Anasayfa Kitap Cevapları
28 Nisan 2023, 16:48 - Mehmet Yazdı

Anadolu’da Kurulan Türk Devletleriyle İlgili Bir Araştırma Yapınız.

Sınıfta arkadaşlarınızla paylaşmak üzere Anadolu’da kurulan Türk devletleriyle ilgili bir araştırma yapınız.

Anadolu'da Kurulan Türk Devletleriyle İlgili Bir Araştırma Yapınız.

Sonraki Ödev:  6. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Sayfa 160-161-162-163-164-165 Cevapları MEB Yayınları

Anadolu yarımadası geçmişten günümüze birçok farklı medeniyete ev sahipliği yapmış dünyanın kültür mirası olarak nitelendirilen en önemli kara parçası arasında bulunuyor.

Anadolu’da kurulan ilk uygarlıkların başında; Hititler, Lidyalılar, Frigyalılar, İyonyalılar, Yunan şehir devletleri, Truvalılar, Ermeniler, Pontus, Persler gibi krallıklar bulunuyor. Bu krallıklar zaman içinde yıkılarak yerini Türk devletlerine bıraktılar; Anadolu Selçuklu Devleti, Saruhanoğulları, Karesioğulları, Candaroğulları, Karamanoğulları, Dulkadiroğulları, Pervaneoğulları, Artuklular, Saltuklular, Danişmentliler, Çaka Beyliği ve Osmanlılar gibi devletler kuruldu. Bu devletlerin en büyüğü ve en uzun ömürlüsü Osman Gazi tarafından 1299 yılında kurulan Osmanlı Devletidir. Son kurulan Anadolu’daki Türk devleti ise Atatürk tarafından kurulan Türkiye Cumhuriyeti Devletidir.

Sonraki Ödev:  Dikkatinizi En Çok Çeken Yağış Türü Hangisidir? Nedenleriyle Açıklayınız.
Sonraki Ödev:  Yaşadığınız Bölgedeki Hava Şartlarının Günümüzdeki Durumuyla Geçmişteki Durumu Arasında Bir Fark Olup Olmadığı İle İlgili Büyüklerinizden Bilgi Alınız.
Sizde Yorum Yazın


Forum Ders Cevapları Copyright © 2019-2023
Gizlilik Politikası İletişim S.S.S/ Sitemap