Anasayfa Kitap Cevapları
25 Mart 2023, 21:07 - Mehmet Yazdı

4. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 122-123-124-125. Sayfa Cevapları TUNA Yayınları

İsteklerimiz ve İhtiyaçlarımız Metni Cevapları

5. Ünite Üretim, Dağıtım ve Tüketim: 4. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 122-123-124-125. Sayfa Cevapları TUNA Yayınları

İsteklerimiz ve İhtiyaçlarımız Metni Cevapları


4. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 122 Cevapları Tuna yayınları

İstekleriniz ile ihtiyaçlarınız arasındaki farklılıklar nelerdir?
Cevap: İhtiyaçlarımız her zaman öncelik vermemiz gereken şeylerdir. Mesela Ayakkabımız yırtık ise yeni bir ayakkabı almak ihtiyaçtır. Lakin Ayakkabımız sağlam ise yeni bir ayakkabı almak istektir.


Ailenizle şehirler arası bir yolculuk yaptığınızı düşününüz. Otomobiliniz yolda arızalanıyor. Yakınlarda ne bir dinlenme tesisi ne de bir yerleşim yeri var. Geceyi orada geçirmek zorunda kalıyorsunuz. Böyle bir durumla karşılaşacağınızı bilseydiniz ve yola çıkmadan önce yanınıza aşağıda fotoğraflarını gördüğünüz ürünlerden üç tanesini alma hakkınız olsaydı hangilerini alırdınız? Neden?
Cevap: Böyle bir durum için yiyecek ve ısınma gibi önceliklere yer verirdim. Bu yüzden aşağıdakilerden Su kek ve battaniye gibi eşyaları alırdım.


4. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 123 Cevapları Tuna yayınları

Haberde sözü edilen malzemelerden hareketle insanların temel ihtiyaçları hakkında hangi çıkarımlarda bulunabilirsiniz?
Cevap: İnsanların bir çok farklı ihtiyaçları olabilir. Bir çoğu hemen hemen aynıdır. Bunlar, beslenme, barınma, giyim ve temizlik malzemesi gibi unsurlardır.


4. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 124 Cevapları Tuna yayınları

Seda, Sıla ve Selçuk üç kardeştir. Babalarından Seda gitar, Sıla ayakkabı, Selçuk ise uzaktan kumandalı bir araba almasını istemektedir. Ancak ailenin bütçesi çocuklardan yalnızca birinin isteğini karşılayabilecek durumdadır.

Sizce baba, çocuklarından hangisinin ihtiyacına öncelik vermelidir? Neden? Sınıfınızda tartışınız.
Cevap: Bence baba Sıla’ya ayakkabı almalıdır. Sılanın kardeşleri isteklerini almak isterken Sıla ayakkabı istemektedir. İhtiyaçlara her zaman öncelik vermeliyiz.

Sosyal ve kültürel ihtiyaçlarınızı karşılamak amacıyla yaptığınız faaliyetlere hangi örnekleri verebilirsiniz?
Cevap: Bu tür etkinliklere örnek olarak, Folklor çalışmaları, Resim çalışmaları, Konser, Spor aktiviteleri, Opera, Gezmek, Sinema, Tiyatro gibi örnekler verilebilir.

Sonraki Ödev:  Sosyal ve Kültürel İhtiyaçlarınızı Karşılamak Amacıyla Yaptığınız Faaliyetlere Hangi Örnekleri Verebilirsiniz?

4. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 125 Cevapları Tuna yayınları

Aşağıda insanların istek ve ihtiyaçlarıyla ilgili bazı cümleler verilmiştir. Cümleleri okuyunuz ve doğru olduğunu düşündüklerinizin başına “D”, yanlış olduğunu düşündüklerinizin başına ise “Y” yazınız.
Cevap:

(Y) 1. İsteklerimiz ihtiyaçlarımızdan daha önemlidir.
(Y) 2. İhtiyaçlar kişilere göre değişiklik gösterebilir.
(D) 3. Kitap okumak, gezmek, eğlenmek isteklerimizden bazılarıdır.
(Y) 4. İsteklerimizi karşılayamazsak yaşayamayız.
(Y) 5. Ayakkabımız yırtıldığında yeni bir ayakkabı almak istektir.
(D) 6. İsteklerin önem sırası kişiye göre değişebilir.
(Y) 7. İhtiyaçlarımız bir kez karşılandıktan sonra bir daha ortaya çıkmaz.
(D) 8. İhtiyaçlarımızı karşılayamazsak acı, üzüntü ve kaygı duyarız.
(D) 9. Saatimiz varken yeni bir saat almayı düşünmek istektir.
(Y) 10. İhtiyaçlarımızın şiddeti her zaman aynıdır.
(D) 11. Sarı renkli MP3 çalara sahip bir öğrenci aynı tipte beyaz renkli yeni bir MP3 çalar aldığında fayda- maliyet dengesini sağlamamış olur.


4. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 122-123-124-125. Sayfa Cevapları TUNA Yayınları etkinliğimizde yaşantımızı devam ettirebilmek için her zaman ilk önce temel ihtiyaçlarımızı karşılamalı ve bütçemizi ona göre ayarlamalıyız. Öncelikli olarak her zaman isteklerimiz yerine ihtiyaçlarımızı karşılamalıyız. Bunu nasıl yapmamız gerektiği ile ilgili gerekli bilgiler ve etkinliklerin anlatıldığı, çeşitli sorular ve cevapları bulunmaktadır. Öğretmenlerimiz tarafından özenle cevaplanan ve hazırlanan bu etkinliğimiz önceliklerimizi ve bütçemizi nasıl daha verimli kullanabileceğimiz hakkında bizlere bir çok bilgi vermektedir. Tasarrufu ve bütçe yönetimini öğrendiğimiz bu önemli konuyu beraber cevaplayalım.
4. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 122-123-124-125. Sayfa Cevapları TUNA Yayınları yazımızda bulunan fark ettiğiniz yanlışları, eksikleri görüş ve düşüncelerinizi yorum kısmından bizlere yazarak belirtiniz.

Sizde Yorum Yazın


Forum Ders Cevapları Copyright © 2019-2022
Gizlilik Politikası İletişim S.S.S/ Sitemap

Forum Ders Cevapları, Ders Kitabı Cevapları Sitemizde Yer Alan Konular İlkokul, ilköğretim, Ortaokul, 2.Sınıf, 3.Sınıf, 4.Sınıf, 5.Sınıf, 6. Sınıf, 7. Sınıf, 8.Sınıf, Din Kültürü, Fen Bilimleri, Hayat Bilgisi, Matematik, Sosyal Bilgiler, Trafik Güvenliği, Türkçe, Ders Kitabı, Sayfa Cevapları, Gibi Konulardan Oluşmaktadır. Yayınlardan Bazıları, Özgün, Aydın, MEB, Koza, GÜN, Sevgi, Semih Ofset, Yayınları, Ekoyay, Tutku, Gizem, Tuna, SDR Dikey, ATA, ADA, Anadol, Adım Adım, E-Kare, Dizin, Anıttepe, Lisans, Yargı, Berkay, Dersdestek, Bir-Yay, Sonuç, FCM, Yayıncılık, Anka Yayınevi.