Anasayfa Kitap Cevapları
8 Aralık 2022, 7:51 - Mehmet Yazdı

6. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Sayfa 78-80-81 Cevapları MEB Yayınları

Boşaltım Sistemi Cevapları

VÜCUDUMUZDAKİ SİSTEMLER 5. BOŞALTIM SİSTEMİ 6. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Sayfa 78-80-81 Cevapları MEB Yayınları


6. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Sayfa 78 Cevapları MEB Yayınları

Solunum sistemiyle atık gazların vücuttan nasıl uzaklaştırıldığını öğrendik. Peki, aldığımız besinler enerjiye dönüşürken gaz dışında atık maddeler oluşmaz mı? Eğer gaz dışında atık maddeler oluşuyorsa bu maddeler vücuttan hangi yollarla uzaklaştırılır?

Cevap:   Bu artı oluşan atık gazlar terleme yolu ile atılır.


6. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Sayfa 80 Cevapları MEB Yayınları

Değerlendirme:

1. Etkinlikte kullandığınız malzemeler neyi temsil eder?
Cevap: Sünger böbreği, ip ve pipetle idrar borusu, pet bardak ise idrar torbasıdır.


6. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Sayfa 81 Cevapları MEB Yayınları

Yaz mevsiminde idrar oluşumu niçin az olur?
Cevap: Çünkü, yazın hava sıcak olur ve bu sıcaklık terlemeye sebep olur. Vücuttaki sıvı da terleme yoluyla dışarı atılır. Bu yüzden daha az idrar yapılır


A. Aşağıdaki soruları cevaplayınız.

Sonraki Ödev:  6. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Sayfa 265-266 Cevapları Sevgi Yayınları

1) Atık maddeler vücuttan uzaklaştırılmasaydı ne olurdu?
Cevap: Atık maddeler vücudumuzdan uzaklaşmasaydı, bu maddeler kana karışır ve zehirlenmelere yol açarak bütün doku, organ ve sistemlerin iflas etmesine neden olur.

2) Boşaltım sistemini oluşturan organların görevleri nelerdir?
Cevap:

  • Böbrekler
  • Üreter
  • İdrar kesesi (mesane)
  • Üretra

Böbrekler

Böbrekler boşaltım sisteminin ana aktörleridir. İnsanda biri sağda, biri solda olmak üzere iki adet böbrek bulunur. Böbrekler vücutta kanı süzme işlevini görür. Metabolizma sonucu oluşan üreyi süzerek kandan ayırır. Böylece kanın temizlenmesini sağlar.

Üreter (İdrar Borusu)

Her böbreğin havuzcuk kısmından başlayıp idrar kesesine bağlanan iki ayrı borudur. Üreter kaslı bir boru yapısındadır. 3 4 milimetre çapında ve 24 25 santimetre uzunluğundadır. İki boru da idrar kesesine bağlanmış haldedir.


İdrar Kesesi (Mesane)

İdrar kesesi ya da mesane idrarın vücut dışına atılmadan önce biriktiği yerdir. Böbreklerden gelen iki adet üreter ile idrar kesesine sürekli idrar akmaktadır.İdrar kesesi esnek bir yapıdadır. Böylece idrar miktarı arttıkça belirli oranda esneyebilir. Kesede idrar birikmesiyle İdrar kesesinin üst kısmında bulunan sinirler uyarılır. Bu uyarının oluşmasıyla idrara çıkma isteği uyanır ve böylece idrar kesesini boşaltırız.


Üretra

Üretra, kişinin idrar torbasını genital organlarına bağlayan ve böylece idrarın vücuttan çıkarılmasını sağlayan bir borudur. Kadınlarda, üretra vajinal açıklığın üzerinde bulunur. Erkeklerde ise üretra kadınlarınkine göre daha uzundur ve penis aracılığıyla idrar (ayrıca sperm) taşır. Ayrıca idrara çıkma isteğimizi gönüllü olarak kontrol etmemizi sağlayan dış kaslar da mevcuttur. Böylece üretrayı gevşetip idrarı gönüllü olarak bırakırız

Sonraki Ödev:  6. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Sayfa 188-189-190-192 Cevapları MEB Yayınları

3) Atık maddeleri vücuttan uzaklaştıran organlar var mı? Varsa bu organlar ve uzaklaştırdıkları atıklar nelerdir?
Cevap:

Boşaltım sistemi, vücutta atık maddelerin dışarı atılmasını sağlar. Bunun için de çeşitli doku ve organlar bir araya gelerek boşaltım sistemini oluşturmaktadır.

Atık maddeleri vücuttan uzaklaştıran doku ve organlar, böbrek, kalın bağırsak, deri, karaciğer ve akciğerlerdir. Bu doku ve organlar, ter, dışkı, idrar olarak maddelerin atılmasında etkili olur.

Vücutta boşaltım sadece böbreklerde gerçekleşen idrar oluşumu ve idrarın vücuttan atılması şeklinde gerçekleşmez. Böbreklerin dışında boşaltımda görevli, vücudumuzdaki çeşitli atıkları uzaklaştıran başka organlar da vardır. Bunlar: deri, akciğerler, karaciğer, kalın bağırsak ve böbrektir.


B. Şekilde numaralandırılmış yerlerdeki boşaltım sistemi organlarını yazınız.

Üretra

Sizde Yorum Yazın


Forum Ders Cevapları Copyright © 2019-2022
Gizlilik Politikası İletişim S.S.S/ Sitemap

Forum Ders Cevapları, Ders Kitabı Cevapları Sitemizde Yer Alan Konular İlkokul, ilköğretim, Ortaokul, 2.Sınıf, 3.Sınıf, 4.Sınıf, 5.Sınıf, 6. Sınıf, 7. Sınıf, 8.Sınıf, Din Kültürü, Fen Bilimleri, Hayat Bilgisi, Matematik, Sosyal Bilgiler, Trafik Güvenliği, Türkçe, Ders Kitabı, Sayfa Cevapları, Gibi Konulardan Oluşmaktadır. Yayınlardan Bazıları, Özgün, Aydın, MEB, Koza, GÜN, Sevgi, Semih Ofset, Yayınları, Ekoyay, Tutku, Gizem, Tuna, SDR Dikey, ATA, ADA, Anadol, Adım Adım, E-Kare, Dizin, Anıttepe, Lisans, Yargı, Berkay, Dersdestek, Bir-Yay, Sonuç, FCM, Yayıncılık, Anka Yayınevi.