Anasayfa Kitap Cevapları
19 Eylül 2022, 2:04 - Mehmet Yazdı

6. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Sayfa 116-117-118 Cevapları Sevgi Yayınları

Hâl Değişimi Tanecikleri Nasıl Etkiler? Cevapları

4.Ünite 1. BÖLÜM: MADDENİN TANECİKLİ YAPISI 6. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Sayfa 115-116-117-118 Cevapları Sevgi Yayınları


6. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Sayfa 116 Cevapları Sevgi Yayınları

Hâl değişimine uğramış maddenin hangi özellikleri değişir?
Cevap:

  • Yoğunluk
  • Hacim
  • Potansiyel enerji
  • İç enerji
  • Fiziksel özellikleri

Bir metal eriyerek sıvı hâle geçtiğinde taneciklerinin hareketlerinde nasıl bir değişim olur?
Cevap: Erime ve buharlaşma esnasında maddelerin tanecikleri birbirinden uzaklaşır ve hacmi artar,donma ve yoğunlaşma için de tersi geçerlidir.Bir metal eriyerek sıvı hale geçtiğinde taneciklerin hareketliliği artar ve tanecikler arası boşluk artar.

Sonraki Ödev:  6. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Sayfa 157-158. Cevapları Sevgi Yayınları

6. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Sayfa 117 Cevapları Sevgi Yayınları

1. Aşağıdaki tabloda tanecik modelleri gösterilen maddelere ait özellikler verilmiştir. Bu maddelerin fiziksel hâllerini bularak tablodaki boşlukları tamamlayınız.

Cevap:

tanecik modelleri

2. Havası boşaltılmış kap içerisine helyum gazı bırakılıp kapağı kapatılıyor. Helyum taneciklerinin kap içerisindeki görünümünü ve hareketini yandaki şekilde çizerek gösteriniz.

Cevap:

helyum gazı


6. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Sayfa 118 Cevapları Sevgi Yayınları

3. Aşağıdaki tabloda verilen maddelerin bulunduğu halleri belirleyiniz. Daha sonra bu hâllerin özelliklerine göre aşağıdaki tabloyu doldurunuz.

Cevap:

maddelerin bulunduğu haller

4. Aşağıda katı, sıvı ve gaz hâllerde bulunan maddelere örnekler verilmiştir. Bu maddeleri oluşturan taneciklerin hangi hareketleri yaptıklarını belirleyerek noktalı yerlere yazınız.

Sonraki Ödev:  6. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Sayfa 217-218-219 Cevapları MEB Yayınları

Cevap:

katı, sıvı ve gaz

5. Aşağıdaki görsellerde suyun hâl değişimi yer almaktadır. Bu olay sırasında maddenin tanecikleri arasındaki boşlukların ve tanecik hareketliliğinin nasıl değiştiğini kısaca açıklayınız.

Cevap: Buzun katı halde olması boşlukları azaltırken,su haline gelip boşluklar fazla olunca sıkılaştırılabilme artmaktadır.En çok ise su buharı haline gelince boşluk oluşmaktadır.

Sizde Yorum Yazın


Forum Ders Cevapları Copyright © 2019-2022
Gizlilik Politikası İletişim S.S.S/ Sitemap

Forum Ders Cevapları, Ders Kitabı Cevapları Sitemizde Yer Alan Konular İlkokul, ilköğretim, Ortaokul, 2.Sınıf, 3.Sınıf, 4.Sınıf, 5.Sınıf, 6. Sınıf, 7. Sınıf, 8.Sınıf, Din Kültürü, Fen Bilimleri, Hayat Bilgisi, Matematik, Sosyal Bilgiler, Trafik Güvenliği, Türkçe, Ders Kitabı, Sayfa Cevapları, Gibi Konulardan Oluşmaktadır. Yayınlardan Bazıları, Özgün, Aydın, MEB, Koza, GÜN, Sevgi, Semih Ofset, Yayınları, Ekoyay, Tutku, Gizem, Tuna, SDR Dikey, ATA, ADA, Anadol, Adım Adım, E-Kare, Dizin, Anıttepe, Lisans, Yargı, Berkay, Dersdestek, Bir-Yay, Sonuç, FCM, Yayıncılık, Anka Yayınevi.