Anasayfa Kitap Cevapları
29 Eylül 2022, 20:48 - Demir Yazdı

7. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Sayfa 2-3-6-8-11. Cevapları Aydın Yayınları

1. Bölüm Uzay Araştırmaları Cevapları

1. Ünite GÜNEŞ SİSTEMİ VE ÖTESİ 1. Bölüm: Uzay Araştırmaları 7. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Sayfa 2-3-4-5-6-7-8-9-10-11. Cevapları Aydın Yayınları


7. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Sayfa 2 Cevapları Aydın Yayınları

1. ÜNİTEYE HAZIRLIK

Neler Hatırlıyoruz?

1. Aşağıdaki şekilde, Dünya’nın katmanları gösterilmiştir. Bu katmanların isimlerini, kutucukta veri len kelimelerden uygun olanları ile doldurunuz.
Cevap:

7. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Sayfa 2 Cevapları Sevgi Yayınları


2. Dünya’nın uydusu olan Ay’ın şekilde gösterilen evrelerinin isimlerini kutucuklara yazınız.
Cevap:

7. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Sayfa 2 Cevapları Sevgi Yayınları

3. Dünya ve Ay arasındaki hareket ilişkisini, bu ilişkinin yol açtığı sonuçları ve bunların günlük hayata etkisini aşağıdaki noktalı yerlere kendi cümlelerinizle yazınız.
Cevap:  Ay, Dünya ve Güneş arasına bir yılda toplam 12 kere girerek yeni ay evreleri oluşturur. Dünya ve Ay yerinde durmadan sürekli dönmektedirler. Ay zaman zaman Dünya’ya yaklaşır bazı zamanlar uzaklaşır ve bunun sonucunda gel-git yapar. Buda denizde gördüğümüz gel-git yani su seviyesinin artıp azalmasına sebep olur.


Uzay Teknolojisi Cevapları

7. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Sayfa 3 Cevapları Aydın Yayınları

7. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Sayfa 3 Cevapları Sevgi Yayınları

Dişler arasındaki boşluğu gidermek, birbirini iten veya birbirinin üzerinde olan dişleri düzeltmek amacıyla diş teli kullanılır. Peki, diş teli neyin ürünüdür?
Cevap: Diş teli, diş bozukluklarında kullanılan çeşitli alışımlardan oluşan çelik bir üründür.

Sonraki Ödev:  7. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı 186-189-191. Cevapları MEB Yayınları

7. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Sayfa 3 Cevapları Sevgi Yayınları

Gıdaların korunmasında, bazı yiyeceklerin pişirilmesinde yüksek ısıya dayanıklı ve yanmama özelliğinden dolayı alüminyum folyo kullanılır. Peki, alüminyum folyo neyin ürünüdür?
Cevap: Alüminyum folyo kağtıları genellikle 0,2 milimetre veyahut 0,2’den daha ince bir kalınlıkta metal levha olarak alüminyumlardan yapılmaktadır.


1.1 Fen Atölyesi Etkinlik Yapalım

Analiz

¬ Uzay teknolojisi sayesinde geliştirilen araçlar nelerdir?
Cevap: Ayakkabı astarı, kablosuz elektronik aletler, su filtreleri, şeffaf diş telleri gibi teknolojik araçlar geliştirilmiştir.

¬ Bu araçların uzay araştırmalarına katkıları nedir?
Cevap: Bu araçlar uzayda görev yapan astronotların hayatlarını kolaylaştırmak için bazen kasti bazen tesadüfi şekilde keşfedilmiştir. Uzayda yer çekimi olmamasından dolayı uzay çalışmalarına yönelik özel teknolojik alet ihtiyacı bulunmaktadır.


Uzay Teknolojisi Cevapları

7. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Sayfa 6 Cevapları Aydın Yayınları

7. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Sayfa 6 Cevapları Sevgi Yayınları

Yukarıdaki görüntü zaman içinde dünya yörüngesindeki uzay kirliliğini göstermektedir. Dünya çevresinin bu denli çöp olarak kullanılması daha sonraki yıllar için ne gibi tehlikeler doğurabilir?
Cevap: Sonraki yıllarda gerçekleştirilecek uzay çalışmalarının ve seyahatlerinin oldukça tehlikeli bir hal almasına sebep olacaktır. Ayrıca uzayda kullanılmayan bu çöplerin zaman içerisinde dünyaya düşerek meteor etkisiyle insanlara zarar verme riski de vardır.


