Anasayfa Kitap Cevapları
30 Nisan 2023, 1:59 - Mehmet Yazdı

Peygamberimize İlk İnen Ayetlerde Hangi Konulara Vurgu Yapılmaktadır?

Peygamberimize ilk inen ayetlerde hangi konulara vurgu yapılmaktadır? Bu ayetlerin vermek istediği mesajı sınıfınızda değerlendiriniz.

Sonraki Ödev:  Peygamberimiz İslam'a Açıktan Davetine Başladığında Mekkelilerin Tepkisi Ne Olmuştur?

Peygamberimize İlk İnen Ayetlerde Hangi Konulara Vurgu Yapılmaktadır

Sonraki Ödev:  6. Sınıf Din Kültürü Ders Kitabı Sayfa 74-75-76-77-78-79-80-81-82. Cevapları FCM Yayıncılık

Hz. Peygamber (s.a.v) efendimize vahiy yolu ile indirilmiş ilk ayet Alak Suresi’nin ilk beş ayetidir ve bu ayet peygamber efendimize Hira Dağı’nda 610 yılı olan Kadir Gecesi’nde indirilmiştir. İndirilen Alak Suresi’nin ilk beş ayeti şu şekildedir;

‘’Yaratan Rabbinin adıyla oku! O, insanı bir aşılanmış yumurtadan yarattı. Oku! Rabbin, en büyük kerem sahibidir. O Rab ki kalemle yazmayı öğretti. İnsana bilmedikleri şeyleri öğretti.’’

Hz. Peygamber (s.a.v.) efendimize anlatılan yukarıdaki ayette yazdığı gibi ayetin ilk cümlesinin ‘’oku’’ emri olması, okumanın ve ilim sahibi olmanın önemli olduğu vurgulanmıştır. Ayette geçen ‘’Yaratan Rabbinin adıyla oku’’ cümlesi ile her işin başında Allah’ı zikretmek gerektiğinden bahsedilmiştir.

Sonraki Ödev:  Boykot Ne Anlama Gelmektedir?
Sonraki Ödev:  Peygamberimiz (s.a.v.) Taif'e Niçin Gitmiş Olabilir?
Sonraki Ödev:  İslam Tarihinde İlk Hicret Nereye Yapılmıştır?
Sonraki Ödev:  Hz. Hatice Ya da Ebu Talip Hakkında Neler Biliyorsunuz?
Sonraki Ödev:  Hz. Hamza Ya da Hz. Ömer Hakkında Neler Biliyorsunuz?
Sonraki Ödev:  Peygamberimizin Mekke Dönemi’nde Yaptığı Davetlerle İlgili En Çok Dikkatinizi Çeken ve Sizi Etkileyen Husus Ne Oldu? Niçin?
Sonraki Ödev:  Boykot Yıllarında Müslümanların Karşılaştığı Zorluklarla İlgili Bir Araştırma Yapınız
Sonraki Ödev:  Peygamberimiz Mekke'de İslam'ı Yayarken Ne Gibi Zorluklar Yaşamıştır?
Sonraki Ödev:  Hz. Hamza ve Hz. Ömer Gibi Mekke'nin İki Güçlü İnsanının İslam'ı Kabul Etmesi, Mekkeliler Üzerinde Nasıl Bir Etki Meydana Getirmiştir?
Sizde Yorum Yazın


Forum Ders Cevapları Copyright © 2019-2023
Gizlilik Politikası İletişim S.S.S/ Sitemap

Forum Ders Cevapları, Ders Kitabı Cevapları Sitemizde Yer Alan Konular İlkokul, ilköğretim, Ortaokul, 2.Sınıf, 3.Sınıf, 4.Sınıf, 5.Sınıf, 6. Sınıf, 7. Sınıf, 8.Sınıf, Din Kültürü, Fen Bilimleri, Hayat Bilgisi, Matematik, Sosyal Bilgiler, Trafik Güvenliği, Türkçe, Ders Kitabı, Sayfa Cevapları, Gibi Konulardan Oluşmaktadır. Yayınlardan Bazıları, Özgün, Aydın, MEB, Koza, GÜN, Sevgi, Semih Ofset, Yayınları, Ekoyay, Tutku, Gizem, Tuna, SDR Dikey, ATA, ADA, Anadol, Adım Adım, E-Kare, Dizin, Anıttepe, Lisans, Yargı, Berkay, Dersdestek, Bir-Yay, Sonuç, FCM, Yayıncılık, Anka Yayınevi.