Anasayfa Kitap Cevapları
27 Eylül 2023, 20:34 - Mehmet Yazdı

Boykot Yıllarında Müslümanların Karşılaştığı Zorluklarla İlgili Bir Araştırma Yapınız

Boykot yıllarında Müslümanların karşılaştığı zorluklarla ilgili bir araştırma yapınız ve edindiğiniz bilgileri arkadaşlarınızla paylaşınız.

Sonraki Ödev:  Boykot Ne Anlama Gelmektedir?

Boykot Yıllarında Müslümanların Karşılaştığı Zorluklarla İlgili Bir Araştırma Yapınız

Sonraki Ödev:  6. Sınıf Din Kültürü Ders Kitabı Sayfa 74-75-76-77-78-79-80-81-82. Cevapları FCM Yayıncılık

Peygamber döneminin yedinci yılında Mekke müşriklerinin ortak kararıyla Müslümanlara boykot ve ambargo uygulandı. Bu boykota göre Müslümanlara hiçbir zaman yardım yapılmamış, onlarla konuşulmamış, takas yapılmamış, kızlarla takas yapılmamış ve Ebu Talib’in yanında mahsur kalmıştır. Açlıktan ve hastalıktan ölen çocuklar vardı.

Mekke putperestlerinin İslam’ın yayılmasını önlemek için başvurmamalarının başka yolu yoktu. Müşrikler Müslümanlara her türlü baskıyı uygularlar. Peygamberimiz (s.a.v.) ile alay ettiler ve insanlara İslam’ı anlatmasını engellemeye çalıştılar. Yetim ve zayıf Müslümanlara eziyet ve işkence ettiler. Ancak İslam’ın yayılmasını engelleyemediler. Sonunda Müslümanları boykot etmeye karar verdiler ve bunu Kâbe’nin duvarlarına yazılı olarak koydular. Müşrikin boykot kararı, Müslümanlarla ve Hz. Müslümanlara hiçbir şey verilmez ve hiçbir şey geri alınmaz. Müslümanlarla alışveriş yapılmaz. Kızlar onlara ne verildi ne de onlardan alındı.

Sonraki Ödev:  Hz. Hatice Ya da Ebu Talip Hakkında Neler Biliyorsunuz?
Sonraki Ödev:  Peygamberimiz (s.a.v.) Taif'e Niçin Gitmiş Olabilir?
Sonraki Ödev:  İslam Tarihinde İlk Hicret Nereye Yapılmıştır?
Sonraki Ödev:  Hz. Hamza Ya da Hz. Ömer Hakkında Neler Biliyorsunuz?
Sonraki Ödev:  Peygamberimiz Mekke'de İslam'ı Yayarken Ne Gibi Zorluklar Yaşamıştır?
Sonraki Ödev:  Peygamberimiz İslam'a Açıktan Davetine Başladığında Mekkelilerin Tepkisi Ne Olmuştur?
Sonraki Ödev:  Peygamberimizin Mekke Dönemi’nde Yaptığı Davetlerle İlgili En Çok Dikkatinizi Çeken ve Sizi Etkileyen Husus Ne Oldu? Niçin?
Sonraki Ödev:  Peygamberimize İlk İnen Ayetlerde Hangi Konulara Vurgu Yapılmaktadır? Bu Ayetlerin Vermek İstediği Mesajı Sınıfınızda Değerlendiriniz.
Sonraki Ödev:  Hz. Hamza ve Hz. Ömer Gibi Mekke'nin İki Güçlü İnsanının İslam'ı Kabul Etmesi, Mekkeliler Üzerinde Nasıl Bir Etki Meydana Getirmiştir?
Sizde Yorum Yazın


Forum Ders Cevapları Copyright © 2019-2023
Gizlilik Politikası İletişim S.S.S/ Sitemap