Anasayfa Kitap Cevapları
27 Eylül 2023, 20:18 - Mehmet Yazdı

Hendek Savaşı’nın Sonuçları

Hendek Savaşı’nın sonuçlarını; Peygamberimizin Medine’de oluşturduğu Müslüman toplumun gücü ve İslam’ın Arap Yarımadası’nda yayılması açısından sınıfınızda değerlendiriniz.

Sonraki Ödev:  Uhud Savaşından Ne Gibi Sonuçlar Çıkarılabilir?

Hendek Savaşının Sonuçları

Sonraki Ödev:  6. Sınıf Din Kültürü Ders Kitabı Sayfa 86-87-88-89-90-91-92-93. Cevapları FCM Yayıncılık

Kureyza Yahudileri, siper savaşının sonuçlarını ağır bir şekilde ödediler. Mekkelilerle işbirliği yaptıkları için şehirden kovuldular. Kreiza Yahudileri ile birlikte Banuka Nuka Yahudileri de sınır dışı edildi. Müslümanların gücü tüm düşmanlara kanıtlandı ve diğer tarafın cesareti ciddi şekilde ezildi.

Siper savaşı Müslümanların son savunma hattıydı. Hendekten geçemeyen paganlar kuşatmayı bitirip geri çekildiler. Bu aşamada artık Müslümanlar taarruza geçmiştir. Arap kabileleri, Müslümanların gücünü ve etkisini fark edip İslam’a geçtiler. İslam bu yarımadada hızla yayıldı. Kureyza Yahudileri, siper savaşının sonuçlarını ağır bir şekilde ödediler. Mekkelilerle işbirliği yaptıkları için şehirden kovuldular. Kreiza Yahudileri ile birlikte Banuka Nuka Yahudileri de sınır dışı edildi. Müslümanların gücü tüm düşmanlara kanıtlandı ve diğer tarafın cesareti ciddi şekilde ezildi. Müslümanlar emniyete alındı, ticaret yolları emniyete alındı. Ticaret ve ekonomik hayat Mekke halkını olumsuz etkilemiştir.

Sonraki Ödev:  Hudeybiye Antlaşması'nın Sağladığı Barış Ortamı, İslam'ın Yayılmasına Nasıl Etki Etmiştir? Düşüncelerinizi Arkadaşlarınızla Paylaşınız.
Sonraki Ödev:  Kendi Yaşadığı Yerden, Vatanından Başka Yerlere Göç Etmek Zorunda Kalan İnsanlar Ne Gibi Duygular Yaşarlar?
Sonraki Ödev:  Günümüzdeki Cami Ve Mecsitleri, İşlevleri Bakımından Mescid-i Nebi İle Karşılaştırınız. Düşüncelerinizi Arkadaşlarınızla Paylaşınız.
Sonraki Ödev:  Kendi Yaşadığı Yerden, Vatanından Başka Yerlere Göç Etmek Zorunda Kalan İnsanlar Ne Gibi Duygular Yaşarlar?
Sizde Yorum Yazın


Forum Ders Cevapları Copyright © 2019-2023
Gizlilik Politikası İletişim S.S.S/ Sitemap