekonomik faaliyetlerle uğraşıldığını gösterir.


6. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 49 Cevapları MEB Yayınları

Cevaplayalım

Soru: Okuduğunuz parçadan yola çıkarak Türklerin yaşantıları hakkında neler söyleyebilirsiniz? Tartışınız.
Cevap: Türkler göçebe bir yaşam süren topluluktur. Göçebe bir hayat sürdükleri için hayvancılık ile uğraşmışlardır. Bunun dolayı onlar için en önemli şey barınaklarıdır.
Cevap: Türklerin konar-göçer yaşadıklarını , evlerinin yerinin her zaman değişebildiğini, kalıcı binalar yapmak yerine göçebe oldukları için çadırlarda kaldıklarını ve küçükbaş, büyükbaş hayvancılıkla uğraştıklarını söyleyebiliriz.

Soru: Türklerin atı evcilleştirmeleri, tekerleği kullanmaları göçlerini nasıl kolaylaştırmıştır Açıklayınız.
Cevap: Göçebe bir hayat sürdükleri için binek ve eşyaları taşımak için  atları  kullanmışlardır. Bu yüzden atları evcilleştirmeleri onlar için önemlidir.
Cevap: Atlar Türkler için çok önemlidir. Çünkü konup göçecekleri yere eşyalarını atları sayesinde taşıyabilmişlerdir. Aynı zamanda da tekerlek sayesinde de hemen hemen tüm eşyalarını kolaylıkla bir yerden bir yere taşıma imkanı bulmuşlardır.

Soru: Konargöçer yaşantı içerisinde çadırların Türkler için önemini söyleyiniz
Cevap: Konargöçer bir hayat yaşadıklarından dolayı onlar için barınakları her zaman önemli olmuştur. Çünkü gittikleri yerde o barınakları kullanmaktadırlar.
Cevap: Çadırlar içinde göçebe yaşamı tercih eden Türkler için çok önemlidir. Konar göçer yaşayan Türkler bu kolayca kurulabilen ve kaldırılabilen çadırlarda yaşamışlar, çocuklarını bu çadırlarda büyütmüşler ve öyle hayatta kalmışlardır. Bu nedenle çadırlar çok önemlidir.

Yorum Yazabilirsiniz.

Lütfen Bu Ödev İle İlgili Bir Bilgi Yazın.


Forum Ders Cevapları Copyright © 2019-2021
Gizlilik Politikası İletişim S.S.S/ Sitemap

Sitemizde Yer Alan Konular İlkokul, ilköğretim, Ortaokul, 2.Sınıf, 3.Sınıf, 4.Sınıf, 5.Sınıf, 6.Sınıf, 7.Sınıf, 8.Sınıf, Din Kültürü, Fen Bilimleri, Hayat Bilgisi, Matematik, Sosyal Bilgiler, Trafik Güvenliği, Türkçe, Ders Kitabı, Sayfa Cevapları, Gibi Konulardan Oluşmaktadır. Yayınlardan Bazıları, Özgün, Yıldırım, MEB, Koza, GÜN, Sevgi, Semih Ofset, Yayınları, Ekoyay, Pasifik, Tutku, Gizem, Tuna, SDR Dikey, ATA, ADA, Anadol, Bir-Yay, Adım Adım, FCM, Yayıncılık, Anka Yayınevi.