Anasayfa Kitap Cevapları
19 Eylül 2022, 15:39 - Zülal Güneş Yazdı

7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 129-130-131-132. Cevapları MEB Yayınları

Işık Doğudan Yükselir Cevapları

4. ÜNİTE: Zaman İçinde Bilim 7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 129-130-131-132. Cevapları MEB Yayınları


7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 129 Sayfa Cevapları MEB Yayınları

İslam bilginlerinin kitaplarının Avrupa’da ders kitabı olarak okutulmasını nasıl değerlendiriyorsunuz? Açıklayınız.
Cevap: Bu kitapların Avrupa’da okutulması e kadar değerli ve önemli olduğunu göstermektedir. İçindeki bilgilerin bu kadar zaman geçmesine rağmen hala değerli olarak görülmesi bizlerin de bu kitapları öğrenmemiz gerektiğini gösterir.


İbn-i Sînâ’nın iç hastalıklarını tespit etme yönteminin günümüzde doktorlar tarafından kullanılması hakkındaki düşünceleriniz nelerdir? Açıklayınız.
Cevap: Eski zaman da kullanılan bu yöntem günümüze zemin olmuş ve üzerine eklenerek bu tedavi yöntemi geliştirilmiştir.


el-Hâzinî’nin Newton’dan önce yer çekimi ile ilgili deneyler yaptığını öğrendiğinizde neler hissettiniz? Duygularınızı paylaşınız.
Cevap: Bir Türk İslam Bilim insanının bu deneyleri yapması ve eserlerinde bahsetmesi beni çok gururlandırdı. Avrupa insanların Türk İslam bilim adamlarının eserlerinden yararlanması da beni çok gururlandırdı.

Sonraki Ödev:  7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 165-166-168. Cevapları MEB Yayınları

7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 130 Sayfa Cevapları MEB Yayınları

Günümüzden asırlar önce el-Cezerî’nin robot bilimi ile ilgili çalışmalar yapması İslam bilginlerinin bilimsel alanda nasıl bir gelişmişlik düzeyinde olduğunun göstergesidir? Açıklayınız
Cevap: Birçok bilim alanını araştırıp bu konuda yenilikler yaptıklarını göz önüne alırsak dönemin en gelişmiş düzeyinde olduklarını söyleyebiliriz.


Tarih ilminin bilim olarak ortaya çıkmasının faydaları nelerdir? Açıklayınız.
Cevap: Tarihimizde yer alan bilgilerin gerçek verilere dayanarak oluşmasını sağlar.


7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 131 Sayfa Cevapları MEB Yayınları

Ali Kuşçu’nun yaşadığı dönemi düşündüğümüzde bitmek bilmeyen bir çabayla astronomi alanında çalışmalar yaptığını görüyoruz. Günümüzde astronomi alanındaki çalışmalar hakkında neler biliyorsunuz? Açıklayınız
Cevap: Ali Kuşçu astronomi alanında, Ay’ın bir uydu olup Güneş’ten aldığı ışığı yeryüzüne yansıttığını ispatlamıştır. Günümüzde teknoloji geliştiği için astronomi alanında pek çok çalışma yapılmaktadır. Yeni gezegenler keşfedilmiş, Mars’ta yaşam olabilmesi için kanıtlar bulunmuş, Mars’a uzay aracı gönderilmiştir.

Sonraki Ödev:  7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 123-124-125 Cevapları Ekoyay Yayıncılık

Piri Reis’in çizdiği haritalar ileri teknolojilerle tespit edilecek bilgileri içermektedir. Buna göre Piri Reis’in harita çizimi konusunda ulaştığı seviye hakkındaki düşüncelerinizi açıklayınız.
Cevap: Piri Reis kıvrak zekaya ve bilgiye sahip bir insan olduğunu gösterir. Çizdiği haritada pek çok bilgi vermektedir. Antarktika’nın buzul olmadan önceki halini göstermiş, haritada olan yerler hakkında geniş bilgiler de vermiştir.


7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 132 Sayfa Cevapları MEB Yayınları

Kâtip Çelebi’nin çalışmalarıyla bilimsel gelişme sürecine katkılarını tartışınız.
Cevap: Katip Çelebi, tarih, coğrafya, biyografi alanlarında pek çok eser vermiştir. Düşünce sistemi pozitif ve hür düşüncedir.


Türk-İslam bilginlerinin çalışma alanlarını ve çalışmalarıyla bilimsel birikime nasıl katkı sağladığını aşağıdaki ilgili alanlara yazınız.
Cevap:

7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 132 Sayfa Cevapları MEB Yayınları

Sizde Yorum Yazın


Forum Ders Cevapları Copyright © 2019-2022
Gizlilik Politikası İletişim S.S.S/ Sitemap

Forum Ders Cevapları, Ders Kitabı Cevapları Sitemizde Yer Alan Konular İlkokul, ilköğretim, Ortaokul, 2.Sınıf, 3.Sınıf, 4.Sınıf, 5.Sınıf, 6. Sınıf, 7. Sınıf, 8.Sınıf, Din Kültürü, Fen Bilimleri, Hayat Bilgisi, Matematik, Sosyal Bilgiler, Trafik Güvenliği, Türkçe, Ders Kitabı, Sayfa Cevapları, Gibi Konulardan Oluşmaktadır. Yayınlardan Bazıları, Özgün, Aydın, MEB, Koza, GÜN, Sevgi, Semih Ofset, Yayınları, Ekoyay, Tutku, Gizem, Tuna, SDR Dikey, ATA, ADA, Anadol, Adım Adım, E-Kare, Dizin, Anıttepe, Lisans, Yargı, Berkay, Dersdestek, Bir-Yay, Sonuç, FCM, Yayıncılık, Anka Yayınevi.