Anasayfa Kitap Cevapları
25 Eylül 2022, 2:25 - Mehmet Yazdı

Yardımseverliğin Bireysel ve Toplumsal Faydaları

Yardımseverliğin bireysel ve toplumsal faydaları nelerdir

Yardımseverliğin Bireysel ve Toplumsal Faydaları

Yardımseverliğin Bireysel Faydaları:

Cevap:

– İnsanı manevi yönden karakterini güçlendirir.
– insanlar arası sosyal etkileşimi güçlendirir.
– İnsanların ön yargısını kırar.


Yardımseverliğin Toplumsal Faydaları:

Cevap:

– Toplumda yardımlaşma ve dayanışma duygusunu geliştirir.
– İnsanların bir biri ile iletişimini güçlendirir.
– Ön yargıları ortadan kaldırır.


Salih bir kul” ifadesi size neleri çağrıştırıyor?

Cevap: Salih demek bence bir insanın yaptığı iyi ve güzel davranışların tümüne verilen isimdir. Salih amel kelimesi de buradan gelmektedir.

Yardimsever bir insan olmak toplumda her daim ihtiyaç sahibi olan kişileri gözetlemek demektir. Bu gibi insanlar toplumda barış ve güven ortamı oluşturmak isteyen insanlardır. Yardımsever olan insanlar hem kendilerini hem de yardim ettiği inşai mutlu eder. Bu hiç-bir davranışları sergileyerek hem saygı ve sevgiyi nasil bir sey oldugunu anlatmış da olur. İhtiyaç sahibi olan pek çok insan bulunmaktadır. Bunları her daim gözetmeli ve yardımcı olmamız gerekmektedir.

Sonraki Ödev:  15 Temmuz ile ilgili kompozisyon örnekleri

Yaşadığımız toplumda yardımlaşmak çok önemlidir. İnsanlar birbirleri ile yardımlaşarak saygı ve sevgi oluştururlar. Dinimizde ihtiyaç sahiplerine yardim etmemiz gerektiği söylenmektedir. Yardımsever bir birey her zaman karşısındaki insanla empati kurarak ona yardımcı olur. Yardımsever bir toplum birbirlerine karşı on yargılarını önlemiş olurlar. Bundan dolayı toplumda barış ve güven ortamı sağlanmış olur. Çevremizde mutluluk, saygı, sevgi, huzur ile yaşamak istiyorsak insanlara karşı on yargılı davranmamalı ve saygı çerçevesinde kitapları da bulunmalıyız.

Salih bir kul dinimizde önem verilen davranışlar içerisinde barındıran bir kulun yapması gereken hal ve hareketlerin genel olarak ifadesi olarak örnek verilebilir Salih bir kolu olarak alt Yüce Allah Celle Celalühü rızasını kazanmanın ve onun çizdiği yolda ilerlememiz açısından çok büyük bir önem vermek ty3 de bu neden de Salih bir kul olarak iyilik yapmalı güzel ahlaklı olmalı ibadetlerimizi yerine getirmeli ve Allah’ın hoşnut olacağı sözler ve işler içerisinde olmamız büyük bir önem taşımaktadır bunun sonucunda Salih bir birey olan bir kişi cennetin kapılarından geçeceğinden şüpheniz olmaması gerekir cennette de bu Salih kişilere Büyük mükafatlar verilecektir ve huzurlu bir sonsuz hayat yaşayacağını söyleyebiliriz

Sizde Yorum Yazın


Forum Ders Cevapları Copyright © 2019-2023
Gizlilik Politikası İletişim S.S.S/ Sitemap