Anasayfa Kitap Cevapları
5 Şubat 2024, 13:15 - Zülal Güneş Yazdı

6. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Sayfa 22-24-25-26-27. Cevapları ANKA Yayınevi

Samimilik Metni Cevapları

1. TEMA Erdemler: 6. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Sayfa 22-23-24-25-26-27. Cevapları ANKA Yayınları


6. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Sayfa 22 Cevapları

Düşünelim – Tartışalım

1. Başkalarını kırmadan neler hissettiğinizi nasıl ifade edersiniz?
Cevap: Başkalarını kırmadan onlar hakkında hissettiğimiz duyguları empati kurmaları gerektiğini, yaptıklarının yanlış olduğunu dile getiririm.

2. Dostlarınızın hangi tavırları onları, sizin için vazgeçilmez yapar?
Cevap: Dostlarımın bana karşı dürüst olmaları, samimi olmaları, beni kıracak sözlerde bulunmamaları onları vazgeçilmez yapar.


6. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Sayfa 24 Cevapları ANKA Yayınevi

1. Etkinlik

Aşağıdaki kelimelerin anlamlarını okuduğunuz metinden hareketle tahmin etmeye çalışınız. Tahmin edemediğiniz kelimelerin anlamlarını sözlüğünüzden öğreniniz. Kelimeleri metindeki anlamlarına uygun olarak cümle içinde kullanınız.
Cevap:

6. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Sayfa 24 Cevapları ANKA Yayınevi


2. Etkinlik

Okuduğunuz metni aşağıya özetleyiniz.
Cevap: Samimi olan bir insan aklına geleni direk söylemek yerine karşıdaki insanı kırmadan söyleyen kişidir. Toplum samimilikten çok karşısındaki insandan terbiye bekler. Bunun için iki yüzlü olmak değil hataları bile belirteceğimiz zaman empati kurarak dile getirmemiz gerekir. Yazar yazdığı yazılarda okurlarına farkındalık kazandırmak istediği konu budur. Yazar samimilik konusunda çevredeki insanları da düşünerek bir konuyu araştırarak o konuyu canı pahasına savunması gerektiğini düşünmektedir. Samimiliğe bencillik ederek değil onların da ilgilendiği konular hakkında bilgi edinerek o konular hakkında da konuşmak samimiliktir.

Sonraki Ödev:  Kendinizi Ne Kadar Tanıyorsunuz? Beğendiğiniz ve Beğenmediğiniz Kişilik Özelliklerinizi Anlatınız.

6. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Sayfa 25 Cevapları ANKA Yayınevi

3. Etkinlik

Okuduğunuz metni daha iyi anlayabilmek amacı ile aşağıdaki bölümleri kendinize göre doldurunuz ve bu düşüncelerinizi sınıfta arkadaşlarınızla paylaşınız.

Önemli Bulduğum Bilgiler: Samimilik luaballi olmayı ve ayıp konuşmayı sindirdiğimiz zaman ortaya çıkan bir davranış şeklidir. Samimi olmak için çevremizdeki insanların ilgi alanları hakkında bilgi edinerek bu konuları da konuşmaktır.
Bu Bilgilerden Yaşamımda Uygulamak İstediklerim: Samimi olmak çevremdeki insanlar için birkaç konu öğrenip sohbet etmeyi gerektirdiği düşüncesine katılıp bu düşünceyi uygulamak isterim.


4. Etkinlik

Aşağıdaki soruları metinden hareketle cevaplayınız.

1. Metne göre samimiyet nedir, ne değildir? Açıklayınız.
Cevap: Metne göre samimiyet karşıdaki kişiye karşı terbiye ve nezaket çerçevesinde onu da düşünerek konuşmaktır. Samimi olmayan düşünce ise kırıcı, düşüncesizce konuşmaktır.

2. Yazar, Andre Gide’e göre samimiyetin ne olduğunu savunuyor?
Cevap: Yazara göre samimiyet menfaat gözetmeden, ön yargıların dilindiği sohbettir.

3. Samimiyetin başlaması için önce neleri içinize sindirmelisiniz? Neden?
Cevap: Samimiyetin başlaması için ilk olarak luaballliği ve yarenliğin ayıp olduğunu sindirmemiz gerekir.

4. Yazarın “Toplum hayatında kişiler birbirlerinden samimilik beklemezler. Terbiye beklerler, nezaket beklerler, kişilerin birtakım kurallara uymasını isterler.” cümlesindeki düşüncesine katılıyor musunuz?
Cevap: Evet katılıyorum. toplumda huzur ve güven ortamı bu kurallar çerçevesinde gerçekleşir. Toplumun huzur ve güven ortamının bozulmaması için terbiye ve saygının olması gerekir.

5. Toplum hayatında insanlardan neler bekliyorsunuz?
Cevap: Toplum hayatında insanlardan saygı bekliyorum. rahatsız edici davranışlarından kaçınmalarını ve bizleri de düşünerek hareket etmelerini istiyorum.

Sonraki Ödev:  6. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Sayfa 218-219 Cevapları MEB Yayınları

6. Bu metni okumadan önce samimiyetin ne olduğu konusundaki fikriniz ile metni okuduktan sonraki fikirlerinizi kıyaslayınız.
Cevap: Samimiyetin her zaman doğru söylemek olduğunu düşünüyordum. Bu metni okuduktan sonra samimiyetin doğruları söylerken bile insanları kırmadan empati kurarak yapmamız gerektiği olduğunu düşünüyorum.


6. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Sayfa 26 Cevapları ANKA Yayınevi

1. Etkinlik

A. Aşağıdaki cümlelerde hâl ekleri (durum ekleri) yazılmamıştır. Cümlelere uygun hâl eklerini getiriniz. Hâl eklerinin bu cümlelere kattığı anlamları, cümlelerin yanlarındaki boşluklara yazınız
Cevap:

6. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Sayfa 26 Cevapları ANKA Yayınevi


B. Yukarıdaki hâl eklerini (durum ekleri), verilen anlamlarıyla cümlelerde kullanınız. Cümleleri aşağıya yazınız.
Cevap:

1. Annemizi ve Babamızı her zaman dinlemeliyiz.
2. Yapılan deneylerin arasında en başarılı olan benim deneyimdi.
3. Taşındıkları için okuldan ayrıldı
4. Her zaman iyiliğe, doğruya, güzelliğe yönelik davranışlar göstermeliyiz.


6. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Sayfa 27 Cevapları ANKA Yayınevi

6. Etkinlik

Aşağıdaki metnin başlık ve sonuç bölümleri eksik bırakılmıştır. Metni içeriğine uygun olarak tamamlayınız. Tamamladığınız metni arkadaşlarınızla paylaşınız.
Cevap:

Dostluk Güzelliği

Dostluk samimi olmayı gerektirir. Samimiyetsizliği olan bir bağın dostluk olması imkansızdır. Dostluk içinde sevgi, dürüstlük, güvenirlilik, samimiyet barındıran bir arkadaşlık bağıdır. Zor kazanılan ve değeri bilinmesi gereken yakın arkadaşlıktır.

Sizde Yorum Yazın


Forum Ders Cevapları Copyright © 2019-2023
Gizlilik Politikası İletişim S.S.S/ Sitemap