Teleskop Cevapları

7. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Sayfa 8 Cevapları Aydın Yayınları

Teleskop icat edilmeseydi ne olurdu? Bugün bildiğimiz bilgilere ulaşabilir miydik? Sınıfta arkadaşlarınızla tartışınız.
Cevap: Teleskop icat edilmeseydi bugün edindiğimiz bilgilere ulaşamazdık. Diğer gezegenler hakkında bilgi sahibi olamaz, ay hakkında detaylı bilgi alamaz ve yıldızlarla diğer galaksilerden yeteri kadar bilgi toplayamazdık.

Sonraki Ödev:  7. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Sayfa 12-17. Cevapları Aydın Yayınları

Optik gözlemevlerinde teleskop, radyo gözlemevlerinde ise uzaydaki radyo sinyallerini toplayan büyük çanaklar bulunur. Peki, bu gözlemevleri nasıl yerlerde kurulur?
Cevap: Optik gözlemevleri şehrin ışıklarından uzak yerlerde, hava kirliliğinin oldukça az olduğu, yüksek tepelerin bulunduğu düzlüklere kurulur.


Öğrendiklerimizi Uygulayalım Cevapları

7. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Sayfa 11 Cevapları Aydın Yayınları

1. Aşağıda bazı kavramların harfleri karışık olarak verilmiştir. Bu kavramları doğru bir şekilde kutu içlerine yazınız.
Cevap:

7. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Sayfa 11 Cevapları Sevgi Yayınları


2. Rasathane kurulma yerlerinin nasıl seçildiğini ve bu yerlerin taşıması gereken şartları aşağıdaki noktalı yerlere yazınız.
Cevap: Rasathaneler şehrin sesinden, gürültüsünden ve ışık kirliliğinden uzak, hava kirliliğinden uzak, yüksek yerlerdeki düzlüklere kurulur.


3. Türkiye’nin uzaya gönderdiği uydulardan hâlâ aktif görevde olan uyduların isimlerini aşağıdaki noktalı yerlere yazınız.
Cevap:

 • Türksat 3A
 • Türksat 4A
 • Türksat 4B
 • Türksat 5A
 • Türksat 5B
 • Göktürk-2
 • Göktürk-1

4. Teleskop ile ilgili şemayı uygun bir şekilde doldurunuz.

Tanımı: Sonsuz mesafedeki bir objenin gerçek görünümünü içerisinde bulunan bir çeşit mercekle odak düzelmine yansıtan optik aygıttır.

Uzaklık sınırı belli olmayan bir nesnenin gerçek görüntüsünü, bir çeşit mercekle odak düzelminde gösteren optik aygıttır.

Çeşitleri:

 • Radyo Teleskopları
 • Kızılötesi Işını Teleskopları
 • Gama Işını Teleskopları
 • X-ışını Teleskoplar
Sizde Yorum Yazın


Forum Ders Cevapları Copyright © 2019-2022
Gizlilik Politikası İletişim S.S.S/ Sitemap

Forum Ders Cevapları, Ders Kitabı Cevapları Sitemizde Yer Alan Konular İlkokul, ilköğretim, Ortaokul, 2.Sınıf, 3.Sınıf, 4.Sınıf, 5.Sınıf, 6. Sınıf, 7. Sınıf, 8.Sınıf, Din Kültürü, Fen Bilimleri, Hayat Bilgisi, Matematik, Sosyal Bilgiler, Trafik Güvenliği, Türkçe, Ders Kitabı, Sayfa Cevapları, Gibi Konulardan Oluşmaktadır. Yayınlardan Bazıları, Özgün, Aydın, MEB, Koza, GÜN, Sevgi, Semih Ofset, Yayınları, Ekoyay, Tutku, Gizem, Tuna, SDR Dikey, ATA, ADA, Anadol, Adım Adım, E-Kare, Dizin, Anıttepe, Lisans, Yargı, Berkay, Dersdestek, Bir-Yay, Sonuç, FCM, Yayıncılık, Anka Yayınevi.